Nie musisz wymyślać koła. Zastosuj je w nowy sposób.

ZBIGNIEW BARTUŚ
Dwie panie siadły obok siebie na konferencji w Krakowie. Jedna, poproszona o przedstawienie się, stwierdziła, że reprezentuje instytut badawczy, który wymyślił m.in. nowatorski proszek do zastosowań dentystycznych - i nie wie, co z nim dalej robić. - Boże, przecież my od lat szukamy takiego proszku! - wykrzyknęła sąsiadka. Dogadały się i pomysł naukowców rychło znalazł zastosowanie w biznesie.

OD POMYSŁU DO BIZNESU. Słabością polskich firm jest kopiowanie cudzych pomysłów, przez co Polska słabiej się rozwija. A pomysłów mamy mnóstwo! Małopolska stawia na zdrowie i jakość życia.

To klasyczna innowacja. Może nie na miarę przełomu, jaki nastąpił w związku z wynalezieniem koła, ale... Jak podkreśla Kazimierz Murzyn z krakowskiego Klastra Life Science, w sprawie koła też nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Kółko sondy kosmicznej penetrującej inną planetę mocno różni się od wyciosanego z drewna koła sprzed wieków. A po drodze było jeszcze koło garncarskie, koło młyńskie, koło kołowrotka, łożysko i milion innych, twórczych, czyli innowacyjnych, zastosowań starego wynalazku.

Słowo "innowacja" stało się w ostatnich latach modne wśród elit - ale przeciętny Polak, w tym przedsiębiorca, słysząc je, wzrusza ramionami i ziewa, bo wciąż uważa, że go to nie dotyczy. Wielki błąd! Przez ostatnie 20 lat "goniliśmy Zachód", kopiując tamtejsze wzorce organizacyjne i importując sprawdzone technologie. - Polska konkuruje niskimi kosztami pracy, ale przez to zaliczamy się do kategorii krajów--montowni. Jesteśmy bardzo efektywni w dokręcaniu śrub - opisuje prof. Jerzy Hausner, autor raportu ,,Konkurencyjna Polska: Jak awansować w światowej lidze gospodarczej".

Janusz Jankowiak, ekonomista, mówi, że doszliśmy do ściany: wzrostu nie zapewni nam już wykorzystywanie taniej siły roboczej (bo ludzie chcą zarabiać więcej), ani kopiowanie niezaawansowanych technologii. Zdaniem prof. Stanisława Gomułki Polsce grozi "pułapka kraju średniego dochodu": nie dogonimy Niemców i innych rozwiniętych krajów, nasi przedsiębiorcy i ich pracownicy nie będą zarabiać lepiej. Szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru dodaje, że "brakuje współpracy między uczelniami i biznesem".

To problem większości krajów Europy. - Na światowej mapie innowacji ciągle bliżej nam, jako UE, do Doliny Śmierci niż Doliny Krzemowej. Zbyt często świetne pomysły naukowców umierają, nim zdążą dotrzeć w ręce przedsiębiorców i zostać wdrożone przez przemysł. Musimy to zmienić, wybudzić unijną gospodarkę z innowacyjnego letargu - apelował Jerzy Bu-zek, były szef Parlamentu, Europejskiego, otwierając dwa dni temu 5. Europejski Szczyt Innowacji. Wnioski: trzeba postawić na rozwój m.in. biotechnologii, zwiększyć rolę przemysłu w badaniach naukowych, przebudować system edukacji.

- Uczelnie powinny stawiać na talenty i rozwijać wynalazczą ciekawość- uważa Buzek.

Na rozwój europejskich, w tym polskich innowacji pójdą miliardy euro. I... trafią w błoto - jak to się stało z częścią funduszy wydanych na szkolenia - jeśli nie będziemy ich umieli sensownie wykorzystać. By temu zapobiec, władze województwa małopolskiego przyjęły Regionalną Strategię Innowacji. Równie ważne, a może i ważniejsze, są inicjatywy oddolne, jak działający od 2006 roku Klaster Life Science Kraków. Za tajemniczą nazwą kryje się niezwykle pożyteczna działalność polegająca na ułatwianiu i rozwijaniu współpracy między firmami, ośrodkami badawczymi i instytucjami, które zajmują się naszym zdrowiem i jakością życia.
"Klaster" to naturalne skupisko takich podmiotów; w krakowskim działają: firmy z sektora biotechnologii, farmacji, medycyny, żywności i ochrony środowiska, wyższe uczelnie i inne jednostki edukacyjne, instytuty badawczo-naukowe, szpitale, firmy konsultingowe, władze lokalne.

- Chcemy, by zasoby naukowe, kulturowe i gospodarcze w Krakowie i Małopolsce były efektywniej wykorzystywane, staramy się więc doprowadzić do zderzeń idei, potrzeb i możliwości, by z nich rodziły się nowe myśli, rozwijane w projekt, produkt, partnerstwo czy wyzwanie, rodzące dalsze myśli i pobudzające do działania - opisuje szef Klastra Kazimierz Murzyn, będący od początku spirytus movens całego przedsięwzięcia, niezmordowanym promotorem innowacji. Do "zderzeń idei", wymiany wiedzy i informacji, dochodzi m.in. podczas comiesięcznych "Spotkań Klubowych Klastra" oraz na konferencji Life Science Open Space. Jej kolejna edycja, przy wsparciu władz województwa małopolskiego, już 8 października na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Innowacje albo śmierć

Komentuje dla nas KAZIMIERZ MURZYN, DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY KLASTRA LIFE SCIENCE KRAKÓW

W rynkowej rywalizacji wygrywa ten, kto taniej, szybciej i sprawniej dostarczy klientom więcej korzyści w postaci produktu lub usługi. Zdolność rozwoju jest więc zależna od zdolności tworzenia korzyści, a dzieje się to wyłącznie poprzez innowacje.

Zasada ta obowiązuje od zawsze i dotyczy każdej firmy, bez względu na jej wielkość i staż. Innowacyjna firma wprowadza na rynek innowacyjny produkt lub wdraża do praktyki innowacyjne rozwiązanie - bez tego nie uzyska przewagi konkurencyjnej i nie rozwinie się na rynku. Celem innowacji są nowe, lepsze miejsca pracy oraz zwiększanie konkurencyjności. Innowacja jest zatem narzędziem, a nie celem samym w sobie.

[email protected]

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie