MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego wirusa rozsławiły igrzyska w Rio. Naukowcy z UJ znaleźli na niego sposób? Opisali polimer, który neutralizuje Zikę

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ wykazali, że jeden z polimerów działa jako skuteczny inhibitor wirusa Zika (ZIKV). Ich praca ukazała się właśnie w "Polymers for Advanced Technologies", recenzowanym czasopiśmie naukowym wydawanym od 1990 roku przez amerykańskie wydawnictwo John Wiley & Sons. O tym wirusie cały świat usłyszał przy okazji igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku, bo przed rozpoczęciem sportowej imprezy był to temat numer jeden. W alarmistycznym tonie zagrożenie Ziką dla sportowców i gości igrzysk opisywały wszystkie media. Wtedy na strachu się skończyło.

Wirus Zika jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, żółtą gorączkę, gorączkę Zachodniego Nilu, kleszczowe zapalenie mózgu czy japońskie zapalenie mózgu. Główną drogą zakażenia człowieka są ukąszenia komarów należących do gatunków z rodzaju Aedes. Wykazują one aktywność w ciągu dnia, w szczególności o poranku oraz późnym popołudniem i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach. Wirus jest też przenoszony drogą płciową i z ciężarnej kobiety na dziecko.

Chorobie towarzyszą zwykle: umiarkowana gorączka, bóle głowy, mięśni lub stawów, bóle zagałkowe, zapalenie spojówek, swędzącą wysypka grudkowa, złe samopoczucie. Objawy występują zwykle po kilku dniach od ukąszenia komara i zwykle nie trwają dłużej niż tydzień. Do 80 proc. przypadków może mieć przebieg bezobjawowy.

Niestety u niewielkiej części osób zakażenie może prowadzić do Zespołu Guillaina-Barrégo, neuropatii czy zapalenia rdzenia. Jednak szczególnie niebezpieczny jest w przypadku zakażenia kobiet w ciąży, powodując mikrocefalię (tzw. małogłowie) oraz inne wrodzone nieprawidłowości i zgony u noworodków. - Obecnie nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Polski, jednak zmiany klimatu prowadzą do szybkiego poszerzania się jego zasięgu geograficznego, a pierwsze przypadki notowano już na południu Europy - zwracają uwagę przedstawiciele krakowskiej uczelni.

"Nasze badania wykazały, że PASNa, degradowalny polimer używany w różnych zastosowaniach biomedycznych, działa jako skuteczny inhibitor ZIKV. Badania mechanistyczne wskazały, że PASNa wiąże się z cząsteczkami ZIKV, a tym samym inaktywuje go. Chociaż trudno sobie na tym etapie wyobrazić dożylne podawanie polimeru, istnieje wiele aplikacji (np. izolacja, identyfikacja, oczyszczanie), w których może być użyteczny" - poinformował w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Pyrć, jeden ze współautorów opublikowanej właśnie pracy.

Autorami artykułu "Polymers as candidates for broad-spectrum antivirals - in vitro inhibition of Zika virus with sodium polyanethole sulfonate" są: dr Aleksandra Milewska, Magdalena Górecka, dr Artur Szczepański i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ), dr Magdalena Obłoza, Aneta Medaj, prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii) oraz dr Paweł Botwina i dr Piotr Bonarek (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ).

Ludzie przenoszą infekcje na zwierzęta!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski