Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice chcą oszczędzić na opłatach za prąd. Powołano spółdzielnię energetyczną. To innowacyjny projekt w skali Polski

Jolanta Białek
Jolanta Białek
"Celem spółdzielni będzie wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na rzecz swoich członków oraz organizowanie dostaw i odbioru energii elektrycznej między członkami spółdzielni"
"Celem spółdzielni będzie wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na rzecz swoich członków oraz organizowanie dostaw i odbioru energii elektrycznej między członkami spółdzielni" Dariusz Bloch
Spółdzielnia energetyczna jest szansą na tańszy prąd. Umożliwi też starania o dotacje na budowę własnych źródeł energii, m.in. farmy fotowoltaicznej. Rozwiązanie, na które zdecydowały się Niepołomice jest jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w kraju. Już w pierwszym roku funkcjonowania novum, oszczędności mają wynosić ok. 90 tys. zł w skali roku.

Niepołomicką spółkę energetyczną tworzą trzy gminne podmioty, mające w swym zarządzie obiekty korzystające z odnawialnych źródeł energii: gmina Niepołomice (budynek przy ul. Zamkowej 5), Niepołomickie Centrum Kultury (domy kultury w Woli Batorskiej, Zabierzowie Bocheńskim i Woli Zabierzowskiej), spółka Infrastruktura Niepołomice (przepompownia przy ul. Lawendowej).

- Celem spółdzielni będzie wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na rzecz swoich członków oraz organizowanie dostaw i odbioru energii elektrycznej między członkami spółdzielni. Takie rozwiązanie pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów, ponieważ nie będzie opłat z tytułu rozliczania energii ze sprzedawcą i opłaty dystrybucyjnej, a także naliczania podatku akcyzowego. Dzięki spółdzielni będziemy także pozyskiwać środki na dalszą rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym na budowę planowanej farmy fotowoltaicznej (ma ona powstać na dawnym wysypisku śmieci przy ul. Wodnej w Niepołomicach – red.) - podał burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Opracowano już statut spółdzielni oraz wybrano jej Radę Nadzorczą. Tworzą ją trzy osoby, reprezentujące poszczególnych z członków spółdzielni: Agnieszka Ligęza (Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach), Elżbieta Golarz (Centrum Kultury w Niepołomicach), Justyna Komorowska- Niedźwiedź (spółka Infrastruktura Niepołomice).

- Członkowie Rady Nadzorczej będą pełnić swe funkcje społecznie, a więc za darmo. Złożony został już także wniosek o rejestrację spółdzielni energetycznej w KRS-ie – powiedział nam Wojciech Borkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Tworzenie w Polsce spółdzielni energetycznych – produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) – umożliwiła nowelizacja Ustawy o OZE z 2019 roku. Na razie działa w naszym kraju jedna taka spółdzielnia, założona w maju 2021 roku w Raszynie, do której należą także gminy Nadarzyn i Michałowice (województwo mazowieckie).

Spółdzielnia energetyczna w Niepołomicach rozpocznie działalność w najbliższych tygodniach, po dopełnieniu wszystkich niezbędnych ku temu formalności. Z wyliczeń (czynionych na podstawie danych i cen obowiązujących w 2021 roku) wynika, że oszczędności na opłatach, które będą efektem powołania spółdzielni wyniosą około 90 tys. zł w skali roku i „będą rosły w miarę powiększania wolumenu energii wyprodukowanej przez spółdzielnię”.

Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski