Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pracy dla magistrów

Redakcja
Najwięcej zarejestrowało się ekonomistów, politologów, pedagogów, specjalistów administracji oraz filologów. W kolejkach po zasiłek ustawiają się też absolwenci fizjoterapii oraz turystyki.

ZATRUDNIENIE. Blisko 2,5 tysiąca absolwentów szkół wyższych zarejestrowały małopolskie urzędy pracy. Bez etatu pozostaje jeszcze więcej osób niż w ubiegłym, kryzysowym roku.

- Niepokojący jest napływ absolwentów w dziedzinie turystyki, gdyż mamy znikomą liczbę ofert - zauważa Oskar Kuźniar z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. - Turystyka uznawana jest za branżę przyszłościową, jednak w ostatnich dwu latach nie było dużego zapotrzebowania na pracowników, w związku z kryzysem w tej branży. Miejmy nadzieję, że w najbliższych latach nastąpi ożywienie. Bardzo trudną sytuację mają politolodzy. Napływają nieprzerwanym strumieniem, jak i we wcześniejszych latach - mimo prawie zupełnego braku ofert. Co dziesiąty pozostaje w rejestrach ponad rok.

Statystyki mówią same za siebie. Problem bezrobocia dotyka najczęściej absolwentów studiów społecznych i humanistycznych. W tym roku sytuacja młodych magistrów nie jest lepsza niż przed rokiem, kojarzonym z kryzysem gospodarczym. 2173 osoby, które skończyły szkoły wyższe i mają nie więcej niż 27 lat, widniały w rejestrach małopolskich urzędów w maju ubiegłego roku. W tym roku, o tej samej porze, było takich osób ok. 2,5 tysiąca. - To nie oddaje skali zjawiska. Część absolwentów, mimo że pozostaje bez pracy, nie zgłasza się do urzędów - tłumaczy Oskar Kuźniar. - W sezonie wakacyjnym bezrobocie nieco spada, ponieważ młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę, zaczynają staże lub znajdują pracę dorywczą.

Jak zauważa Grzegorz Kwaśnik z firmy doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources, w tym roku jest trochę więcej ofert pracy niż przed rokiem, na przykład w centrach finansowo-księgowych i w sprzedaży. - Choć wciąż nie jest to poziom z roku 2007 - zaznacza specjalista, dodając, że część tych ofert dotyczy stanowisk wymagających doświadczenia.

- Osoby młode, o niewielkim doświadczeniu zawodowym, stają się naturalnymi "ofiarami" rynku pracy. Im gorsza ogólna sytuacja na rynku pracy, tym gorsze położenie młodzieży i dłuższy czas poszukiwania etatu. Poprawa wskaźników ekonomicznych nie oznacza jednak, że kończą się kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia - podkreśla Aleksandra Strojek z firmy Sedlak&Sedlak. - Absolwenci szkół wyższych często rozpoczynają poszukiwanie pracy w czasie wakacji, kiedy wiele firm zawiesza część projektów ze względu na okres urlopowy.

Jak mówi Aleksandra Strojek, w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, największe szanse na zatrudnienie będą mieć inżynierowie, informatycy i absolwenci kierunków ścisłych.

Mimo to kierunki humanistyczne wciąż cieszą się popularnością. Na przykład studia pedagogiczne w trybie dziennym i zaocznym oferuje wiele krakowskich uczelni, nie tylko publicznych, ale i prywatnych. Tytuł "mgr" masowo zdobywają też studenci socjologii, politologii czy kulturoznawstwa. Podczas tegorocznej rekrutacji na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie zdawało 855 osób, a miejsc było 50. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku: stosunki międzynarodowe o jedno miejsce walczyło 9,5 kandydata. Wśród najbardziej obleganych kierunków humanistycznych znalazło się też dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 15 osób na miejsce. O jeden indeks na kulturoznawstwie ze specjalnością: filmoznawstwo starało się 10,9 kandydata.

KATARZYNA KLIMEK-MICHNO

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski