Nielegalny hazard kwitnie w Oświęcimiu. Celnicy nic nie...

Nielegalny hazard kwitnie w Oświęcimiu. Celnicy nic nie zrobili z salonem na osiedlu Chemików

Monika Pawłowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W styczniu policjanci i celnicy zlikwidowali salon gier na os. Chemików w Oświęcimiu
1/6
przejdź do galerii

W styczniu policjanci i celnicy zlikwidowali salon gier na os. Chemików w Oświęcimiu ©KPP Oświęcim

Po tym, jak bardzo zaostrzono prawo dotyczące gier hazardowych wydawało się, że wszystkie punkty z jednorękimi bandytami i automatami do gier losowych zeszły do podziemia. Policja i Izba Celna zwalczające ten proceder, co chwilę donoszą o kolejnych zlikwidowanych punktach. W Oświęcimiu taki dostali „na tacy” pół roku temu. Nadal działa.
Z informacją, że przy al. Tysiąclecia w Oświęcimiu działa nielegalny punkt z hazardem do Izby Celnej zadzwonił pan Krzysztof (prosi o nieujawnianie nazwiska). Sprawą zajął się przez swoją siostrę, której mąż jest hazardzistą.

Zobacz galerię

- Kiedyś w jeden dzień przegrał 80 tys. zł. Wszystkie oszczędności jakie mieli i jeszcze wziął pożyczkę - opowiada mężczyzna. Siostra przybiegła wtedy do niego zapłakana.


Pan Krzysztof zawziął się. Najpierw próbował wytłumaczyć szwagrowi, że robi krzywdę najbliższym. - Ale do niego nic nie trafia. Ciągle gra i zadłuża rodzinę. Nie mają już za co żyć - opowiada.

Dlatego zaczął szwagra śledzić. Pod koniec ub. roku ustalił dwa adresy, gdzie działają punkty z grami. Ten w Oświęcimiu i drugi w Brzeszczach.

- W Oświęcimiu byłem nawet zagrać, żeby zobaczyć, jak tam jest. W środku stoi sześć maszyn i jest kobieta, która wypłaca wygrane. Sam straciłem 10 zł, bo nie chciałem wyjść na takiego, co próbuje węszyć - wyjaśnia.

Zadzwonił wtedy do krakowskiego oddziału Izby Celnej, bo to ta instytucja zajmuje się tropieniem nielegalnego hazardu.
- W Brzeszczach w ciągu tygodnia był nalot - opowiada pan Krzysztof. - W Oświęcimiu punkt działa nadal - dodaje z goryczą.

Mężczyzna jeszcze kilkukrotnie rozmawiał z tym samym urzędnikiem. Ten wielokrotnie obiecywał likwidację punktu, ale słowa nie dotrzymał.

Nasi dziennikarze pojechali w poniedziałek pod wskazany adres. Do środka wchodzi się z boku parterowego budynku ze sklepami. Pani pracująca tam akurat wyszła na papierosa. Gdy wszedł klient szybko zgasiła resztkę i wróciła do środka. Faktycznie jest sześć maszyn.

Co najdziwniejsze ten punkt wcale nie ukrywa swojej działalności. Co prawda ściągnięto szyld znad drzwi, ale ciągle to ten sam punkt, co przed wejściem w życie ustawy właściwie likwidującej hazard z 2017 r.

- Tam na końcu pawilonu to co teraz jest? - pytamy jednej z ekspedientek z sąsiedniego sklepu. - Punkt z grami - odpowiada.

- Jak to, to przecież nielegalne? - dopytujemy. - Jest tu cały czas - odpowiada kobieta wzruszając ramionami.

Próbowaliśmy ustalić w Małopolskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Krakowie, jak to możliwe, że nielegalny interes nadal kwitnie. Niestety jej oficer prasowy przebywa na urlopie do 24 lipca, a nikt inny informacji nie udzielił.

Z kolei oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu nie chce zdradzać szczegółów pracy śledczych.

- W ciągu ostatnich miesięcy, policjanci działając wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego z Krakowa, skontrolowali i doprowadzili do likwidowania wielu punktów z automatami do gier hazardowych - informuje Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej policji. - Funkcjonariusze prowadząc rozpoznanie ustalają kolejne miejsca, w których może być prowadzona niezgodna z prawem działalność, a ich likwidacja jest kwestią czasu - dodaje.

O akcji w Grojcu pisaliśmy w czerwcu

Jak przekonuje, po dokonaniu sprawdzenia i potwierdzenia prowadzenia nielegalnej działalności hazardowej maszyny zostaną zarekwirowane, a punkt zamknięty. Czy również ten przy al. Tysiąclecia? Na to pytanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi. - Policjanci i celnicy w dalszym ciągu będą sukcesywnie zwalczać tego rodzaju nielegalny proceder i nie mogą podawać szczegółów związanych z realizacją działań - wyjaśnia Jurecka.

Mamy nadzieję, że po ukazaniu się tego numeru gazety działalność punktu będzie już historią.

Ustawa hazardowa
Jak grać, to tylko w kasynach
Ustawa o grach hazardowych z 2009 r. była wielokrotnie nowelizowana. Ostatni raz w kwietniu ubiegłego roku. Ministerstwo Finansów przestało wydawać nowe zezwolenia na organizowanie gier na automatach, a wszystkie dotychczasowe wygasły. Nowelizacja ustawy hazardowej wprowadziła państwowy monopol Totalizatora Sportowego na organizowanie gier hazardowych poza kasynami, w których gra jest możliwa i dopuszczona prawem. Jest ich niewiele.

Kary finansowe nie odstraszają
Nowelizacja ustawy hazardowej zaostrzyła kary pieniężne z 12 tys. zł do 100 tys. zł za każdą nielegalną maszynę - jednorękiego bandytę. Wymierzyć je można nie tylko osobie stawiającej automat, ale także właścicielowi lokalu, w którym funkcjonują. Organizatorom nielegalnych gier hazardowych grozi również postępowanie karne. Sąd może wymierzyć karę grzywny lub do trzech lat więzienia.ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Grzyby - jak odróżnić jadalne od trujących?

Źródło: vivi24

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To nie hazard!

D... (gość)

Zgłoś naruszenie treści

QUANTUS to nie hazard, tylko gry logiczne i nie jest to zabronione, a ustawa hazardowa tego nie dotyczy. Celna i Policja doskonale o tym wiedzą, bo sprawdzili już co i jak. Redakcja, zanim takie...rozwiń całość

QUANTUS to nie hazard, tylko gry logiczne i nie jest to zabronione, a ustawa hazardowa tego nie dotyczy. Celna i Policja doskonale o tym wiedzą, bo sprawdzili już co i jak. Redakcja, zanim takie bzdety napisze, też mogłaby sprawdzić co i jak jest tam grane, zamiast siać kłamliwą propagandę. Żałosna praktyka, komu ona służy?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a papieroski bez akcyzy

kupuje się (gość)

Zgłoś naruszenie treści

przy ul(???)...blisko szkoły, Balantinesa za 2 zł też

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zasole też skażone

byk (gość)

Zgłoś naruszenie treści

na Orłowskiego też jest ukryty "salon" i nikt nic nie robi...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?