Niedźwiedzki poniżej własnych oczekiwań

ART
ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE. Najlepszy polski panczenista Konrad Niedźwiedzki nie zaliczy występu na igrzyskach do udanych. W swej koronnej konkurencji, 1500 m, był dopiero 17. Sensacyjnym zwycięzcą został Holender Mark Tuitert.

Reprezentujący AZS AWF Kraków Zakopane Konrad Niedźwiedzki przed 4 laty, jako 21-latek, na igrzyskach w Turynie był 12. na 1500 i 13. na 1000 m. W Vancouver nie udało mu się nawet zbliżyć do tych osiągnięć. Na 1 km był dopiero 31., ale powetować miał to sobie na swym koronnym dystansie 1500 m. W tym sezonie plasował się już w "10" PŚ i taki też był jego cel na igrzyskach. Skończyło się na 17. pozycji, ze stratą 2,58 do zwycięzcy. Drugi z Polaków, debiutant Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice), był 27.

- Dałem z siebie wszystko, specjalnie po tym biegu nie mam sobie nic do zarzucenia. Poziom zawodów na 1500 m był dosyć wysoki. Starałem się jak mogłem, niestety, nie udało się zaprezentować się tak dobrze jak w Turynie - powiedział po biegu oficjalnemu serwisowi PZŁS Konrad Niedźwiedzki.

Triumf zawodnika z łyżwiarskiej potęgi jaką jest Holandia nie powinien dziwić, ale w tym przypadku jest inaczej. 30-letni Tuitert wielkich sukcesów dotychczas nie odnosił, miał brązowy medal olimpijski w drużynie, dwukrotnie, ale kilka lata temu (2004 i 2005), był wicemistrzem świata na 1500 m. W tym sezonie ani razu na tym dystansie nie stanął na podium PŚ i na torze w Richmomd chyba nikt na niego nie stawiał. Murowanym faworytem był Amerykanin Shani Davis. To on dominował w PŚ, będąc poza zasięgiem rywali, zdobył już w Kanadzie złoto na 1000 m. Na półtora kilometra zadowolić się musiał jednak srebrem. Przegrał z Holendrem o 0,53 sekundy, a na tym poziomie to ogromna różnica. Blisko podium, 5. miejsce, był Koreańczyk Tae-Bum Mo, który w igrzyskach zdobył już złoto (500 m) i srebro (1000 m). Broniący tytułu z Turynu Włoch Enrico Fabris była dopiero 10. (ART)