Niepełnosprawny, ale sprawny sportowo

Materiał informacyjny kampanii ,,Sport Bez Barier"
Osoby z niepełnosprawnościami mogą uprawiać sport tak samo jak ludzie w pełni sprawni. Na takich samych prawach mogą korzystać z boisk, stadionów lekkoatletycznych, hal sportowych, czy basenów. Chodzi o to, aby jak najwięcej OzN nakłonić do aktywności fizycznej.

Taki cel stawia sobie Fundacja Neuron+, która jest organizatorem kampanii społecznej „Sport bez Barier”. Akcja jest skierowana nie tylko do osób z niepełnosprawnościami, ale również do ich rodziców, opiekunów, członków rodzin, nauczycieli, terapeutów i odbywa się po raz drugi. Doświadczenia zebrane w trakcie pierwszej edycji kampanii wskazują, że osoby z niepełnosprawnościami nie jest łatwo przekonać do sportu, choć gdy już się nim zainteresują, to aktywność fizyczna staje się ich wielką pasją. Zresztą, z takim podejściem do sportu nie różnią się w zasadzie od osób sprawnych.

Kampania duży nacisk kładzie na promowanie sportu wśród niepełnosprawnych dzieci. Im bowiem wcześniej OzN podejmie rękawicę i zacznie aktywność sportową, tym większe odniesie korzyści, jakie się z tym wiążą. Co bardzo istotne – są to korzyści, które dotyczą zarówno fizycznej, jak i psychicznej strony człowieka.

- Dzieci, które uprawiają sport poprawiają swoją sprawność fizyczną, nawet jeśli poruszają się wózku inwalidzkim. Są bardziej wytrzymałe, samodzielne w działaniu, a dzięki ruchowi i często związanej ze sportem diecie poprawiają ogólny stan swojego zdrowia, funkcjonowanie organów wewnętrznych, co pozwala im uniknąć wielu groźnych chorób – wyjaśnia prof. Janusz Kocki, przewodniczący rady naukowej Fundacji Neuron+. – Takie same korzyści z uprawiania sportu odnoszą też dorosłe osoby z niepełnosprawnością, nigdy więc nie jest za późno na sport – dodaje prof. Kocki. Ponadto do tego katalogu korzyści trzeba dopisać wartości społeczne sportu, który uczy nie tylko rywalizacji, ale również współpracy, współdziałania w grupie, szanowania drugiego człowieka. Sport stwarza też niejedną okazję do nawiązywania relacji społecznych, odbywania spotkań z innymi, nieznanymi wcześniej ludźmi.

Z tych powodów rodzicom niepełnosprawnych dzieci czy opiekunom dorosłych OzN powinno zależeć na tym, aby ich podopieczni zainteresowali się uprawianiem sportu. Przede wszystkim ma to być forma rekreacji, relaksu dla OzN, a mogą stać się również profesjonalnymi sportowcami, jeżdżącymi na krajowe i międzynarodowe zawody.

Być może wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z potrzeby aktywizacji sportowej OzN, a tymczasem jest to na pewno jeden z tych czynników, który ogromnie przyczynia się do likwidacji barier mentalnych w społeczeństwie, które przeszkadzają w integracji.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na
https://sportbezbarier.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus
https://www.instagram.com/neuronplus/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niepełnosprawny, ale sprawny sportowo - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski