Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu w weekend! Wybierz się na wycieczkę z PTTK i eksploruj okolice Krakowa

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Maria Lappe / Koło Grodzkie PTTK
Koło Grodzkie w Oddziale Krakowskim PTTK zaprasza do udziału w 51. sezonie akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. To doskonała okazja, by podziwiać piękne zakątki w okolicach Krakowa i poznać ich walory turystyczno-krajoznawcze.

Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” jest organizowana od 1973 roku. To odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie po Beskidach. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Celem akcji jest propagowanie historii i atrakcji regionu oraz aktywnego modelu spędzania wolnego czasu, a także promocja szlaków turystycznych oraz dziedzictwa materialnego, kulturowego i przyrodniczego Małopolski.

51. sezon akcji rozpoczął się 2 kwietnia i potrwa aż do października. W tym czasie w wybrane weekendy i dni świąteczne odbędzie się kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po nizinnych i górskich szlakach Małopolski.

Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Każdorazowo na miejscu zbiórki przewodnik sporządza listę uczestników wycieczki.

Od dolinek przez Las Wolski aż po Mogilany

Na długi weekend majowy PTTK przygotowało sporo atrakcji. Już 29 kwietnia będzie można wybrać się na wycieczkę zatytułowaną „Wiosna w dolinkach”. Trasa liczy ok. 9 km, a oto jej punkty i atrakcje: Karniowice – zespół dworski z parkiem – Gaj Kobylański (punkt widokowy) – Dolina Kobylańska – skała „Sękata Grzęda” – Las Karniowski – Krzemionka (447 m) – rezerwat „Wąwóz Bolechowicki” – Bolechowice (dwór z parkiem, kościół). Dla chętnych do udziału w tej wycieczce zbiórka na pętli autobusowej Bronowice Małe (os. Widok) o godz. 9. Odjazd autobusu nr 268 o 9:18, a wymarsz na trasę z Karniowic ok godz. 10. Powrót do Krakowa planowany jest ok. godz. 16.

1 maja PTTK zaprasza natomiast na „Majówkę na zielonym w Lesie Wolskim”. Trasa liczy ok. 13 km: Cichy Kącik – Błonia – zespoły bramne Fortu Kościuszko – kopiec Kościuszki – Sikornik (punkt widokowy) – Poniedziałkowy Dół – rezerwat „Panieńskie Skały” – Kawalerskie Skały – kopiec Piłsudskiego – aleja Astronautów – Fort 38 „Skała” (skraj) – Sojunka (248 m) – Bielany. Zbiórka o godz. 9 na pętli tramwajowo-autobusowej Cichy Kącik. Wymarsz na trasę o 9:15. Wycieczka ma się zakończyć ok. godz. 16.

To nie koniec, bo kolejna wycieczka odbędzie się 3 maja. Jej tytuł to „Dzieciństwo Murada Paszy”. 13-kilometrowa trasa wygląda następująco: Czerwone Maki – Kobierzyn – ul. Spacerowa – nad autostradą – Sidzina (dwór z XIX w.) – Libertów (dwór z XIX w.) – Gaj (miejsce pobytu gen. Bema w latach 1801-1809, sanktuarium Narodzenia NMP) – Mogilany. Dla chętnych do udziału w tej wycieczce zbiórka o godz. 9 na dworcu KMK „Czerwone Maki”. Wymarsz na trasę o 9:15. Powrót do Krakowa jest planowany ok. godz. 16–17.

Zdobywaj odznaki turystyczne PTTK

Organizatorzy zachęcają również uczestników akcji do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Podczas wycieczek można także zdobywać różne odznaki krajoznawczo-turystyczne PTTK, m.in.: Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), odznakę „Miłośnika Jury”, Górską Odznakę Turystyczną (GOT PTTK), odznakę „Turysta Senior” czy odznakę „Twierdza Kraków” (w stopniu brązowym).

Więcej o akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” i jej regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któraś z wycieczek zostanie odwołana.

Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski