Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa tabela waloryzacji emerytur 2024. Wyliczenia prognozowanych wzrostów emerytur

S, MS
W tej galerii znajdziesz tabele z wyliczeniami dla przykładowych emerytur. Sprawdź, jaką podwyżkę możesz dostać w przyszłym roku - szczegóły na grafikach na kolejnych slajdach galerii.
W tej galerii znajdziesz tabele z wyliczeniami dla przykładowych emerytur. Sprawdź, jaką podwyżkę możesz dostać w przyszłym roku - szczegóły na grafikach na kolejnych slajdach galerii. Wojciech Gadomski
Według wstępnych informacji, wiemy więcej wskaźniku waloryzacji emerytur, który może wynieść aż 12,3 proc. Policzyliśmy, jak urosłaby Twoja emerytura od marca 2024 roku, gdyby zastosowano taki właśnie wskaźnik waloryzacji. Tabele z obliczeniami dla emerytur od 800 do 6500 złotych znajdziesz w naszej galerii.

Wyliczenia, które przedstawiamy w tabeli to prognoza podwyżek. Ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie znany na początku przyszłego roku, gdy Główny Urząd Statystyczny poda wszystkie dane makroekonomiczne potrzebne do jego obliczenia. Waloryzacja emerytur i rent zostaje przeprowadzana z dniem 1 marca. Oznacza to, że podwyższone świadczenia emerytalne i rentowe będą wypłacane emerytom i rencistom od 1 marca 2024 roku.

Nadchodząca waloryzacja emerytur będzie obejmować prawdopodobnie zarówno składnik procentowy, jak i kwotowy. Wczesne wyliczenia rządowe wskazują na prognozowany poziom inflacji wynoszący około 12 procent.

Waloryzacja Emerytur 2024. Mamy prognozowane wyliczenia netto

W projekcie ustawy budżetowej, który zostanie przedłożony Sejmowi, rząd proponuje podniesienie waloryzacji emerytur i rent 2024 o 12,3 procent. To nieco mniej niż w marcu 2023 roku, jednakże należy pamiętać, że od tego czasu wskaźnik inflacji również spadł. W sierpniu wyniósł on już tylko 10,1 procent, a teraz spadł poniżej 10%.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń to bowiem średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Na pewno planowane jest jednak wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów, których świadczenia przewyższają minimalny próg. Przyjęta stawka wzrostu wynosi 12,3 procent. Aby poznać dokładne prognozy dotyczące emerytur w 2024 roku po uwzględnieniu waloryzacji procentowej, zapraszamy do sprawdzenia galerii zdjęć. Tam dokładne wyliczenia dla poszczególnych emerytur.

Mówi się także, że niektórzy mogliby otrzymać jeszcze wyższe emerytury. Dla tych, których emerytury plasują się poniżej tej granicy, przewiduje się ponadto podniesienie minimalnej emerytury na drodze podwyżki kwotowej. Aktualnie minimalna kwota to 1 588 zł 44 gr, a po dodatkowym zwiększeniu o 300 zł osiągnęłaby poziom 1 888 zł 44 gr brutto.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa tabela waloryzacji emerytur 2024. Wyliczenia prognozowanych wzrostów emerytur - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski