Nie ma szans na likwidację opłat za parkowanie auta przy urzędach, sądach i szpitalach

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
Likwidacji opłat za parkowanie samochodu w Krakowie - zwłaszcza przy urzędach, szpitalach, prokuraturach i sądach - domaga się jeden z mieszkańców Małopolski. Już cztery miesiące temu wysłał w tej sprawie petycję do marszałka województwa. W najbliższy poniedziałek sejmik ją najprawdopodobniej odrzuci.

„Z uwagi na duży ruch pojazdów i małą rotację samochodów Urząd Marszałkowski nie jest w stanie zapewnić wszystkim klientom bezpłatnego miejsca parkingowego” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały odrzucającej petycję. Jest tam mowa także o tym, że urząd zwiększa liczbę bezpłatnych miejsc postojowych dla... rowerów.

Przy większości urzędów i szpitali, zwłaszcza w centrum, nie da się zostawić samochodu i za to nie zapłacić. Dotyczy to zwłaszcza szpitali, które parkingi przekazują w dzierżawę prywatnym podmiotom i z takich umów czerpią dodatkowe dochody.

Oburzony mieszkaniec

Musisz coś załatwić w Urzędzie Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego? Nie masz szans na darmowe parkowanie samochodu. Podobnie jest przy Urzędzie Marszałkowskim w rejonie ul. Wrocławskiej. Wizyta w szpitalnej poradni lub odwiedzenie kogoś leżącego w szpitalu też wiąże się z koniecznością zapłacenia za postój.

Tak jest od wielu lat, większość z nas zdążyła się do tego przyzwyczaić i z tym pogodzić. Ale jeden z mieszkańców Małopolski jest oburzony tym, że musi dodatkowo płacić za parkowanie, gdy jest wzywany do sądu lub prokuratury albo udaje się do lekarza lub idzie załatwić coś w urzędzie.

W kwietniu tego roku skierował do marszałka województwa małopolskiego petycję, w której domaga się likwidacji opłat za parkowanie w Krakowie, zwłaszcza przy prokuraturach, sądach, urzędach i szpitalach. Jeśli ktoś planuje wizytę w tych instytucjach, musi liczyć się z koniecznością zapłacenia kilku złotych za każdą godzinę postoju samochodu - na ulicach w strefie płatnego parkowania lub na płatnym parkingu.

Postój za darmo? Dla rowerów

Sprawa trafiła do sejmikowej Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji. Finał - wszystko wskazuje, że niekorzystny dla skarżącego - nastąpi w najbliższy poniedziałek. To wtedy, na pierwszej powakacyjnej sesji, zbiera się małopolski sejmik. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie odrzucenia petycji dot. „podjęcia niezwłocznych działań związanych z likwidacją opłat za parkowanie”.

W uzasadnieniu do projektu uchwały można przeczytać, że urząd i podległe mu instytucje robią wszystko, by zapewnić możliwość bezpłatnego parkowania, ale w wielu przypadkach jest to niemożliwe. „Z uwagi na duży ruch pojazdów i małą rotację samochodów w chwili obecnej z przyczyn obiektywnych Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nie jest w stanie zapewnić wszystkim klientom bezpłatnego miejsca parkingowego” - uzasadnia Komisja ds. Skarg Wniosków i Petycji.

Radni przyjęli wyjaśnienia marszałka i jego urzędników, że część szpitali i jednostek wojewódzkich nie ma możliwości zorganizowania parkingu, inne czerpią z nich dodatkowe dochody żądając opłat. „W ramach podejmowanych własnych inicjatyw Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, stawiając na wsparcie alternatywnych i ekologicznych środków transportu indywidualnego, zwiększa liczbę dostępnych, bezpłatnych miejsc postojowych dla rowerów przed swoimi siedzibami” - mówi kolejny fragment uzasadnienia uchwały o odrzuceniu petycji.

Wprawdzie radni sejmiku zajmowali się tylko parkowaniem przy instytucjach wojewódzkich, ale nie ma też co liczyć na likwidację opłat przy miejskich jednostkach.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie