Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznane filmowe oblicze Krakowa

Urszula Wolak
Ważnym miejscem na szlaku będzie ulica Szeroka na Kazimierzu, gdzie kręcił Steven Spielberg
Ważnym miejscem na szlaku będzie ulica Szeroka na Kazimierzu, gdzie kręcił Steven Spielberg Archiwum
Film. Pisarze mają swoje ławki. Wiemy, gdzie mieszkali nobliści. Krakowskie Biuro Festiwalowe planuje teraz stworzyć filmowy szlak miasta

Krakowski Kazimierz, wczoraj. - Czy wie Pani, gdzie powstawały zdjęcia do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga? - pytam przypadkowo spotkaną kobietę. - Aaaa, ten o tym właścicielu fabryki, co uratował setki Żydów? Wiem. W Krakowie - odpowiada zadowolona z siebie. - Ale dokładnie - dopytuję. - Na Zabłociu na pewno, bo przecież tam można zwiedzać fabrykę Schindlera.
I..., nie wiem, gdzie jeszcze.

Kolejna osoba mieszkająca w Krakowie, której zadaję to samo pytanie, też nie potrafi wskazać innych lokacji poza terenem po drugiej stronie Wisły. Nie wie też, gdzie mieszkali tu wybitni reżyserzy; Roman Polański czy Wojciech Jerzy Has. Przyczyna?
W żadnym z tych miejsc nie ma bowiem informujących nas o tym tablic. Ta sytuacja ulegnie jednak zmianie. Jak udało nam się ustalić, Krakowskie Biuro Festiwalowe wraz z InfoKrakow planują zrealizować projekt o roboczej nazwie Szlak Filmowego Krakowa.

Pojawią się informacje przybliżające mieszkańcom i turystom miejsca i budynki, które zagrały w filmach.

- W przyszłości powstanie także aplikacja moblina, dzięki której dostęp do filmowych miejsc Krakowa będzie na wyciągnięcie ręki - mówi Karolina Grysiak z Działu Mediów Elektronicznych i PR w KBF.

- To bardzo ciekawy pomysł na wylansowanie marki miasta - komentuje Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny. - Wyobrażam sobie spacer krakowskimi ulicami śladami nie tylko polskich filmowców tworzących w Krakowie - mówi.

Dziś spacerując ulicą Szeroką, nie dowiemy się, że w "Liście Schindlera" rozgrywały się tu słynne sceny, w których bohaterów zapisywano do przymusowej pracy. Tu także pojawiła się ikoniczna postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku, w której rozpoznała się pisarka Roma Ligocka. Po latach zainspirowana filmem napisała wspomnienia pod tytułem "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku".

Z Krakowem związane są również nazwiska tak wybitnych filmowców, jak: Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has i Roman Polański. Wszyscy mieli lub wciąż mają tu swoje mieszkania.

Reżyser "Dziecka Rosemary" wynajął ostatnio w mieście apartament. Pragnie, by zdjęcia do jego nowego filmu poświęconego sprawie Dreyfusa, powstawały w Alvernia Studios. Rozmowy w tej sprawie trwają.

Powrót Polańskiego do Krakowa ma wymiar sentymentalny. Reżyser mieszkał w mieście trzy lata wraz z rodzicami i siostrą na ulicy Komorowskiego 9. Kamienica do dziś budzi zainteresowanie, ale nie przez fakt, że mieszkał w niej Roman Polański (o tym wie niewielu), ale ze względu na rzeźbierskie zdobienia budynku.

Warto wspomnieć, że motywy odnoszące się do młodzieńczych lat Polańskiego spędzonych w Krakowie odnajdziemy w filmie "Pianista" nagrodzonym Oscarem.

Kraków odegrał też ważną rolę w nominowanym do pozłacanej statuetki "Katyniu" i "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy, który spędził tu lata młodości i studiował malarstwo na ASP. Kiedy tylko może, przyjeżdża do Krakowa wraz z żoną - Krystyną Zachwatowicz.

Swój film "Podwójne życie Weroniki" kręcił tu również uznany na całym świecie Krzysztof Kieślowski. Nie można też zapomnieć o "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz o tym, że Kraków to także miasto Jerzego Stuhra; aktora i reżysera, który nie tylko tu mieszka, ale nakręcił też m.in. słynny "Spis cudzołożnic".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski