Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice mają swojego Ziobrę

Redakcja
Przez cztery lata powiat będzie reprezentowany w Sejmie przez Jana Pawła Ziobrę (PiS) Fot. archiwum
Przez cztery lata powiat będzie reprezentowany w Sejmie przez Jana Pawła Ziobrę (PiS) Fot. archiwum
Jan Paweł Ziobro, który startował z... 17. miejsca na liście PiS uzyskał w okręgu tarnowskim prawie 9,4 tys. głosów i zasiądzie w ławach sejmowych. Nie ma wątpliwości, że o wyborczym sukcesie 22-letniego studenta z Zakrzowca zdecydowało nazwisko.

Przez cztery lata powiat będzie reprezentowany w Sejmie przez Jana Pawła Ziobrę (PiS) Fot. archiwum

Wybory 2011. To, że 22-latek z Zakrzowca będzie pracował w Sejmie jest jedyną z największych wyborczych niespodzianek w kraju. Senatorski "pojedynek wojewodów" wygrał Maciej Klima (PiS).

Kandydat PiS startował tylko po to, aby "pociągnąć" listę. Kampanii wyborczej praktycznie nie prowadził, a jedyne co zrobił, by dotrzeć do wyborców to rozrzucenie w powiecie wielickim - i tylko tam - kilku tysięcy ulotek. Mimo to, Jan Ziobro będzie posłem. Ta sztuka nie udała się żadnemu z kandydatów z powiatu wielickiego od 10 lat, gdy rejon ten włączono do tarnowskiego okręgu wyborczego.

Można sądzić, że gdyby nie to, iż kandydat z Zakrzowca ma rozpoznawalne nazwisko, również tym razem powiat wielicki nie miałaby swojego reprezentanta w Sejmie. Aby uczestniczyć w obradach na Wiejskiej Elżbiecie Achinger (PO) zabrakło nie tak wiele - 451 głosów. Natomiast Urszulę Rusecką (PiS) poparło w sumie 7787 wyborców. To siódmy wyborczy wynik PiS w okręgu tarnowskim, gdzie partia ta zdobyła pięć mandatów w Sejmie.

Czarny koń wyborów

Działacze PiS-u z powiatu wielickiego nie ukrywają, że wyborczy wynik Jana Ziobry jest dla nich wielkim zaskoczeniem, wręcz szokiem. - To ogromna niespodzianka. Jasiu okazał się czarnym koniem tych wyborów! Czy pomogło nazwisko? Z pewnością - przyznaje Roman Wcisło, pełnomocnik PiS-u w powiecie wielickim.

22-latek, który będzie najmłodszym posłem tej kadencji jest absolwentem logistyki międzynarodowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (licencjat); obecnie robi studia magisterskie na tej samej uczelni na kierunku rachunkowość i finanse. Od roku pracuje w jedynym z krakowskich banków. Od kilku miesięcy szefuje Młodzieżowemu Forum PiS w powiecie wielickim, ale do partii nie należy.

Wczoraj Jan Ziobro nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Poprosił, aby zanim zacznie wypowiadać się jako poseł "dać mu kilka dni na ochłonięcie po tym, co się wydarzyło". - W następnym tygodniu będzie można już z nim porozmawiać. On jest w ogromnym szoku, tego że zostanie posłem w ogóle nie brał pod uwagę. Teraz jego życie zupełnie się zmieni, więcej będzie przebywał w Warszawie niż w Zakrzowcu i Krakowie. Będzie musiał nauczyć się wielu nowych rzeczy. Uważam, ze porodzi sobie z tym wyzwaniem, to bardzo ambitny chłopak - tłumaczył i chwalił świeżo upieczonego posła Roman Wcisło.

Dzisiaj nowy parlamentarzysta z powiatu wielickiego miał pojechać do Warszawy z senatorem Maciejem Klimą, by "odbywać kilka spotkań i rozejrzeć się w sytuacji".

Na Jana Ziobrę zagłosowało 9347 wyborców. Najwięcej w powiecie tarnowskim (2775), a niewiele mniej w powiatach wielickim (1876) i bocheńskim (1712). W rejonie brzeskim uzyskał 1090 głosów, a w swej rodzinnej gminie Niepołomice zaledwie 604.

Gdyby PO zdobyła w okręgu tarnowskim cztery mandaty - jak szacowali niektórzy przed wyborami, a nie trzy - jak zdecydowali w niedzielę wyborcy, Elżbieta Achinger byłaby posłanką. Wieliczanka, która startowała z 5. miejsca na liście zgromadziła 9273 głosów, z czego 8548 w powiecie wielickim. Kandydatkę PO wybierali najczęściej mieszkańcy gmin Wieliczka (5516) oraz Niepołomice (1352).

Dużo, ale za mało

Urszuli Ruseckiej, która na listach PiS zajmowała 6. miejsce zabrakło do uzyskania mandatu 1560 głosów. Jak na debiut w wyborach parlamentarnych - nieźle. Natomiast, jeśli chodzi o oczekiwania wiązane z tą kandydatką przez działaczy Pis-u z Wieliczki - za mało. Podobnie jak Elżbieta Achinger, także Rusecka uzyskała największe poparcie w powiecie wielickim - 6314. Ponad połowa z tego - 4145 - to głosy mieszkańców gminy Wieliczka.

Pozostali kandydaci do Sejmu z powiatu wielickiego zgromadzili zdecydowanie mniej głosów: Julia Jelonek (PO; Gdów) - 1037, Bogdan Czapiewski (PiS; Bilczyce) - 991, Andrzej Masny (PJN; Sułków), Urszula Strach (Komitet Wyborczy Prawica; Podłęże) - 135.

W drugiej izbie - także PiS

Wyborczy pojedynek wojewodów o Senat w powiecie wielickim wygrał zdecydowanie Stanisław Kracik (PO), ale w całym tarnowskim okręgu wyborczym lepszy był Maciej Klima z PiS. Mieszkający w Wieliczce senator minionej kadencji zgromadził w sumie 51 013 głosów, a obecny wojewoda - 47 174.

Wyborczy wynik Stanisława Kracika w powiecie wielickim to 22 922 głosów. W gminie Wieliczka poparło go 10 781 mieszkańców, w Niepołomicach - 6202, w Kłaju - 2350 osób, w Gdowie - 2313, a w Biskupicach - 1277. Poparcie dla Macieja Klimy to odpowiednio: powiat - 15 393, Wieliczka - 7457, Niepołomice - 2762, Kłaj - 1167, Gdów - 2415, Biskupice - 1591.

Jolanta Białek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski