Nowe obostrzenia: Kwarantanna dla powracających do kraju i wstrzymany ruch kolejowy poza Strefę Schengen? Rząd rozważa zaostrzenie obostrzeń

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Rząd RP przedstawił kompleksowy plan działania na nadchodzący czas – 100 dni solidarności w walce z COVID-19. Kiedy wczytamy się w projekt rozporządzenia mówiącego o tzw. etapie odpowiedzialności (od 28 listopada od 27 grudnia), możemy doznać szoku. Zresztą kolejnego już w ostatnim czasie, bowiem wynika z nowego rozporządzenia, że po powrocie z krajów spoza Strefy Schengen czeka nas 10-dniowa kwarantanna. Ponadto do 27 grudnia zostaje wstrzymany ruch kolejowy na Ukrainę, Białoruś, do Rosja (Obwód Kaliningradzki).

W ramach prac rząd RP przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które jak zapowiada będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji.

Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Zmiany od 28 listopada. Częściowy lockdown zostaje. Otwarte ...

Już zapowiedź obowiązkowego zamknięcia hoteli, kwater prywatnych, lokali gastronomicznych i wyciągów narciarskich wprawiła wielu Polaków w osłupienie.

A teraz okazuje się, że to nie koniec, bowiem wedle projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 27 grudnia zostaje wstrzymany ruch kolejowy do krajów spoza Strefy Schengen. Nie wjedziemy zatem pociągiem na Ukrainę, Białoruś czy do Rosji. Polacy, którzy z tych państw wracają do kraju będą poddani obowiązkowej kwarantannie. Podobnie obywatele krajów spoza Strefy Schengen, którzy przyjadą do Polski będą musieli przejść kwarantannę.

Mamy więc zagwarantowane co najmniej 10 dni w odosobnieniu. Mówi o tym zapis rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W rozdziale 2 & 2.1 czytamy: Do dnia 27 grudnia 2020 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) (…).

W okresie, o którym mowa w ust. 1, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w ust. 1, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana:
1) przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305 i 1610), informację o:
a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową
kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5
ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób
zakaźnych u ludzi,
b) numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;

2) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Wymagań związanych z odbyciem obowiązkowej kwarantanny ma nie stosować się np. wobec wykonujących czynności zawodowe np. pilotów samolotów, marynarzy, zawodowych kierowców, żołnierzy, ale także pasażerów samolotów (chyba, że przylatują z Białorusi, Rosji i Ukrainy), czy pasażerów morskich statków wycieczkowych.

Nie przeocz

To na szczęście na razie tylko projekty rozporządzeń, które podlegają konsultacjom. Uwagi można zgłaszać na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl.

Uwagi do projektu dot. tzw. etap odpowiedzialności można zgłaszać do poniedziałku 23 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI]. Uwagi do projektu dot. kwarantanny narodowej - można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP STABILIZACJI].

Uwagi do projektu dot. trzech nowych stref (czerwoną, żółtą i zieloną) można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [KWARANTANNA NARODOWA].

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Nowe obostrzenia: Kwarantanna dla powracających do kraju i wstrzymany ruch kolejowy poza Strefę Schengen? Rząd rozważa zaostrzenie obostrzeń - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta

wiadom czy na domowników osób wracających z zagranicy także będzie nakladan kwarantanna ?

Dodaj ogłoszenie