Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Jerzy Jarzębski. Jeden z najwybitniejszych krakowskich literaturoznawców miał 76 lat

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Prof. Jerzy Jarzębski był krytykiem i historykiem literatury, wybitnym badaczem literatury polskiej XIX i XX wieku
Prof. Jerzy Jarzębski był krytykiem i historykiem literatury, wybitnym badaczem literatury polskiej XIX i XX wieku Rafał Guz/PAP
Jak poinformował Polski PEN Club, 25 lutego zmarł prof. Jerzy Jarzębski, jeden z najwybitniejszych krakowskich literaturoznawców. – "Gołębnik, Polonistyka nie wyobraża sobie tego miejsca bez Ciebie" – zwracał się w 2017 roku, podczas jubileuszu 45-lecia pracy naukowej profesora na Wydziale Polonistyki UJ do prof. Jarzębskiego dzisiejszy rektor uczelni prof. Jacek Popiel. Dziś rzesze polonistów, którzy na swojej drodze spotkali Profesora powtarzają: Gołębik, Polonistyka nie wyobraża sobie tego miejsca bez Profesora.

"25 lutego w godzinach porannych w wieku 76 lat zmarł po ciężkiej chorobie profesor Jerzy Jarzębski" - poinformował Polski PEN Club. Jeden z najwybitniejszych badaczy literatury polskiej XX i XXI wieku, uczeń i kontynuator prof. Jana Błońskiego zostanie pochowany w Warszawie.

"Reprezentując najlepsze tradycje polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, łączył badania akademickie z twórczością krytycznoliteracką. Jego dorobek naukowy jest imponujący, stanowi wielki wkład w rozwój polskiej humanistyki" - żegna prof. Jarzębskiego Uniwersytet Jagielloński.

Głównym obszarem badań Jerzego Jarzębskiego były dzieła Bruno Schulza, Witolda Gombrowicza i Stanisława Lema. Jednocześnie jako krytyk towarzyszył polskiej prozie współczesnej od lat 70 ubiegłego wieku aż do naszych dni. Był jednym z pierwszych badaczy, którzy dostrzegli znaczenie debiutów m.in. Pawła Huelle, Olgi Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka.

Jerzy Jarzębski jest autorem kilkunastu książek, m.in. "Gra w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie". setek studiów, artykułów i recenzji ogłaszanych w Polsce i za granicą.

"Jego prace współkształtowały kanon polskiej prozy nowoczesnej, łączyły wysokie standardy naukowości z wybitnym stylem literackim" - czytamy w pożegnaniu macierzystej uczelni.

Jerzy Jarzębski był laureatem wielu prestiżowych nagród, m. in. Nagroda Kościelskich; Nagroda im. Kazimierza Wyki, zasiadł w jury najważniejszych polskich nagród literackich: nagrody Nike (2001-2003), nagrody Kościelskich (od 1992), nagrody Cogito (2008), nagrody im. Kazimierza Wyki (od 1992), nagrody Trans-Atlantyk (od 2014), nagrody im. Gombrowicza (przew. Jury, od 2016), nagrody Wydawnictwa Znak, nagród przyznawanych przez zarząd przyznawanych przez zarząd PEN Clubu.

"Bardzo wielkie są również zasługi Jerzego Jarzębskiego na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym był związany od początku studiów polonistycznych w 1965 r. W 1971 r. podjął pracę na stanowisku asystenta, habilitował się w 1993, w 1998 uzyskał tytuł profesora. W latach 2005-2012 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Polonistyki UJ" - podkreśla uczelnia. - "Jerzy Jarzębski był wybitnym dydaktykiem, jego ćwiczenia, wykłady, warsztaty krytyczne i seminaria poświęcone literaturze polskiej XX i XXI wieku cieszyły się wielką popularnością i uznaniem studentów. Przez wiele lat był wspaniałym kolegą, współkształtował środowisko naszej polonistyki, a w szczególności Katedr Historii Literatury Polskiej XX wieku i Krytyki Współczesnej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski