Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Naukowcy dla medycyny: bakteriobójcze granule z krakowskiej uczelni

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dr inż. Joanna Czechowska z Zespołu Bioceramicznego AGH
Dr inż. Joanna Czechowska z Zespołu Bioceramicznego AGH fot. archiwum prywatne Joanny Czechowskiej
Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej od lat pracują nad materiałami, które mogłyby zastąpić kości i wspomóc ich regenerację. Teraz - jak informuje uczelnia - badacze idą o krok dalej i próbują zmusić materiały do walki z bakteriami. Zakładany efekt prac to opracowanie sposobu otrzymywania hybrydowych granul, które będą miały właściwości bakteriobójcze.

Zespół Bioceramiczny AGH z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki - kierowany przez dr hab. inż. Anetę Zimę, prof. AGH - prowadzi badania naukowe nad innowacyjnymi materiałami stosowanymi do wypełniania ubytków kostnych. Niektóre z opracowanych biomateriałów są już stosowane w medycynie. Przykładem jest FlexiOss®, czyli biomateriał kościozastępczy, opracowany we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, nazywany potocznie "sztuczną kością". W znaczącej części opiera się on na mikroporowatych granulach hydroksyapatytowych, opatentowanych przez Zespół Bioceramiczny AGH

Prace nad materiałami kościozastępczymi skupiają się obecnie na połączeniu zalet związków syntetycznych oraz naturalnych, tworzących materiały hybrydowe. Dr inż. Joanna Czechowska, należąca do Zespołu Bioceramicznego AGH, otrzymała grant, w ramach którego pracuje nad materiałem hybrydowym w formie granul o właściwościach bakteriobójczych. Jej projekt "Nowe samoorganizujące się biomateriały na bazie metylocelulozy i hydroksyapatytu, modyfikowane miedzią" otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w konkursie Miniatura 7.

Granule mogą znaleźć zastosowanie jako nośniki leków i substancji biologicznie czynnych w terapiach celowanych. Leki i substancje biologicznie czynne umieszczone w hybrydowych granulach mogłyby uwalniać się dopiero w miejscu implantacji, a to pozwoliłoby uniknąć ich ogólnoustrojowego działania, które często prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Innym sposobem wykorzystania granul jest ich zastosowanie jako komponentów materiałów kościozastępczych.

Dr Joanna Czechowska planuje opracować sposób otrzymywania nowych hybrydowych granul na bazie hydroksyapatytu i metylocelulozy, które miałyby właściwości bakteriobójcze. W tym celu badaczka zamierza również wykorzystać polimer o działaniu antybakteryjnym oraz miedź (która także ma właściwości antybakteryjne). "Niewykluczone, że dojdzie do efektu synergii i dzięki temu opracowane hybrydowe biomateriały będą bardzo skuteczne w zwalczaniu bakterii. Celem projektu będzie wstępna ocena fizykochemiczna i biologiczna materiałów hybrydowych" - informuje AGH.

- W ramach projektu będę poszukiwać również odpowiedzi na następujące pytania: jaki skład pozwoli osiągnąć optymalne właściwości fizykochemiczne kompozytu przy zachowaniu właściwości samoorganizujących? W jaki sposób dodatek miedzi wpłynie na parametry fizykochemiczne i biologiczne hybrydowych granul? Czy uzyskane materiały kompozytowe będą wykazywać właściwości antybakteryjne czy bakteriobójcze? - wymienia wyjaśnia dr inż. Joanna Czechowska. - Zrozumienie mechanizmu formowania się granul oraz oddziaływań pomiędzy komponentami pozwoli nie tylko na optymalizację procesu ich otrzymywania, ale w przyszłości także na zaprojektowanie sposobu wprowadzania do nich leku.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Naukowcy dla medycyny: bakteriobójcze granule z krakowskiej uczelni - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski