Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa stacja zbada zanieczyszczenia z aut

Agnieszka Maj
Stacja monitorująca jakość powietrza przy Alejach Trzech Wieszczów
Stacja monitorująca jakość powietrza przy Alejach Trzech Wieszczów Fot. Andrzej Banaś
O tym się mówi. Monitoring, który zostanie zainstalowany przy ulicy Dietla, będzie mierzyć na bieżąco nie tylko zapylenie powietrza, ale także poziom tlenku węgla i azotu

W najbliższych tygodniach w Krakowie pojawi się czwarta stacja monitorująca jakość powietrza. Aparatura zostanie umieszczona przy ul. Dietla, na odcinku pomiędzy ul. Wielopole a Halą Targową.

- Na razie trwają jeszcze ustalenia z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w sprawie dokładnej lokalizacji stacji - informuje małopolski inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko.

Stacja jest mobilna, więc po pewnym czasie będzie można ją przenieść w inne miejsce. Ma ona mierzyć poziom zanieczyszczeń z komunikacji, a więc będzie spełniać taką samą funkcję jak monitoring na Alejach Trzech Wieszczów. Ma badać jakość powietrza po przeciwnej stronie drugiej obwodnicy. - Stacja przy ul. Dietla powstanie na prośbę prezydenta Krakowa. Wyniki badań posłużą przygotowaniu działań naprawczych - wyjaśnia Paweł Ciećko.

Nowy monitoring ma mierzyć nie tylko poziom pyłu zawieszonego w powietrzu, ale także tlenku węgla i azotu.
W przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska planuje ustawienie kolejnych stacji na terenie Krakowa. Być może pojawią się one w rejonie Mydlnik lub Bielan.

- Rozważamy jeszcze różne możliwości. Wiemy na razie tyle, że ma to być stacja, która nie będzie badała zanieczyszczeń z komunikacji, tylko z innych źródeł - mówi małopolski inspektor ochrony środowiska.

Wszystko zależy od tego, czy znajdą się na to pieniądze. Jedna stacja wraz z wyposażeniem kosztuje 250 tys. zł.

Pieniądze na ten cel mogą pochodzić z budżetu państwa albo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Stację może także ufundować krakowski magistrat i powierzyć nad nią opiekę służbom ochrony środowiska.

W tym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ma w planie badania jakości powietrza w co najmniej sześciu, a maksymalnie 12 miejscowościach na terenie Małopolski. Pojawią się tam mobilne stacje monitoringu.

Obecnie w Krakowie działają trzy stacje monitoringu powietrza: na Kurdwanowie, na Alejach Trzech Wieszczów oraz przy ul. Bulwarowej w Nowej Hucie. W przyszłym roku na terenie naszego miasta ma się także pojawić kilka elektronicznych tablic, które będą informować o poziomie zanieczyszczeń.

W ostatnich dniach smog znów powrócił do Krakowa. Wczoraj na al. Krasińskiego stężenie pyłu w powietrzu wynosiło prawie 400 proc. normy. W Nowej Hucie i na Kurdwanowie było nieco mniejsze, ale i tak trzykrotnie przekraczało normę. Takie zapylenie powietrza utrzymuje się od dwóch dni.

Jakość powietrza w Małopolsce można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej www.krakow.pios.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski