Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pieniędzy na budowę Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Krakowie. Lasy Państwowe nie godzą się na poprowadzenie drogi przez dukt

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Koncepcja budowy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tyńcu
Koncepcja budowy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tyńcu
Miało być zamówienie publiczne na opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tyńcu, a jest informacja, że w budżecie Miasta Krakowa na rok 2023 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na kolejne lata tej inwestycji nie uwzględniono. Również Lasy Państwowe negatywnie zaopiniowały budowę drogi dojazdowej do ośrodka przez dukt leśny. Jednak jak zapewnia magistrat, inwestycja nie jest jeszcze przekreślona, a dogłębnie analizowana i konsultowana z Uniwersytetem Rolniczym. Zdanie radnych miejskich na ten temat jest podzielone.

Nie ma pieniędzy, lecz rozmowy trwają

Emilia Król z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa mówi nam, że cały czas są prowadzone rozmowy z Uniwersytetem Rolniczym.

- Ostateczne decyzje nie zapadły. W obecnej sytuacji ekonomicznej każda kwestia związana z wydatkowaniem środków musi zostać bardzo dokładnie przeanalizowana, tak też jest w tym przypadku - wyjaśnia Emilia Król.

W odpowiedzi prezydenta Jacka Majchrowskiego na interpelację radnego Wojciecha Krzysztonka wynika, że zadanie pt. "Budowa Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt" zostało wycofane z budżetu Miasta Krakowa na 2022r. oraz z Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Choć w ramach prac nad projektem budżetu 2023r. i WPF była rozważana możliwość przeznaczenia pieniędzy na budowę to - ze względu na ograniczone środki finansowe powyższe przedsięwzięcie nie zostało ujęte w projektach uchwał - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

- To wielki blamaż władz miasta i wydaje mi się, że przy obecnej administracji miasta ta potrzebna inwestycja nie ma szans na realizację. Musimy pamiętać, że choć rada ustala budżet, to prezydent go wykonuje. W roku obecnym było w budżecie zadanie polegające na opracowaniu projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę lecznicy, ale urzędnicy prezydenta w sposób świadomy i celowy nie realizowali tego zadania - mówi radny Krzysztonek.

Radny miejski twierdzi, że chociaż jest mowa o chęci współpracy miasta z Uniwersytetem Rolniczym to nowa inwestycja uczelni w Rząsce - będzie mogła służyć dzikim zwierzętom tylko w znikomym zakresie.

Podobne zdanie ma radny Łukasz Sęk - Myślę, że to zaskakująca decyzja, szczególnie, że środki na inwestycję były zapewnione w poprzednim budżecie ale pojawiły się inne problemy i wycofano się z tej lokalizacji mimo wcześniej przeprowadzonych konsultacji. Oczywiście czas finansowo jest ciężki dla samorządów, ale jeżeli inwestycja jest planowana, ważna i powstała już jej koncepcja to nie powinno się jej porzucać bo to zmarnowane pieniądze na etap przedwstępny.

Współpraca z Uniwersytetem Rolniczym jako najlepsze wyjście?

- W przypadku Tyńca sama lokalizacja budziła kontrowersje mieszkańców czy aby las blisko autostrady to dobre rozwiązanie. Natomiast URK chciał takiej współpracy, miał dobre miejsce i zapewniałby kadrę, dlatego dobrze, że taki wariant jest rozważany. Jeżeli miałaby to być wspólny ośrodek miasta i UR to nie widzę przeciwskazań - tłumaczy radny Michał Drewnicki.

Marek Sobieraj, radny miejski, który od początku zabiegał o współpracę miasta z uczelnią mówi - To małe kroki, które są już podjęte i bardzo dużo mówią o tej inwestycji. Uważam, że jest to bardzo dobry kierunek. Jeżeli mamy mieć coś profesjonalnie prowadzonego to tylko i wyłącznie z URK, który ma wybitnych specjalistów i może bez najmniejszego problemu zająć się leczeniem dzikich zwierząt.

Kraków już wcześniej chciał współpracować z URK jednak formalnie nie można było tego zrobić i miasto postanowiło samo zaplanować budowę takiej lecznicy.

Negatywna opinia Lasów Państwowych

Następnie odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni z miastem, na którym ustalono, że jeżeli inwestycja nie będzie możliwa do realizacji w Tyńcu, to ponownie będzie brana pod uwagę ich współpraca. Teraz, gdy już wiadomo, że nie ma możliwości dojazdu przez ul. Danusi Jurandówny i Obrony Tyńca, a także nie ma zgody Lasów Państwowych na drogę przez dukt leśny - inwestycja w Tyńcu wydaje się być coraz mniej możliwa.

W uzasadnieniu odmowy Lasów Państwowych wskazano - na brak możliwości wpisania budowy drogi dojazdowej w prowadzoną gospodarkę leśną oraz na potencjalnie negatywny wpływ budowy drogi na walory przyrodniczo-krajobrazowe tego fragmentu lasu, w tym utrzymywaną przez Nadleśnictwo Myślenice ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą.

- Gdyby w Tyńcu powstał ten ośrodek to byłbym jednym z pierwszych ludzi, którzy by podnieśli głos o niegospodarność. Dlaczego mamy wycinać lasy i budować coś za wiele milionów złotych, jeżeli praktycznie taka sama inwestycja powstaje w Rząsce?- podsumowuje radny Sobieraj.

Pieniądze na koncepcję zostały już wydane

Chociaż tak naprawdę już można mówić o niegospodarności, ponieważ na przygotowanie koncepcji wydano ponad 70 tyś. zł.

- Moim zdaniem pieniądze wydane na koncepcje to powód wielkich ambicji niektórych radnych i aktywistów, którzy na siłę chcieli w Tyńcu coś zrobić nie zważając na to, że taki sam budynek wznosi UR. Jednak tłumacząc wydanie tych pieniędzy powiem, że czasami trzeba zapłacić za koncepcję by dostrzec wady i zalety inwestycji, która miałaby powstać - mówi Marek Sobieraj.

Więcej na temat planów budowy ośrodka w Tyńcu pisaliśmy tutaj - Kraków. Pat w sprawie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tyńcu. Kiedy w końcu ruszy budowa?

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski