Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko zakaz palenia węglem

Grzegorz Skowron
Od września 2019 roku w Krakowie nie będzie wolno stosować węgla i drewna do ogrzewania mieszkań i domów. Ale zniknąć muszą także kuchnie węglowe i piece do pizzy opalane drewnem
Od września 2019 roku w Krakowie nie będzie wolno stosować węgla i drewna do ogrzewania mieszkań i domów. Ale zniknąć muszą także kuchnie węglowe i piece do pizzy opalane drewnem Marcin Oliva Soto
Ekologia. W najbliższy piątek małopolski sejmik ma przyjąć nową uchwałę antysmogową, ale wezwie też władze Krakowa do większej aktywności w walce o czyste powietrze

- Chodzi o to, by pokazać, że nie jesteśmy antywęglowym lobby, że walka o czyste powietrze musi toczyć się na wielu frontach, a zakaz palenia węglem i drewnem jest tylko jednym z nich - mówi wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk, inicjator apelu do władz Krakowa o podjęcie „natychmiastowych, radykalnych i wielokierunkowych działań w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń”.

Dodatkowy apel ma przekonać tych, którzy uważają, że zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie to za mało, by zwalczyć smog, dlatego nie należy wprowadzać tak restrykcyjnych i antywęglowych przepisów. W domyśle chodzi głównie o radnych PiS. - Nie będzie dyscypliny klubowej w tej sprawie, pewnie większość zagłosuje przeciwko zakazowi, ja sam będę za - mówi radny PiS Grzegorz Biedroń. Jego zdaniem apel jest trochę na pokaz, ale warto o nim dyskutować.

Trzy postulaty

O co sejmik zaapeluje do prezydenta i radnych miasta Krakowa? Samorząd regionalny wysunie trzy postulaty.

Pierwszy dotyczy aktywnego włączenia się miasta w budowę Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Za rozbudowę i modernizację linii kolejowych odpowiada spółka PKP PLK, Urząd Marszałkowski organizuje przewozy i kupuje szynobusy, a miasto i okoliczne gminy powinny wybudować 50 nowych przystanków z parkingami dla samochodów, gdzie pasażerowie mogliby wsiadać do pociągów szybkiej kolei.

Na razie planowana jest budowa pojedynczych przystanków, np. przy placu targowym na ul. Grzegórzeckiej. Ponadto miasto nadal stoi przed dylematem, jak wywiązać się z referendum, w którym krakowianie opowiedzieli się za budową metra. Krakowscy radni PiS chcą wrócić do tej inwestycji, licząc na rządowe wsparcie.

Z tym postulatem związane jest wezwanie do opracowania koncepcji ograniczenia emisji komunikacyjnej. Dokument mógłby powstać w ramach projektu LIFE, dofinansowanego z unijnych funduszy, który zakłada stworzenie sieci ekodoradców w 37 małopolskich gminach oraz opracowywanie dokumentów strategicznych do walki ze smogiem.

Radni sejmiku zaapelują też o priorytetowe potraktowanie rozbudowy sieci ciepłowniczej w Krakowie. Według Kazimierza Barczyka wielkich pieniędzy na takie inwestycje można szukać w unijnych programach, zarówno krajowych, jak i regionalnych.

Bez wyjątków

Apel to jednak tylko dodatek do samej uchwały antysmogowej. Jej projekt przewiduje wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie od września 2019 roku. Paliw stałych nie będzie wolno stosować nie tylko do celów grzewczych, ale także w kominkach i piecach do przygotowania posiłków.

Tym razem Zarząd Województwa zdecydował się nie robić żadnych wyjątków. Poprzednia uchwała została uchylona przez sąd m.in. dlatego, że zakaz nie był powszechny, obejmował mieszkańców ogrzewających swoje mieszkania, ale już nie tych, którzy mieli kominki. Mimo to wśród radnych sejmiku pojawiają się pomysły, by w nowej uchwale także nie było zakazu dla sporadycznego palenia w kominkach. - Zastanawiam się, czy nie zgłosić takiej poprawki - przyznaje radny PO Kazimierz Czekaj.

Najprawdopodobniej zostanie zgłoszona też poprawka, która ma uratować piece opalane drewnem, w których wypiekane są pizze. W myśl projektu uchwały antysmogowej takie piece muszą zniknąć do września 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski