Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko groźnej bakterii

Agnieszka Maj
TOMASZ HOłOD / POLSKAPRESSE
Nauka. Co czwarta kobieta w Krakowie nosi w sobie bakterie tzw. paciorkowca bezmleczności, którymi może zakazić swoje dzieci

Krakowscy naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą wynaleźć pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko bakterii zwanej paciorkowcem bezmleczności. Jest ona przyczyną zakażeń, które mogą zakończyć się śmiercią.

W ostatnich latach w Polsce, a także w Europie odnotowano wzrost zachorowań wywołanych przez paciorkowce. Teraz zaraża się tymi bakteriami nawet dwoje na tysiąc urodzonych dzieci, natomiast w przypadku wcześniaków ten wskaźnik wynosi 6,6 na tysiąc.

Najbardziej narażone są noworodki. Istnieje ryzyko zarażenia się paciorkowcem podczas porodu, ponieważ ta bakteria występuje w drogach rodnych kobiet. Może skończyć się to dla niemowląt sepsą, zapaleniem płuc oraz zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Bakterie groźne są także dla kobiet po porodzie: to jedna z przyczyn zakażeń kobiet w okresie połogu.

- Z naszym badań wynika, że paciorkowce występują u ok. 25 proc. kobiet w Krakowie. Wyniki z innych polskich miast są bardzo różne, a niektóre z nich wskazują na odsetek rzędu zaledwie 3 proc. - mówi dr n. biol. Monika Brzychczy-Włoch z Katedry Mikrobiologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

Naukowcy nie wiedzą, skąd biorą się tak duże różnice pomiędzy liczbą zakażonych kobiet. Przypuszczają, że może zależeć to od sposobu wykonywania badań: tam, gdzie są one mniej dokładne - odsetek kobiet z paciorkowcami może być niższy.
W ciągu ostatnich lat na świecie coraz częściej dochodzi do zakażenia tymi bakteriami także u osób w podeszłym wieku oraz chorujących na cukrzycę. W ich przypadku - inaczej niż u niemowląt - kończy się to najczęściej zakażeniami układu moczowo-płciowego oraz tkanek miękkich.

Niepokojące jest nie tylko to, że na choroby wywołane paciorkowcem narażona jest coraz większa grupa osób. Naukowców martwi również fakt, że w zastraszający sposób rośnie odsetek osób odpornych na antybiotyki przeciwko paciorkowcom.
W tej sytuacji konieczne jest opracowanie szczepionki przeciwko tym zakażeniom.

- Na razie nikt jej nie wynalazł, choć kilka ośrodków naukowych w Europie i Stanach Zjednoczonych intensywnie nad tym pracuje - mówi Monika Brzychczy-Włoch.

Dodaje, że najprawdopodobniej trzeba będzie opracować kilka szczepionek dla mieszkańców różnych rejonów świata. Wynika to z tego, że paciorkowce zmieniają się w zależności od tego, gdzie występują. - Mają wyjątkową zdolność dostosowania się do warunków środowiska, co także utrudnia prace nad przygotowaniem szczepionki - tłumaczy Monika Brzychczy-Włoch.

Aby zapobiec zakażeniu noworodków, kobiety powinny być przebadane na obecność tych bakterii w ostatnim z trzech miesięcy ciąży. Jeśli wynik jest pozytywny - przy porodzie podaje się antybiotyk. Niestety, w wielu przypadkach bakterie okazują się odporne na antybiotyk.

Badania w Katedrze Mikrobiologii CM UJ nad paciorkowcami prowadzone są od 10 lat. Doprowadziły do oszacowania skali zakażeń na terenie Krakowa. Naukowcy badają także białka obecne w komórkach paciorkowców. Mają one zdolność pobudzania układu odpornościowego człowieka do produkowania przeciwciał, które są skierowane przeciwko tym bakteriom.

- Wiążemy dużą nadzieję z wykorzystaniem tych białek jako składników szczepionki - mówi Monika Brzychczy-Włoch.
Naukowcom z CM UJ udało się także opracować nowy test diagnostyczny, który szybciej potwierdzi zakażenie paciorkowcami. Obecnie stosowane są zbyt czasochłonne, na ich wyniki trzeba czekać kilka dni. Test został zgłoszony do Urzędu Patentowego.

Co badają na UJ
O badaniach naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim można przeczytać w wydanym właśnie "Projektorze Jagiellońskim". Opisanych zostało w nim 60 projektów z różnych dziedzin: m.in. archeologii, medycyny, biologii, socjologii.
Znajdziemy tu informacje na temat prób wynalezienia skutecznego leku na nowotwory. W "Projektorze" zamieszczono artykuły poświęcone samobójstwom w dobie internetu, zarządzaniu miastem i sztuce zapamiętywania.

Naukowcy opisują także wyniki swoich badań nad zdradami u ptaków. - Te wszystkie badania pokazują, jaki świat jest fascynujący we wszystkich swoich aspektach - powiedział Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych UJ.

Więcej informacji o badaniach opracowanych w "Projektorze" znajduje się na stronie: http://www.projektor.uj.edu.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski