MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki i specjalności

Redakcja
Krakowskie uczelnie zachęcają kandydatów, wprowadzając nowe atrakcyjne kierunki. Listę propozycji powiększają zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne. W ofercie są nowości niespotykane na uczelniach w innych miastach.

Politechnika Krakowska ma do zaoferowania w nowym roku akademickim np. biotechnologię na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. Wśród nowości pojawi się też kilka specjalności, m.in. biomech anika stomatologiczna, inżynieria kliniczna oraz biomechanika urazów na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mech anicznym. Nowe specjalności to także infrastruktura transportu lotniczego, teleinformatyka, chemia i technologia kosmetyków.

Politechnika proponuje maturzystom również studia w języku obcym. Nowością będzie budownictwo w języku angielskim, prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej.

Bogatą ofertę ma też Akademia Górniczo- -Hutnicza, która uruchomi od października studia międzykierunkowe: inżynierię mechaniczną i materiałową. Nowością będzie wprowadzony również unikatowy w skali kraju kierunek ceramika. Będą to studia interdyscyplinarne, przeznaczone dla studentów studiów I i II stopnia. Na tym kierunku zostaną uruchomione trzy specjalności: ceramika techniczna i specjalna, projektowanie i wzornictwo ceramiki i szkła oraz konserwacja zabytków i rewitalizacja budynków.

Co nowego na Uniwersytecie Jagiellońskim? Na przykład kognitywistyka, która jest kierunkiem unikatowym w Polsce. Na jego prowadzenie uczelnia uzyskała specjalną zgodę resortu nauki. Wśród nowości znalazły się też ochrona dóbr kultury, dietetyka, filologia portugalska, biochemia, astrofizyka i kosmologia. Pojawią się też nowe specjalności, m.in. zarządzanie w sporcie na zarządzaniu, judaistyka na historii, krytyka literacka na kierunku filologia polska czy neurofizjologia na biologii.

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II będzie wprowadzona nowa specjalność: religie Bliskiego i Środkowego Wschodu – na kierunku historia. Ma to być jedyne w Polsce połączenie studiów nad islamem z chrześcijaństwem orientalnym. Studenci będą uczyć się m.in. arabskiego, koptyjskiego, hebrajskiego, perskiego i syriackiego.

Kandydaci na studia na Uniwersytecie Rolniczym również mają większy wybór. W ramach działającego już kierunku technologia żywności i żywienie człowieka powstaną dwie nowe specjalności: dietetyka ogólna oraz enologia (nauka o winach i ich produkcji). Nowa specjalność pojawi się też na kierunku ogrodnictwo – rośliny lecznicze i prozdrowotne. Oferta zostanie też poszerzona na studiach II stopnia, gdzie będzie można studiować m.in. agroekologię w języku angielskim.

Nowości przygotował także Uniwersytet Ekonomiczny. Na Wydziale Zarządzania zostaną uruchomione dwa nowe kierunki: analityka gospodarcza oraz informatyka stosowana. Socjologia z kolei znajdzie się w ofercie Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych.

Bezpieczeństwo narodowe, edukacja zdrowotna i profilaktyka uzależnień – to przykładowe nowości na Uniwersytecie Pedagogicznym.

Nowymi kierunkami zachęcają kandydatów także uczelnie prywatne. Na przykład w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego będzie można studiować: bezpieczeństwo wewnętrzne, pracę socjalną, architekturę wnętrz, fizjoterapię oraz organizację produkcji filmowej i telewizyjnej. Wydłuży się również lista specjalności. Nowością jest m.in. socjologia mediów i kultury popularnej na kierunku socjologia czy fundusze europejskie na kierunku politologia. Na kierunku stosunki międzynarodowe pojawią się dwie nowe specjalności: obsługa celna oraz logistyka międzynarodowa.

Nowe specjalności przygotowała też dla maturzystów Wyższa Szkoła Europejska. Jak mówią przedstawiciele uczelni, nowości te są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Do wyboru będzie np. sinologia współczesna, stosowana psychologia społeczna oraz marketing międzynarodowy. W języku angielskim będzie można studiować biznes międzynarodowy. Nowości czekają też na studentów studiów uzupełniających magisterskich. Np. w ramach specjalności international public relations studenci będą mogli zapoznać się z działaniami typu public relations na tle przemian społeczno-politycznych i będą przygotowywani do pracy w międzynarodowym środowisku PR.

(KLIM)

RE K L A M A

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski