Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła uroda kwiatów

(DD)
Wiciokrzewy to bardzo dekoracyjne pnącza o oryginalnych kwiatach
Wiciokrzewy to bardzo dekoracyjne pnącza o oryginalnych kwiatach Fot. 123RF
Ogród. W zależności od gatunku i odmiany wiciokrzewy kwitną od maja do października.

Ze względu na walory ozdobne wiciokrzewy należą do roślin chętnie uprawianych w ogrodach. Ich różnokolorowe (białe, żółte, pomarańczowe, czerwone oraz purpurowo-fioletowe), przepięknie pachnące wieczorem kwiaty, mają bardzo charakterystyczny wygląd - są rurkowate z wywiniętymi na zewnątrz wargami. Wiciokrzewy kwitną, w zależności od odmiany, od końca maja do października. Od lipca do października wykształcają się u nich owoce, które są pożywieniem dla wielu ptaków.

Pnącze lub krzew

Wiciokrzew to rodzaj roślin należących do rodziny przewiertniowatych (Caprifolia-ceae). Może występować jako pnącze, ale także w formie krzewu (formy krzaczaste nazywane są suchodrzewami). Pnącza doskonale prezentują się na wszelkich podporach, na trejażach i pergolach; mogą rosnąć przy ścianach domów i na altanach ogrodowych.

Wśród gatunków najczęściej spotykanych w naszych ogrodach znajduje się m.in. wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum). W uprawie spotyka się kilka odmian tego atrakcyjnego pnącza, m.in. Graham Thomas, Serotina, Chojnów, Belgica Select.

W nadmorskich rejonach Polski roślina ta zasiedla stanowiska naturalne, wybierając widne lasy i polany oraz żyzne, dość wilgotne, średnio kwaśne stanowiska. Z takich miejsc nie wolno jednak pozyskiwać wiciokrzewu do ogrodu, gdyż objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Popularny jest też wiciokrzew japoński (Lonicera japonica), który wyróżnia się spośród innych gatunków gęstym ulistnieniem. Jeśli nie występują duże mrozy, pnącze zachowuje liście przez zimę. Pojawiające się na początku lata białe kwiaty mają 4-5 cm długości i z czasem przybierają żółty kolor. Wczesną jesienią zawiązują się na nich ciemnofioletowe jagody, trujące dla ludzi. Odmiany to: Aureoreticulata, Halliana, Hall’s Prolific, Purpurea.

Gdzie sadzić?

Wiciokrzew najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Dobrze znosi większość ziem ogrodowych o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego, jednak najlepsze są dla niego gleby gliniaste, żyzne oraz wilgotne. Uprawa wiciokrzewu nie udaje się natomiast na terenach ubogich w próchnicę, nadmiernie podsychających lub podmokłych.

W centrach ogrodniczych wiciokrzewy zwykle kupujemy w pojemnikach. Można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny, warto jednak pamiętać, iż gatunki i odmiany wiciokrzewów o liściach sezonowych najlepiej przyjmują się sadzone jesienią (na glebach suchych) oraz wczesną wiosną (na dowolnych glebach), natomiast gatunki zimozielone najlepiej sadzić na wiosnę. Jeśli chcemy powiększyć naszą ogrodową kolekcję wiciokrzewów, możemy je rozmnożyć robiąc odkład z rośliny matecznej. Rozmnażanie można też wykonać przez sadzonki ulistnione od czerwca do lipca.

Jak pielęgnować?

Aby wiciokrzew rósł bujnie, potrzebne jest przycinanie. Najważniejsze jest przycięcie rośliny młodej, słabo rozkrzewionej (ścinamy 1/3 długości pędów), wykonywane przez 2-3 sezony.

Szkodniki, które często atakują wiciokrzewy, to mszyce i mączniak prawdziwy. Opanowane przez mszyce pnącza mają niewiele kwiatów i tracą na atrakcyjności. Najintensywniej atakowane przez mszyce są rośliny posadzone w pełnym słońcu, warto więc wybierać dla wiciokrzewów miejsca nieco zacienione.

W przypadku porażenia przez mączniaka na liściach wiciokrzewu powstaje białoszary, mączysty nalot. Pojawia się często na roślinach rosnących w półcieniu, gdzie nie ma przewiewu. Wiciokrzewy mogą też chorować na zamieranie liści oraz plamistość liści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski