Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowa globalna wioska

Redakcja
W czasach, gdy każdy może mieć dostęp do Internetu mało kto pamięta, że na samym początku dostęp do globalnej sieci w Polsce, w tym także w Krakowie, miały jedynie szkoły wyższe. Nic więc dziwnego, że od lat wiele mówiło się o konieczności kompleksowej ich informatyzacji. Dziś efekty tych działań przekładają się na wymierne korzyści odczuwalne zarówno przez studentów, kadrę naukową, jak i administrację uczelni.

Informatyzacja krakowskich szkół wyższych

Każdy potencjalny student zanim będzie mógł rozpocząć naukę musi przejść przez rekrutację, która od kilku lat prowadzona jest elektronicznie. To pierwszy system informatyczny, z którym spotyka się przyszły student.

Kompleksowa obsługa

W procesie kształcenia w czasie całych studiów konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych narzędzi takich jak np. Uniwersytecki System Obsługi Studiów - w skrócie USOS. Licencję na jego użytkowanie ma kilkanaście uczelni w kraju. W Krakowie system działa od około 5 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz jest aktualnie wdrażany w Akademii Rolniczej. Pozwala między innymi na przeglądanie programu studiów, planu zajęć, umożliwia zapisywanie się na poszczególne kursy, wgląd w wyniki sprawdzianów, zaliczeń oraz egzaminów.
Narzędzia takie jak USOS pozwalają na łatwe i wygodne zarządzanie bazą studentów oraz dostęp do różnych informacji z nimi związanych. Do sprawnego działania wymagają jednak niezwykłej dyscypliny przy wprowadzaniu danych na bieżąco.

Elektroniczna legitymacja

W Krakowie powstał wspólny, międzyuczelniany system biblioteczny pozwalający studentom oraz kadrze naukowej na posługiwanie się jedną, honorowaną we wszystkich uczelnianych bibliotekach kartą. Jeszcze większe możliwości daje koordynowany przez UJ oraz AGH, w ranach działań Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, projekt elektronicznej legitymacji studenckiej. - W ubiegłym roku wydano w Krakowie około 20 tysięcy takich cyfrowych dokumentów - informuje prof. Piotr Tworzewski, prorektor UJ ds. rozwoju.
Legitymacja taka to elektroniczny identyfikator w formacie karty kredytowej, który umożliwia zarówno na zaprogramowanie danych w znajdującej się wewnątrz pamięci, jak i pozwala na nanoszenie różnych informacji na powierzchni karty. Dzięki temu może ona pełnić bardzo wiele funkcji. Już dziś posiadacz elektronicznej legitymacji nie musi posługiwać się odrębną kartą biblioteczną, gdyż wszelkie niezbędne dane znajdują się na jednym dokumencie.
Karta pełnić będzie także rolę elektronicznego klucza, pozwalając na poruszanie się po wydzielonych strefach budynków UJ. Niebawem dokument ten posłuży jako Krakowska Karta Miejska, dzięki której student nie będzie musiał wyrabiać oddzielnej legitymacji do okresowego biletu w komunikacji miejskiej - wystarczy, że wykupi abonament w elektronicznym terminalu przypominającym bankomat.
Możliwości zastosowania elektronicznych legitymacji są praktycznie nieograniczone. Może być wykorzystywana jako uniwersalny identyfikator, np. przy korzystaniu z teleinformatycznej infrastruktury udostępnianej na terenie uczelni. Uniwersytet Jagielloński już wyposaża dostępne publicznie komputery w klawiatury z wbudowanym specjalnym czytnikiem, który umożliwi dostęp do urządzenia tylko uprawnionym do tego osobom.

Zarządzanie uczelnią

Prawdziwe korzyści z informatyzacji osiągnie się jednak dopiero wtedy, gdy proces ten obejmie całą uczelnię. W ten sposób od lat usprawnia się działanie przedsiębiorstw, banków czy instytucji z sektora publicznego. Wszędzie tam zintegrowane systemy teleinformatyczne dają ogromne korzyści. System zarządzania uczelnią w Krakowie wdraża już Uniwersytet Jagielloński w ramach wspólnego projektu, w którym poza UJ uczestniczą także Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zintegrowany System Zarządzania klasy ERP to duże, wymagające etapowego wdrażania narzędzie składające się z wielu zintegrowanych oraz współpracujących ze sobą modułów. Pozwala na usprawnienie zarządzania, uporządkowanie gospodarki oraz optymalne wykorzystanie całej posiadanej przez uczelnię infrastruktury, jak i zasobów ludzkich. - Uniwersytet Jagielloński planuje rozruch pierwszych części systemu na rok 2008 - dodaje prof. Tworzewski.

Inwestycja w przyszłość

Globalna informatyzacja, także w odniesieniu do uczelni wyższych, niesie za sobą ogromne koszty. W konsekwencji przyniesie jednak spore korzyści, także finansowe. Systemy takie jak wdrażany obecnie przez Uniwersytet Jagielloński pozwolą w przyszłości np. na wyeliminowanie dokumentów papierowych co nie tylko ograniczy związane z tym koszty, ale usprawni i przyspieszy obieg dokumentów.
Informatyzacja uczelni wyższych czy wręcz całego sektora naukowego to inwestycja w przyszłość, która już dziś przynosi wymierne efekty. Doskonale widać to w Krakowie, który od dawna jest naukową i studencką aglomeracją. Uczelnie nadal konkurują ze sobą zarówno w osiągnięciach naukowych, jak i przy naborze nowych studentów, jednak działania podjęte przez nie wspólnie ułatwiają im współpracę w wielu dziedzinach. Korzystają na tym zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni, a Kraków powoli staje się naukową globalną wioską. LESZEK MARMON

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski