Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne przywitanie z bronią sportową i bojową

Łukasz Grzymalski
Tomasz Kuźniak przedstawiciel Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów, organizator wystawy broni z prywatnych kolekcji.
Tomasz Kuźniak przedstawiciel Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów, organizator wystawy broni z prywatnych kolekcji. fot. archiwum

- Co specjalnego przygotowało stowarzyszenie dla tych, którzy dziś w nocy zajrzą do Muzeum Lotnictwa Polskiego?

- Zapraszamy do obejrzenia krótkiej i długiej broni palnej z różnych okresów. Ekspozycja będzie miała pięć działów. Zaprezentujemy broń czarnoprochową, dawną broń wojenną, historyczną broń wojskową, współczesną broń bojową i broń sportową. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Jednego zainteresuje żołnierski automat Kałasznikowa, a komuś innemu spodoba się pistolet dowolny dla zawodników. Dwa manekiny przebierzemy i wyposażymy tak, by wyglądem przypominały dynamicznego i statycznego strzelca sportowego. Każdy będzie mógł wziąć do ręki broń w wersji dekoracyjnej, która jest pozbawiona cech bojowych. Na stelażach i w gablotach pokażemy także w pełni sprawne egzemplarze.

- Jeżeli komuś wystawa spodoba się tak bardzo, że będzie chciał przetestować załadowaną broń na strzelnicy...

- Takie osoby zapraszamy na otwarte zawody strzeleckie, które są organizowane przez nasze stowarzyszenie. Staramy się, by na strzelnicy było ciekawie. W marcu konkurencje nawiązywały do serialu „Stawka większa niż życie”, a uczestnicy strzelali z walthera P-1, powojennej wersji pistoletu P-38 Hansa Klossa. Zachęcam do zaglądania na naszą stronę WWW i profil w serwisie Facebook. Tam publikujemy informacje o planowanych wydarzeniach. Na naszych zawodach nie są wymagane żadne uprawnienia sportowe. Nie tylko osoby, które wyczynowo uprawiają strzelectwo, powinny mieć szansę zapoznania się z bronią na otwartej imprezie lub w klubie.

- Czy chcecie też czegoś w rodzaju amerykańskiej 2. poprawki, która w Konstytucji USA gwarantuje niemal każdemu obywatelowi możliwość uzbrojenia się?

- Organizacje strzelców nie postulują powszechnego dostępu do broni, zasady przyznawania pozwoleń na nią mają być jedynie racjonalne i bez miejsca na urzędniczą uznaniowość w podejmowaniu decyzji. Jeżeli ktoś spełnia warunki, to ma dostać pozwolenie. Jednak władza w Polsce wciąż stawia opór. Nie lubi mieć naprzeciw siebie uzbrojonych obywateli, boi się ich. Politycy głównego nurtu wciąż kontynuują komunistyczne tradycje i odmawiają Polakom racjonalnego prawa do posiadania broni. Mniejsze partie spoza establishmentu i środowiska strzeleckie próbują to zmienić. Jest więc nadzieja, że nowe inicjatywy doprowadzą do zmian prawa. W czasie wystawy będziemy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o broni i amunicji. Zakłada on stworzenie kilku kategorii pozwoleń. Najszerzej byłaby dostępna obywatelska karta broni, która pozwalałaby dużej grupie Polaków na posiadanie kbks, pistoletu jednostrzałowego lub strzelby.

Rozmawiał Łukasz Grzymalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski