Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja w Małopolsce. Droga do powstania Myślenice Singletracks była długa i kręta jak niektóre trasy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Myślenice Singletracks na Chełmie
Myślenice Singletracks na Chełmie Katarzyna Hołuj
Na górujących nad Myślenicami Chełmie i Ukleinie otwarto pierwsze trasy rowerowe będące częścią kompleksu Myślenice Singletracks. Stanowią zalążek długo oczekiwanego bikeparku, który docelowo ma oferować ok. 34 km tras na zboczach tych dwóch gór.

Na początek oddano do użytku trzy trasy: Rodzinny Flow (ok. 4,5 km), Snajper (ok. 2 km) i Spacerówka (ok. 7,5 km). Ta pierwsza, jak mówił Filip Janiszewski, jest ze wszystkich najłatwiejsza, pomyślana tak, „żeby można na niej rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem górskim”. Druga to trasa enduro, trudna, z naturalnymi przeszkodami.

Ostatnia prowadzi na Ukleinę. Nie jest trasą nową, choć teraz została oznaczona. Poza tym w odróżnieniu od dwóch pierwszych jest dwukierunkowa: podjazdowo-zjazdowa.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa kolejnej, tym razem podjazdowej, a potem kolejnych. Wszystko to na terenach Nadleśnictwa Myślenice, ale za pieniądze gminy, a dokładnie przez gminę pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (pula dla gmin górskich). A na razie na to, co powstało, gmina wydała ok. 420 tys. zł.

Bliżej Krakowa podobnych nie znajdziemy, stąd też na otwarcie tras do Myślenic przyjechali miłośnicy dwóch kółek ze stolicy Małopolski i miejscowości pod Krakowem. Ale ciekawość nowych tras przyciągnęła też rowerzystów z dalsza, bo np. ze Śląska.

Nie zabrakło też miejscowych fanów tego sportu, a jest tu ich naprawdę dużo. Nie kryli radości, ale też żalu, że trzeba było czekać na to aż tak długo. Że Myślenice nie wykorzystały potencjału wcześniej. Dużo wcześniej.

- Jest świetnie, ale to trzeba było zrobić już 20 lat temu - mówili Mateusz i Krzysiek z Myślenic przypominając, że już lata temu w Myślenicach rozgrywano zawody downhillowe o wysokiej randze, a tutejsza trasa cieszyła się opinią najtrudniejszej trasy zjazdowej w Polsce. - Trzeba było to rozwijać, a tak to nas przegoniły Bielsko, Żywiecczyzna, Kudowa, Świeradów, Krynica… - dodali.

Pasjonaci dwóch kółek, którzy wtedy zabiegali o to, choć na rowerach pokonywali najtrudniejsze przeszkody, to urzędniczych nie byli w stanie pokonać. Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka w pomoc aktywistom zaangażował się jeszcze będąc posłem.

- Wyznaczamy pewne nowe kierunki, otwieramy drzwi, które do tej pory czy w samorządzie czy w Lasach Państwowych nie do końca były otwarte dla rowerzystów i na tego typu inwestycje - mówił Jarosław Szlachetka podczas otwarcia tras.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł powiedział, że to co się stało, jest efektem rozmów i współdziałania, a zrównoważona gospodarka leśna oznacza, że z lasów mogą korzystać zarówno leśnicy, turyści, jak i rowerzyści. - Nasze hasło, że Lasy Państwowe są dla lasu i dla ludzi dziś staje się faktem - mówił.
I dodał: - Niech energia, szczególnie młodych ludzi będzie pożytkowana także w ten sposób.

Podkreślił też, że rolą leśników nadal pozostaje dbałość o to, aby lasy przetrwały dla przyszłych pokoleń.

Sportowcy, którzy na dwóch kółkach osiągnęli najwięcej i sięgnęli po tytuły mistrzowskie (Polski, Europy i świata), a pochodzą stąd i swoją przygodę z rowerem zaczynali właśnie tutaj, też żałują, że trasy nie powstały jeszcze kiedy sami intensywnie trenowali i startowali w zawodach. Ale cieszą się, że są.

Anna Szafraniec-Rutkiewicz, utytułowana kolarka górska wspomina: Często kiedy trenowałam i ćwiczyłam technikę zjazdu jeżdżąc po szlakach, spotykałam turystów, którzy szli pieszo - to było trochę niebezpieczne. To było moje marzenie, żeby w końcu w Myślenicach powstały single tracki. Cieszę się, że teraz te trasy powstały, choć szkoda, że po zakończeniu mojej kariery, ale na pewno będę z nich korzystać rodzinnie.

Michał Śliwa, utytułowany zawodnik downhillu już tak robi, a na dodatek uczy kolejne pokolenie młodych kolarzy. - Brakowało takiego miejsca, jeździliśmy do Rabki, do Kluszkowców lub do innych bikeparków – mówił.

Jak mówi, to dyscyplina ciągle prężnie się rozwijająca i znajdująca kolejnych amatorów. Dlatego wyraził nadzieję, że w przyszłości w Myślenicach powstaną kolejne trasy tak, że już każdy znajdzie tu coś dla siebie. Te upodobania są różne, bo jedni lubią trasy bardziej strome, techniczne, drudzy wolą takie z hopami, długimi przelotami itd.

7-letni Krzyś, wcale niepoczątkujący, bo jeżdżący na rowerze już od ok. czterech lat, ocenił trasę „Rodzinny Flow” dając jej od siebie 7 na 10 punktów. - Są trochę wąskie bandy i trudno się jedzie – dodał. Jego tata, z którym jeździ mówił nam:

- Na razie cieszmy się, że trasa jest, bo z Krakowa jest tu najbliżej jak na razie, ale to nie tak, że jest euforia i że to najlepsza trasa jaką w życiu jechaliśmy, bo i syn i ja różnymi trasami już jeździliśmy, więc mamy jakieś porównanie.

Dodał, że trasa powinna być bardziej płynna. - Mimo wszystko cieszymy się, że jest coś tutaj, że Myślenice nadrabiają straty, bo trochę „przespały” moment jeśli porównamy to, co się dzieje z infrastrukturą rowerową i turystyką letnią np. w Bielsku, które latem jest zupełnie rowerowym miastem. Podobnie Szczyrk.

Na szczyt Chełmu można wjechać rowerem po szlaku, można też wjechać na górę razem z rowerem (byle nie „elektrykiem”) kolejką linową, która ma stację początkową na myślenickim Zarabiu. Ta jednak o tej porze roku kursuje tylko w weekendy i do końca października. Kompleks Myślenice Singletracks, zgodnie z regulaminem, będzie czynny do końca listopada. Potem zaczynie się przerwa zimowa, która potrwa do końca marca, w czasie której korzystanie z tras jest zabronione.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski