Nowa ekspozycja judaików w Galerii Rzemiosła Artystycznego...

Nowa ekspozycja judaików w Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie

Marian Satała

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

Nowa ekspozycja judaików w Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie
1/22
przejdź do galerii

©Marian Satała

Od 20 lipca 2018 w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać ponownie kolekcję judaików. Część galerii poświęcona przedmiotom związanym z tradycją i kulturą Żydów zyskała nową aranżację, a liczba eksponowanych zabytków została znacznie zwiększona.
– Pokazujemy obecnie ponad 300 zabytków, w tym przedmioty kultu religijnego oraz domowego, świątecznego i codziennego użytku, wykonane w różnych materiałach i technikach w czasie od XVII do XX wieku – mówi kurator ekspozycji Monika Paś.

- Wiele z nich to unikaty, nie tylko na skalę polską. Szczególną uwagę należy zwrócić np. na rzeźbioną w drewnie, polichromowaną szafę do przechowywania zwojów Tory z synagogi w Wysokiem Litewskiem, srebrną puszkę kwestarską bractwa pogrzebowego, wykonaną przez złotnika Elimelecha w 1763/1764 r., zdobioną rytowanymi scenami kolejnych faz pochówku, lub też drewnianą lampę chanukową z Przeworska W każdej z 13 gablot znaleźć można coś wyjątkowego...

W pierwszej gablocie prezentowane są pamiatki związane z narodzinami i dzieciństwem Żyda np płyta miedziorytnicza z której odbijano amulet dla połoznicy i jej nowonarodzonego chłopca. To unikat na skalę światowa - dodaje Monika Paś.

Początek zbioru judaików Muzeum Narodowego w Krakowie sięga roku 1887, w którym Leonard Lepszy, historyk sztuki złotniczej i wieloletni naczelnik Urzędu Probierczego w Krakowie, ofiarował pierwszą srebrną balsaminkę – pojemnik służący do przechowywania wonnych ziół.

Z upływem czasu zbiór powiększał się dzięki kolejnym darom i zakupom, dokonywanym najliczniej w latach 1935–1939, co umożliwiła celowa dotacja na zakup żydowskiego rzemiosła artystycznego, przyznana Muzeum przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W ten sposób zgromadzono jedną z najciekawszych w Polsce kolekcji różnorodnych zabytków, związanych z historią i kulturą Żydów.

Otwarciu odnowionej ekspozycji judaików w Muzeum Narodowym w Krakowie towarzyszy obszerna, bogato ilustrowana (ponad 600 fotografii) publikacja autorstwa Stanisławy Odrzywolskiej i Moniki Paś. To pierwsze tak szczegółowe opracowanie znacznej części przechowywanego w Muzeum Narodowym w Krakowie zbioru judaików. Książka zawiera część poświęconą historii tworzenia kolekcji oraz część katalogową, w której poszczególne grupy zabytków poprzedzono wstępami przybliżającymi rolę, jaką przedmioty te pełniły w judaizmie.

Cała kolekcja judaików Muzeum Narodowego w Krakowie liczy ponad 1200 pozycji.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Zjawiska na niebie - kiedy i jak oglądać?

Źródło: vivi24Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?