Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. W ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego zrealizowanych zostanie 61 projektów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niepołomice prowadzą budżet obywatelski już po raz kolejny, a popularność tego projektu nie słabnie. W głosowaniu nad 117 propozycjami wzięło udział 5730 osób, a więc znów ok. 30 proc. społeczności gminy. 3602 mieszkańców zagłosowało w sposób tradycyjny, natomiast pozostali zdecydowali się na wybór wniosków przez internet.

Do realizacji zakwalifikowano aż 61 projektów. Największe poparcie spośród nich zdobył pomysł budowy placu zabaw z elementami ratowniczymi przy siedzibie jednostki OSP w Staniątkach (784 głosy). Niewiele mniej - 741 „wskazań” zgromadził projekt zakupu agregatu hydraulicznego dla tej samej jednostki. Trzecie miejsce zajął także wniosek strażacki: zakup lekkiego samochodu do ratownictwa technicznego dla OSP Podłęże (548 głosów).

Marta Makowska, koordynatorka niepołomickiego budżetu obywatelskiego z ramienia Urzędu Miasta mówi, że patrząc na wyniki głosowania widać, że w niektórych miejscowościach nastąpiła wręcz powszechna mobilizacja, by zdobyć te fundusze. - Mieszkańcy bardzo się starali. Najwięcej głosów - w sumie 2044 oddano na projekty ze Staniątek. Wielkie było także zaangażowanie społeczności m.in. Podłęża (łącznie 1500 głosów - red.) i Woli Batorskiej (1392 głosy - red.) oraz mieszkańców osiedla Śródmieście w Niepołomicach (1771 głosów - red.) - wylicza Marta Makowska.

Niepołomice realizują budżet obywatelski po raz trzeci, od początku w cyklu dwuletnim (przy czym rok realizacji projektów jest jednocześnie czasem zgłaszania propozycji do kolejnej edycji BO). Także od początku realizowane są pod tym szyldem i projekty inwestycyjne, i tzw. miękkie. Do tej pory propozycji z obu „sfer” było mniej więcej po równo, ale w tym roku mieszkańcy wybierali częściej zadania inwestycyjne.

Dzięki temu w 2018 roku będzie realizowanych kilka dużych i ciekawych przedsięwzięć. Na przykład: budowa parku przy nowej szkole podstawowej na os. Jazy w Niepołomicach, projekt „Ciepło w harcówce”, który diametralnie przeobrazi ten miejski obiekt czy rozpoczęcie budowy ścieżki spacerowej wokół Stawu Benedyktyńskiego w Zakrzowcu.

Zainteresowanie niepołomiczan BO jest ciągle tak duże (wbrew powszechnej w Polsce regule, wskazującej, że popularność takich przedsięwzięć maleje z każdą kolejną ich edycją), że trwają rozmowy, by w roku 2018 kwota do dyspozycji „obywateli” wzrosła do 1,1 mln zł. Dodatkowe 100 tys. zł ma być tzw. pulą ogólnomiejską (obecnie każde osiedle i sołectwo ma do dyspozycji w ramach BO określoną kwotę, wyliczoną na podstawie liczby mieszkańców danego rejonu).

Lista projektów zakwalifikowanych do realizacji jest dostępna na www.niepolomice.eu.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski