Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe nazwy i terytoria

ZS
Niewielkiej zmiany kosmetycznej dokonają radni brzescy w statucie gminy. Zmiany dotyczą wprowadzenia nowego nazewnictwa dwóch brzeskich osiedli oraz wprowadzenia nowych granic między niektórymi osiedlami.

BRZESKO. Zmiany w statucie gminy

   Zmiany nazw dotyczą dwóch osiedli zwanych dotychczas Kościuszki i Jagiełły. Nazwy mogły wprowadzić niektórych w błąd, sugerując, że w skład tych osiedli wchodzą tylko ulice i blokowiska o tych samych nazwach.
   Przykładowo w skład osiedla Kościuszki wchodzi również ulica i pokaźne blokowisko Ogrodowa. Dlatego proponuje się rozszerzenia nazwy osiedla, która teraz będzie brzmieć "Kościuszko-Ogrodowa". Podobnie jest z osiedlem Jagiełły, w skład którego nie wchodzi tylko blokowisko o tej nazwie. Do osiedla Jagiełły należy też spore terytorium zwane w Brzesku od niepamiętnych czasów Kopalinami. Łatwo się domyślić, że nowa nazwa brzmieć będzie "Jagiełły-Kopaliny".
   Druga korekta dotyczy zmiany przebiegu granic między osiedlami Kościuszki-Ogrodowa a Kopaliny-Jagiełły, osiedlami Okocimskie a Stare Miasto oraz osiedlami Brzezowieckie a Stare Miasto. Zmiany mają na celu dostosowanie granic osiedli do podziału Brzeska na dwa okręgi wyborcze (nr 1 i nr 2) tak, aby nowe granice osiedli pokrywały się z granicami tych okręgów. Jest jeszcze jedna zmiana podziału terytorialnego, a związana jest ze zmianą przebiegu koryta Uszwicy, które przełożone zostało po słynnej powodzi 1997 roku. Ponieważ nowe koryto wyznacza niejako naturalną granicę pomiędzy osiedlami Zielonka a Stare Miasto, w związku z tym zaistniała potrzeba dostosowania nowych granic do rzeczywistego stanu.
   Być może najistotniejsza zmiana w statucie, jaka ma ponadto nastąpić, niezbyt ucieszy przewodniczących zarządów osiedli i sołtysów. W korekcie statutu proponuje się zapis: "Przewodniczący zarządów osiedli i sołtysi mają prawo składania zapytań i wniosków w trakcie sesji w punktach porządku obrad: zapytania przewodniczących jednostek pomocniczych gminy oraz wolne wnioski i zapytania". Przewodniczący i sołtysi od dłuższego czasu walczą o prawo zabierania głosu w każdym momencie obrad, szczególnie wtedy, kiedy omawiane uchwały dotyczą bezpośrednio ich osiedli i sołectw. (ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski