MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocne remanenty

Łukasz Gazur
Cracovia Sacra, czyli Noc Kościołów, zmieni datę, by wpisać się w program Światowych Dni Młodzieży
Cracovia Sacra, czyli Noc Kościołów, zmieni datę, by wpisać się w program Światowych Dni Młodzieży Anna Kaczmarz
Inicjatywa. Kraków ze swoich nocy kulturalnych uczynił markę. Teraz postanowił nieco zmienić ich kalendarz. A specjaliści od marketingu twierdzą, że to krok w dobrym kierunku

Krakowskie Noce Kulturalne to ewenement - nie tylko w polskiej skali. Bo o ile zwiedzanie raz w roku muzeów pod osłoną gwiazd weszło już do tradycji w różnych miastach, o tyle np. takież właśnie zaglądanie do teatrów poza Krakowem ma tylko aglomeracja śląska. A próba powtórzenia sukcesu Nocy Kościołów (czyli Cracovia Sacra) - mimo prób - nie udała się nigdzie.

Ale miasto szykuje mały lifting nocnego zwiedzania. Po pierwsze, Cracovia Sacra odbędzie się w tym roku pomiędzy 26 a 31 lipca - czyli w trakcie Światowych Dni Młodzieży.

- Będzie to zmiana jednorazowa. W 2017 roku Noc Cracovia Sacra wróci na swoje stałe miejsce w kalendarzu, czyli 14-15 sierpnia - tłumaczy Katarzyna Olesiak, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Z kolei Noc Poezji i Noc Teatrów na stałe wymienią się miejscami w harmonogramie. Pierwsza odbywać się będzie w czerwcu, druga - we wrześniu lub październiku.

- Noc Poezji zostanie włączona do cyklu wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu Miłosza, co będzie znacznym wzmocnieniem marki Festiwalu, a także marki samego Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO - zaznacza Olesiak.

Dodaje, że skumulowanie terminów największego festiwalu poezji w Polsce, gali wręczenia prestiżowej nagrody ufundowanej na mocy testamentu Wisławy Szymborskiej oraz krakowskiej odsłony prężnie rozwijającego się ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci pozwoli pokazać różne oblicza literackiego życia miasta.

Jeśli chodzi o Noc Teatrów, ma się ona lepiej wpisać w kalendarz kulturalnego życia Krakowa jesienią, kiedy sceny zaczynają sezon.

Mariusz Zawiślak, socjolog zajmujący się m.in. marketingiem kultury, twierdzi, że to krok w dobrym kierunku.

- Przede wszystkim Kraków buduje silne wydarzenie zbudowane z wielu elementów. A to sprawia, że może dotrzeć do szerszego grona odbiorców. To ważne w przypadku tak niszowego zjawiska jak poezja. Poza tym łatwiej takie wydarzenie wypromować - tłumaczy specjalista.

Dodaje, że raczej nie będzie problemu z przyzwyczajeniem widza do nowych dat krakowskich nocy.

- Niewiele osób pamięta, kiedy właściwie te noce się odbywają. Przypominają sobie o nich co roku, gdy robi się głośno w mediach. Dlatego zmiany raczej nie zrobią im różnicy - twierdzi Zawiślak.

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/studniowki2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski