Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niższy PIT plus oszczędności na emeryturę

Zbigniew Biskupski
Bruno Fidrych/Polskapresse
Podatki. Chyba każdy, kto składa PIT i musi dopłacić do podatku, zastanawia się, co zrobić, by tego uniknąć. Jeśli nie teraz to za rok.

Niestety, często nie znajdujemy sposobu na mniejszą daninę dla fiskusa. Dawno już bowiem minęły czasy, w których mogliśmy sięgnąć do dużego arsenału ulg i odliczeń - od dochodu albo od podatku.

Teraz dostępna i w miarę powszechna możliwość płacenia niższego podatku wiąże się z ulgą na dzieci. Przynajmniej tak jest w świadomości polskich podatników, bo niewiele ponad 6 proc. z nich wie o uldze związanej z wpłatami na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). A przecież dzięki wpłatom na takie konto w roku ubiegłym moglibyśmy uchronić przed fiskusem 854 zł albo i więcej.

Z braku wiedzy nie korzystamy z tej ulgi. I to w sytuacji, gdy z badań wynika, iż 80 proc. Polaków jest pogodzonych z koniecznością dorabiania na emeryturze, bo samo świadczenie z ZUS nie wystarczy. Tylko gdybyśmy mieli oszczędności, moglibyśmy skoncentrować się na odpoczynku.

Nasza wiedza o korzyściach podatkowych z prywatnego oszczędzania na przyszłą emeryturę kończy się na jako takim pojęciu o indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), które daje jednak ulgę tylko od tzw. podatku Belki. A to zdecydowanie za mało.
Tymczasem IKZE daje korzyści podatkowe nieporównywalne z IKE. Przede wszystkim umożliwia pomniejszenie podstawy opodatkowania już w rozliczeniu PIT za rok, w którym dokonaliśmy takiej wpłaty.

Co ważne, IKZE można założyć bez względu na to, czy posiada się już IKE i czy jest się uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego. Prawo do wpłat na takie konto i korzystania z ulgi podatkowej przysługuje każdej dorosłej osobie, niezależnie od tego, z jakiego tytułu uzyskuje ona dochody.

Mogą więc to być zarówno dochody z pracy, jak i z działalności gospodarczej czy np. umów o dzieło. Nie ma też przymusu korzystania z całego limitu odliczenia (po rozłożeniu na 12 rat byłoby to ponad 360 zł płacone miesiąc w miesiąc. Można płacić mniej, w dowolnym rytmie czasowym. Można oczywiście też więcej, ale wówczas odliczenie od dochodu jest ograniczone limitem.

Reszta zależy od szczegółów umowy o prowadzenie indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, zawartej z wybraną instytucją finansową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski