MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieszczelna beczka

BK
W marcu w powiecie oświęcimskim mają rozpocząć się warsztaty lokalnego ożywienia gospodarczego. To kolejny pomysł, który ma przyczynić się do zahamowania rosnącego bezrobocia.

Warsztaty mają dać odpowiedź, co zrobić, aby ludzie, kapitał, firmy nie odpływali z powiatu

   W ich trakcie planuje się opracowanie konkretnych projektów gospodarczych, które będą nadawały się do wykorzystania na danym terenie. Niedawno w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu odbyło się spotkanie, które miało służyć przybliżeniu celów i zasad działań tego rodzaju grup. Prowadziła je prezes Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego w Katowicach Jadwiga Olszowska-Urban, która zajmuje się realizacją polsko-amerykańskiego programu dotyczącego partnerstwa lokalnego.
   Przedstawiła ona ideę organizacji warsztatów lokalnego ożywienia gospodarczego, gorąco zachęcając do uczestnictwa przedstawicieli samorządu lokalnego. Podkreśliła, iż niezwykle ważna jest obecność na nich biznesmenów, gdyż to właśnie oni mogą stworzyć nowe miejsca pracy. Nie można także zapomnieć o reprezentantach instytucji okołobiznesowych oraz infrastruktury. Z przekazanych przez nią informacji wynika, że latach 1998-2000 zrealizowano 13 warsztatów lokalnego ożywienia gospodarczego.
   Do programu zostały zaproszone gminy powiatu, które mają wytypować na warsztaty zainteresowanych przedsiębiorców.
   W spotkaniu w oświęcimskim PUP wzięli udział przedstawiciele władz powiatu oraz gmin zainteresowanych udziałem w tym programie. Opinie były zgodne, że ta inicjatywa może przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy.
   Zdaniem starosty oświęcimskiego Józefa Kały, dobrym pomysłem jest organizacja poszczególnych warsztatów w różnych miastach powiatu. Ma on nadzieję, że dzięki nim uda się wykreować inicjatywy, które pomogą zmniejszyć bezrobocie.
   Na początku marca zostanie zorganizowane spotkanie informacyjne przed rozpoczęciem cyklu czterech warsztatów. Pierwsze z nich odbędą się pod koniec marca, a jego tematem przewodnim będzie środowisko gospodarcze. W kwietniu zostaną poddane analizie zagadnienia ożywienia gospodarczego. Wówczas, tak jak podkreśliła to Jadwiga Olszowska-Urban, powiat będzie porównany do beczki, mającej wiele zasobów, ale równie dużo nieszczelności, przez które wyciekają.
   Uczestnicy warsztatów zastanowią się co zrobić, aby ludzie, kapitał, firmy nie odpływali z powiatu. Następnie po diagnozie powiatu przyjdzie czas na tworzenie projektów gospodarczych, które zostaną opracowane na warsztatach majowych. Z kolei w czerwcu zostaną powołane zespoły ekspertów, które wybiorą najlepsze cztery projekty z myślą o ich późniejszej realizacji.
(BK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski