Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne owady

Redakcja
Reakcje organizmu na ukąszenia mogą być bardzo różne. Zawsze powodują przykre pieczenie i swędzenie skóry, czasem nawet stany zapalne. Nie jest to groźne, tylko co najwyżej nieprzyjemne i bolesne.

Zwykle irytują, czasem stanowią zagrożenie życia

 (INF. WŁ.) Coraz częściej trafiają do szpitali ludzie pogryzieni przez komary, muszki, meszki, kleszcze, pszczoły, osy, a ostatnio szerszenie. Dla alergika użądlenie przez owada może stanowić nawet zagrożenie życia.
 - Nie ma większego znaczenia, czy użądli osa, pszczoła czy szerszeń. Chodzi tylko o ilość wstrzykniętego jadu. Jeśli w ciągu godziny nie powstanie wokół miejsca użądlenia odczyn anafilaktyczny, nie ma się czym przejmować; samo się zagoi - _mówi prof. Janusz Pach, kierownik Kliniki Toksykologii Collegium Medicum UJ. - _Gorzej, gdy dochodzi do obrzęku, wymiotów, gorączki, zawrotów głowy, skoków ciśnienia i tym podobnych niepokojących objawów. Wówczas koniecznie trzeba się zwrócić o pomoc do lekarza. Nawet gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy uczulenia, może się okazać, że reagujemy alergicznie właśnie na jad tego konkretnego owada.
 Pszczoła, podobnie jak osa i szerszeń wpuszczają w ciało ofiary toksyczną substancję ukrytą wewnątrz żądła, w zbiorniczku jadowym. Im większy owad, tym użądlenie niebezpieczniejsze, bowiem do krwi dostaje się więcej jadu.
 Po ukąszeniu boli, piecze, swędzi. Aby sobie pomóc, można przyłożyć do ranki kompres albo kostki lodu, zażyć witaminę C i wapno. Medycyna ludowa radzi w takiej sytuacji potrzeć zranione miejsce przekrojoną cebulą, liściem babki lub natką pietruszki - będzie mniej piekło. Po ukąszeniu szerszenia można zrobić okład z sody lub Altacetu (kwaśnej wody).
 - Osobiście uważam, że ranka po użądleniu goi się o wiele dłużej, gdy próbujemy ją leczyć, niż wtedy gdy zostawimy to miejsce w spokoju - mówi prof. Pach. - Zawsze powinniśmy się zgłosić do lekarza, gdy organizm reaguje na użądlenie alergicznie - opuchlizną, podniesioną temperaturą, powiększeniem węzłów chłonnych. Na wycieczki z dala od ludzi warto wziąć ze sobą choćby wapno.
 Najbardziej niebezpieczne są ukąszenia w powiekę, wargę i opuszki palców. Może wówczas dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czyli gwałtownej reakcji organizmu na alergen. Podobnie może się stać w razie ukąszenia w język lub okolice przełyku - powiększający się obrzęk stwarza niebezpieczeństwo uduszenia. W drodze do lekarza można ssać kostkę lodu, by opóźnić powstawanie obrzęku.

(E)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski