Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne szlaki

Redakcja
Wczoraj ratownicy odnaleźli dwóch turystów zaginionych w masywie Babiej Góry

Pustki w tatrzańskich schroniskach

Pustki w tatrzańskich schroniskach

Wczoraj ratownicy odnaleźli dwóch turystów zaginionych w masywie Babiej Góry

   (INF. WŁ.) Góry zimą są szczególnie niebezpieczne. Przekonali się o tym turyści ze Śląska, którzy w trudnych warunkach przetrwali noc pod Babią Górą. Jeszcze trudniejsze warunki panują w Tatrach, gdzie ze względu na lawinową "czwórkę" zamknięto wszystkie szlaki powyżej schronisk, a w dolinach większość szlaków odchodzących na południe od Ścieżki nad Reglami.
   Wczoraj przed południem ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli dwóch zaginionych w masywie Babiej Góry turystów ze Śląska. Zaginieni przebywali po słowackiej stronie góry.
   Turyści mogą mówić o wielkim szczęściu - przeżyli noc w skrajnie trudnych warunkach, bowiem mróz sięgał -15 stopni C. Wiał też mocny wiatr. Jeszcze raz okazało się, że przed wychłodzeniem najlepiej chroni dobre ubranie. Ślązacy ratowali się też paląc małe ognisko, m.in. z zeszytu i czapki. Rankiem udało im się telefonicznie skontaktować z GOPR. Mówili, że są na Słowacji, lecz nie potrafili dokładnie określić miejsca.
   W sobotę wieczorem poszukiwano także dwóch 27-latków: z Zawiercia i okolic Cieszyna. Odnaleziono ich skrajnie wyczerpanych po kilku godzinach.
\\\*
   _- Obecnie należy ściśle przestrzegać ograniczeń wprowadzanych w ruchu przez Tatrzański Park Narodowy. Zwłaszcza w rejonie Kasprowego Wierchu wyjechanie poza trasę narciarską to prawie pewne wywołanie lawiny. Tak jak wchodzenie na zamknięte szlaki lub poza nie. Wejście w wyższe partie ponad schroniskami to wielkie ryzyko - _przestrzega Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
   Okazuje się, że pomimo feryjnego oblężenia, skutkują komunikaty lawinowe i w Tatry, nawet w okolice schronisk zapuszcza się niewielu śmiałków. W najbardziej obleganym przez turystów schronisku nad Morskim Okiem wczoraj gościło niespełna dwadzieścia osób.
   - _Przy takiej pogodzie dziennie odwiedza nas jedna osoba, co najwyżej dwie. Podczas całych ferii odnotowaliśmy rekord w ilości odwiedzających, gdy jednego dnia mieliśmy dziesięciu turystów - _usłyszeliśmy w schronisku w Starej Roztoce. Wielu odwołuje wcześniejsze rezerwacje noclegów.
   W najłatwiej dostępnym schronisku - hotelu górskim na Kalatówkach też mniej gości. - _Wyciąg w Suchym Żlebie nie działa ze względu na zagrożenie lawiną. Dziennie odwiedza nas przeciętnie 40 osób, podczas gdy przy lepszej pogodzie - minimum 150. Pod względem noclegów mamy obecnie około 30 procent obłożenia - _zaznaczają na Kalatówkach.
   W TPN dokładne dane o liczbie wchodzących na teren parku są właśnie opracowywane. - _Już teraz możemy powiedzieć, że frekwencja jest bardzo mała, bo warunki panujące w Tatrach są niezmiernie trudne. A wybierający się w okolice schronisk turyści respektują znaki o ograniczeniach w poruszaniu się na szlakach - _podkreśla Lesław Oprowski z TPN. Dodaje, że turyści informowani są na bieżąco o warunkach pogodowych na internetowej stronie TPN i TOPR, a także przy zakupie biletu wejściowego na teren TPN. (RAV)

ZAMKNIĘTE SZLAKI

   W Tatrach zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne powyżej schronisk a także:
   1. Droga z Polany Włosienicy do Morskiego Oka - dojście do schroniska w Morskim Oku obejściem zimowym
   2. Zielony szlak od Wodogrzmotów A. Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich
   3. Żółty szlak Kuźnice - Jaworzynka - Przełęcz między Kopami
   4. Zielony szlak Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch
   5. Kalatówki - Przełęcz na Patykach - Dolina Białego
   6. Szlak czerwony na Giewont: Przełęcz w Grzybowcu - Siodło - Przeł. Kondracka Wyżnia
   7. Żółty szlak od Małej Łąki powyżej Polany Małołąckiej
   8. Niebieski szlak między Przysłopem Miętusim a Małołączniakiem
   9. Czerwony szlak na Ciemniak przez Adamicę
   10. Doliny Kościeliska i Chochołowska - wszystkie szlaki dochodzące od drogi jezdnej na południe od Ścieżki nad Reglami
   11. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dolina Kościeliska - Dolina Chochołowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski