MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Magistrat zakazuje farbowania jaj

red.
„Celem zapobieżenia trwonieniu jaj Magistrat stoł. król. miasta Krakowa na podstawie reskryptu ck. Namiestnictwa z dnia 28 marca 1915 zakazuje farbowania jaj (tzw. pisanek wielkanocnych) i wprowadzania ich do obrotu handlowego. Osoby, przekraczające ten zakaz, ulegną karom przewidzianym w rozporządzeniu cesarskiem z dnia 20 kwietnia 1854 Dz. u. p. Nr 96.” - taki komunikat zamieścił w Wielką Sobotę 3 kwietnia 1915 r. „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Zaskakujący zakaz utrzymał się w Krakowie przez 93 lata, czyli o 90 dłużej niż cesarstwo Habsburgów.

Wybuch wojny światowej w sierpniu 1914 r. wcześniej czy później musiał zaowocować trudnościami w zaopatrzeniu, ale nikt się nie spodziewał, że nastąpi to tak szybko. Już 3 sierpnia ustanowiono w Krakowie kary za spekulację produktami spożywczymi Za tzw. lichwę żywnościową groziła grzywna do tysiąca koron i areszt do trzech miesięcy. 4 sierpnia krakowska „Nowa Reforma” po raz pierwszy pisała o trudnościach z dowozem żywności do miasta. Władze utworzyły nawet komisję aprowizacyjną.

Następnego dnia po raz pierwszy w historii wprowadzono w Krakowie odgórną urzędową cenę - kilogram mąki pszennej miał odtąd kosztować 54 halerze, a jedna osoba mogła kupić maksymalnie 5 kg. Był to zresztą tylko wstęp do następnych żywnościowych zarządzeń regulacyjnych, wydanych podczas czterech lat wojny.

Żywności zaczęło brakować już w 1914 r., a w następnym roku było to już normą. Władze wprowadzały kolejne regulacje prawne: ceny maksymalne, kartki na żywność (od jesieni 1915 r.), zakazy używania niektórych produktów.

30 marca 1915 r. „IKC” pisał: „Dotkliwy brak nabiału daje odczuwać się od paru dni w Krakowie, skutkiem czego ceny mleka, masła i jaj znowu poszły w górę. Jak się informujemy przyczyną braku nabiału mają być trudności w otrzymaniu przepustek do miasta”. Nabiałowa posucha okazała się bezpośrednią przyczyną wydanego kilka dni później magistrackiego zakazu malowania jaj.

Kto i kiedy zniósł zakaz farbowania jaj? Szczegóły w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Nasza Historia” - do nabycia w kioskach i salonach prasowych.

W serwisie prasa24.pl można kupić e-wydanie „Naszej Historii” lub zamówić prenumeratę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski