Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Program Mieszkaniowy. Ambitny plan - czy realny?

JM
W programie ważną rolę odgrywać mają spółdzielnie mieszkaniowe
W programie ważną rolę odgrywać mają spółdzielnie mieszkaniowe Fot. Janusz Michalczak
Rząd przygotowuje pierwszy kompleksowy plan rozwoju mieszkalnictwa.

Znana jest już odpowiedź na wiele pytań, które towarzyszyły zapowiedziom Narodowego Programu Mieszkaniowego. Program ten uchwalony został z końcem minionego miesiąca. Jest on kolejnym, po wdrożeniu programu Rodzina 500+, priorytetowym przedsięwzięciem rządu. Drugim, bardzo ważnym elementem wsparcia polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, stanowiąc dla niech podstawę bezpiecznej przyszłości.

Założenia

Program ma służyć realizacji ,,Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, który zakłada powołanie Krajowej Rady Mieszkaniowej - organu doradczo-oceniającego przy premierze RP. Do rady wejdą eksperci specjalizujący się w tematyce mieszkaniowej, w tym osoby wyznaczone przez instytucje pozarządowe.

Zadaniem KRM będzie m.in. ocena rocznej informacji o stanie realizacji działań w ramach programu, a także przedstawianie analiz i opinii związanych z polityką mieszkaniową państwa i rekomendowanie zmian legislacyjnych związanych z wykonywaniem programu.

Narodowy Program Mieszkaniowy to pierwszy kompleksowy projekt adresowany do wszystkich Polaków borykających się z brakiem samodzielnego mieszkania - będą mogły z niego skorzystać rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny.

Ma być otwarty dla każdego, bez względu na wiek, i składać się z działań regulacyjnych i finansowych, przewidujących wsparcie z budżetu państwa dla rodzin o niskich lub przeciętnych dochodach.

Obok środków pozyskiwanych przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, pieniędzy budżetowych, poszczególne działania programu będą finansowane również z innych środków publicznych (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fundusze europejskie), a także ze środków prywatnych, np. gromadzonych w funduszach inwestycyjnych finansujących budowę nowych mieszkań. Działania przewidziane w programie będą wdrażane już w tym kwartale br.

Podstawowe cele

Program zakłada między innymi zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych.

Drugim celem jest zwiększenie podaży mieszkań o niskim czynszu. Rząd zamierza osiągnąć obniżenie kosztów budowy mieszkań, w szczególności przez wykorzystanie gruntów publicznych pod budownictwo mieszkaniowe oraz optymalnych technologii i projektów architektonicznych.

Skutkiem wdrożenia w życie Narodowego Programu Mieszkaniowego ma być m.in. zachęcanie do systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe, a także ułatwienie podmiotom instytucjonalnym inwestowania na rynku mieszkań na wynajem.

Chodzi o zwiększenie liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców - do 2030 roku liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej, co oznacza wzrost z 363 do 435 mieszkań na 1000 osób.

Planowane jest ponadto zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową), a także zwiększenie możliwości gmin w tej dziedzinie.
(JM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski