Nauczyć się biznesu

Redakcja
Właściciele firm najbardziej łakną szczegółowych wskazówek - jak wypełniać wnioski o dotacje z unijnych funduszy, jak zarządzać finansami takich projektów, jak być konkurencyjnym na wspólnotowym rynku

Kursy i szkolenia

Właściciele firm najbardziej łakną szczegółowych wskazówek - jak wypełniać wnioski o dotacje z unijnych funduszy,

jak zarządzać finansami takich projektów,

jak być konkurencyjnym na wspólnotowym rynku

   Założenie własnej firmy po raz pierwszy wiąże się ze sporym ryzykiem. Aby je zminimalizować, wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na udział w szkoleniach, podczas których śledzą kolejne etapy zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej; mogą też korzystać z doświadczenia ekspertów.
   Kiedy już zdobędą się na pierwszy krok i zarejestrują przedsiębiorstwo, nadal mogą korzystać z całej gamy specjalistycznych szkoleń dla właścicieli małych i średnich firm.
   Przyszli przedsiębiorcy z Małopolski, zainteresowani szkoleniami dotyczącymi zakładania i prowadzenia firmy, będą musieli jednak trochę poczekać. Najprawdopodobniej do grudnia tego roku. Wtedy bowiem pojawi się oferta szkoleń w ramach programu promocji przedsiębiorczości, finansowanego ze środków unijnych (tzw. działanie 2.5 w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego).
   - Będą to usługi doradcze skierowane zarówno do osób, które już prowadzą własną firmę, jak i tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w biznesie - _mówi Roman Ciepiela, dyrektor ds. merytorycznych Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego. - _Mamy nadzieję, że ich zakres będzie szerszy niż dotychczas.
   W tym roku MISTIA - na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, w ramach Centrów Rozwoju Przedsiębiorczości (mieszczących się w Gdowie, Tuchowie, Czchowie i Chorzowie) świadczyła bezpłatne usługi doradztwa dla osób dopiero zaczynających działalność gospodarczą. - Podczas szkoleń, trwających od jednego do trzech dni, trzymywali m.in. informacje o formalnościach związanych z rejestracją firmy oraz wskazówki, jak omijać wszelkiego rodzaju pułapki związane z prowadzeniem własnej działalności, jak poradzić sobie na rynku, dowiadywali się, jak sporządzić profesjonalny biznesplan oraz stosować nowoczesne techniki sprzedaży i marketingu - _wyjaśnia Roman Ciepiela.
   Oferta - skierowana głównie do osób bezrobotnych i mieszkańców środowisk wiejskich, którzy do tej pory pracowali w gospodarstwie rolnym, a chcieliby popróbować swoich sił jako przedsiębiorcy, miała jednak pewne wady, które ograniczały jej dostępność. - _Niektórych uczestników zrażały nadmierne formalności, jak konieczność przedstawienia zaświadczeń z urzędu pracy - _mówi Roman Ciepiela.
   Obecnie przedsiębiorcy mogą uzyskać bezpłatną pomoc dotyczącą samodzielnej działalności gospodarczej (jak ją prowadzić, rozwijać, jak aplikować o fundusze unijne) w punktach konsultacyjno-doradczych funkcjonujących przy MISTIA w Krakowie, Tarnowie, Chrzanowie i Zakopanem.
   Bezpłatne usługi konsultacyjno-doradcze świadczy także działający od maja 2003 r. Punkt Konsultacyjno-Doradczy przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie i Euro-Info Centre. Początkujący przedsiębiorca, który odwiedzi PKD, może liczyć na proste usługi doradcze i informacyjne, związane z administracyjno-prawnymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej oraz zarządzaniem przedsiębiorstwem (porady z dziedziny prawa, marketingu, finansów i podatków, produkcji i inne, informację o dostępnej na rynku ofercie finansowania zewnętrznego, a także na temat projektów pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
   Tematyka, która najbardziej interesuje drobnych przedsiębiorców, nawet stawiających pierwsze kroki w biznesie, dotyczy oczywiście pozyskiwania środków z funduszy unijnych.
   
- Wszelkie szkolenia czy seminaria związane z Unią Europejską cieszą się ogromną popularnością - twierdzi Iwona Rokita-Kwietniak z Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. - _Jeśli są darmowe, zazwyczaj chętnych jest więcej niż miejsc. Oznacza to, że podstawową barierę w zdobyciu tej wiedzy stanowi cena - dodaje.
   Bezpłatne informacje dotyczące Unii i unijnych rynków nie wzbudzają już entuzjazmu. Właściciele firm najbardziej łakną szczegółowych wskazówek - jak wypełniać wnioski o dotacje z unijnych funduszy, jak zarządzać finansami takich projektów, jak być konkurencyjnym na wspólnotowym rynku. _- Niektóre pytania są tak szczegółowe, że zamiast szkolenia wskazane byłyby raczej indywidualne porady - _zauważa Iwona Rokita-Kwietniak z IPH.
   Jak twierdzi dr Piotr Drobniak z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, obecnie w całej Polsce odbywa się kilkaset kursów i szkoleń o tematyce unijnej. Niektóre to szkolenia jednodniowe, inne trwają ponad tydzień, a ich koszty wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przykładowo za szkolenie "Biznesplan jako narzędzie studium wykonalności projektu", które odbędzie się 15-16 listopada w siedzibie Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, trzeba zapłacić 380 zł, a za szkolenie "Rozliczanie projektów europejskich" (6 grudnia) - 250 zł.
   Żadna instytucja, w tym UKIE, nie posiada uprawnień pozwalających na kontrole prywatnych podmiotów prowadzących szkolenia lub kursy. Jak więc zorientować się w dostępnej ofercie, żeby nie przepłacić, a uzyskać potrzebną wiedzę? Niestety, nie istnieje ogólnopolska baza szkoleń przeznaczonych dla przedsiębiorców, więc ich poszukiwanie najlepiej rozpocząć w Internecie. Przy wyborze kursu najlepiej zwrócić uwagę, czy jego organizatorem jest poważna instytucja, dysponująca wykwalifikowaną kadrą, a program szkolenia ma co najmniej regionalny zasięg. Najbezpieczniej sprawdzić samemu kwalifikacje wykładowców - gdzie uczyli, czy odbywali staż w Brukseli, jakie referencje posiada ich firma. Warto też wziąć pod uwagę czas trwania szkolenia, a jeśli odbywa się w innym mieście - czy w jego koszty zostało wliczone zakwaterowanie i wyżywienie, lub za wszystko trzeba osobno zapłacić.

Przydatne adresy:

   MISTIA: 31-153 Kraków, ul. Szlak 73a, e-mail: [email protected], tel/fax: +48 (12) 633-51-54, 634-16-70, 633-98-00, 633-82-85, 632-38-14
   MARR: ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków, tel. (012) 411 46 03, 413 89 13, 413 48 22, 413 57 69, wewn. 460.
   Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie i Euro Info Centreul. Floriańska 3, tel./fax.: (0-12) 422-89-07; 292-05-63, tel. 292-05-64, e-mail: [email protected] (B.CH.)

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie