Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyć się biznesu

Redakcja
Właściciele firm najbardziej łakną szczegółowych wskazówek - jak wypełniać wnioski o dotacje z unijnych funduszy, jak zarządzać finansami takich projektów, jak być konkurencyjnym na wspólnotowym rynku

Kursy i szkolenia

Właściciele firm najbardziej łakną szczegółowych wskazówek - jak wypełniać wnioski o dotacje z unijnych funduszy,

   Założenie własnej firmy po raz pierwszy wiąże się ze sporym ryzykiem. Aby je zminimalizować, wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na udział w szkoleniach, podczas których śledzą kolejne etapy zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej; mogą też korzystać z doświadczenia ekspertów.
   Kiedy już zdobędą się na pierwszy krok i zarejestrują przedsiębiorstwo, nadal mogą korzystać z całej gamy specjalistycznych szkoleń dla właścicieli małych i średnich firm.
   Przyszli przedsiębiorcy z Małopolski, zainteresowani szkoleniami dotyczącymi zakładania i prowadzenia firmy, będą musieli jednak trochę poczekać. Najprawdopodobniej do grudnia tego roku. Wtedy bowiem pojawi się oferta szkoleń w ramach programu promocji przedsiębiorczości, finansowanego ze środków unijnych (tzw. działanie 2.5 w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego).
   - Będą to usługi doradcze skierowane zarówno do osób, które już prowadzą własną firmę, jak i tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w biznesie - _mówi Roman Ciepiela, dyrektor ds. merytorycznych Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego. - _Mamy nadzieję, że ich zakres będzie szerszy niż dotychczas.
   W tym roku MISTIA - na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, w ramach Centrów Rozwoju Przedsiębiorczości (mieszczących się w Gdowie, Tuchowie, Czchowie i Chorzowie) świadczyła bezpłatne usługi doradztwa dla osób dopiero zaczynających działalność gospodarczą. - Podczas szkoleń, trwających od jednego do trzech dni, trzymywali m.in. informacje o formalnościach związanych z rejestracją firmy oraz wskazówki, jak omijać wszelkiego rodzaju pułapki związane z prowadzeniem własnej działalności, jak poradzić sobie na rynku, dowiadywali się, jak sporządzić profesjonalny biznesplan oraz stosować nowoczesne techniki sprzedaży i marketingu - _wyjaśnia Roman Ciepiela.
   Oferta - skierowana głównie do osób bezrobotnych i mieszkańców środowisk wiejskich, którzy do tej pory pracowali w gospodarstwie rolnym, a chcieliby popróbować swoich sił jako przedsiębiorcy, miała jednak pewne wady, które ograniczały jej dostępność. - _Niektórych uczestników zrażały nadmierne formalności, jak konieczność przedstawienia zaświadczeń z urzędu pracy - _mówi Roman Ciepiela.
   Obecnie przedsiębiorcy mogą uzyskać bezpłatną pomoc dotyczącą samodzielnej działalności gospodarczej (jak ją prowadzić, rozwijać, jak aplikować o fundusze unijne) w punktach konsultacyjno-doradczych funkcjonujących przy MISTIA w Krakowie, Tarnowie, Chrzanowie i Zakopanem.
   Bezpłatne usługi konsultacyjno-doradcze świadczy także działający od maja 2003 r. Punkt Konsultacyjno-Doradczy przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie i Euro-Info Centre. Początkujący przedsiębiorca, który odwiedzi PKD, może liczyć na proste usługi doradcze i informacyjne, związane z administracyjno-prawnymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej oraz zarządzaniem przedsiębiorstwem (porady z dziedziny prawa, marketingu, finansów i podatków, produkcji i inne, informację o dostępnej na rynku ofercie finansowania zewnętrznego, a także na temat projektów pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
   Tematyka, która najbardziej interesuje drobnych przedsiębiorców, nawet stawiających pierwsze kroki w biznesie, dotyczy oczywiście pozyskiwania środków z funduszy unijnych.
   
- Wszelkie szkolenia czy seminaria związane z Unią Europejską cieszą się ogromną popularnością - twierdzi Iwona Rokita-Kwietniak z Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. - _Jeśli są darmowe, zazwyczaj chętnych jest więcej niż miejsc. Oznacza to, że podstawową barierę w zdobyciu tej wiedzy stanowi cena - dodaje.
   Bezpłatne informacje dotyczące Unii i unijnych rynków nie wzbudzają już entuzjazmu. Właściciele firm najbardziej łakną szczegółowych wskazówek - jak wypełniać wnioski o dotacje z unijnych funduszy, jak zarządzać finansami takich projektów, jak być konkurencyjnym na wspólnotowym rynku. _- Niektóre pytania są tak szczegółowe, że zamiast szkolenia wskazane byłyby raczej indywidualne porady - _zauważa Iwona Rokita-Kwietniak z IPH.
   Jak twierdzi dr Piotr Drobniak z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, obecnie w całej Polsce odbywa się kilkaset kursów i szkoleń o tematyce unijnej. Niektóre to szkolenia jednodniowe, inne trwają ponad tydzień, a ich koszty wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przykładowo za szkolenie "Biznesplan jako narzędzie studium wykonalności projektu", które odbędzie się 15-16 listopada w siedzibie Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, trzeba zapłacić 380 zł, a za szkolenie "Rozliczanie projektów europejskich" (6 grudnia) - 250 zł.
   Żadna instytucja, w tym UKIE, nie posiada uprawnień pozwalających na kontrole prywatnych podmiotów prowadzących szkolenia lub kursy. Jak więc zorientować się w dostępnej ofercie, żeby nie przepłacić, a uzyskać potrzebną wiedzę? Niestety, nie istnieje ogólnopolska baza szkoleń przeznaczonych dla przedsiębiorców, więc ich poszukiwanie najlepiej rozpocząć w Internecie. Przy wyborze kursu najlepiej zwrócić uwagę, czy jego organizatorem jest poważna instytucja, dysponująca wykwalifikowaną kadrą, a program szkolenia ma co najmniej regionalny zasięg. Najbezpieczniej sprawdzić samemu kwalifikacje wykładowców - gdzie uczyli, czy odbywali staż w Brukseli, jakie referencje posiada ich firma. Warto też wziąć pod uwagę czas trwania szkolenia, a jeśli odbywa się w innym mieście - czy w jego koszty zostało wliczone zakwaterowanie i wyżywienie, lub za wszystko trzeba osobno zapłacić.

Przydatne adresy:

   MISTIA: 31-153 Kraków, ul. Szlak 73a, e-mail: [email protected], tel/fax: +48 (12) 633-51-54, 634-16-70, 633-98-00, 633-82-85, 632-38-14
   MARR: ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków, tel. (012) 411 46 03, 413 89 13, 413 48 22, 413 57 69, wewn. 460.
   Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie i Euro Info Centreul. Floriańska 3, tel./fax.: (0-12) 422-89-07; 292-05-63, tel. 292-05-64, e-mail: [email protected] (B.CH.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski