Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe płyty polskich gwiazd muzyki z kolędami pastorałkami

Paweł Gzyl
Jak co roku różni artyści nagrywają nowe wersje tradycyjnych kolęd i pastorałek. Pojawiają się też próby wzbogacenia tego kanonu o nowe utwory. Kto tym razem wziął się za bożonarodzeniowy repertuar?

„Kolędują” to najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego, Olgi Bończyk, Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Materiał został nagrany kilka lat temu, kiedy jeszcze nic nie zwiastowało przedwczesnego odejścia krakowskiego piosenkarza.

Na płycie znalazły się m.in. takie utwory, jak „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Bracia patrzcie jeno” czy „Lulajże Jezuniu”. Ponadto obok nich usłyszymy na krążku autorskie kompozycje Włodzimierza Korcza, do których teksty napisali wyśmienici twórcy tacy, jak Wojciech Młynarski, Magda Czapińska, Wojciech Kejne czy Ernest Bryll.

– Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Spotkania z najbliższymi, prezenty, zapach choinki i… kolędy – oczywiście nasze polskie, bo te są najpiękniejsze – zachęca Alicja Majewska.

„Białanie” to kolekcja kolęd i pastorałek, które przez ponad trzydzieści lat pisał Jacek Cygan dla różnych polskich artystów. Wszystkie są jednakowo urokliwe, stylowe i szczere.

– Kolędy, świąteczne pieśni i pastorałki, które przytuliła ta płyta, pisałem przez ponad trzydzieści lat. Zaczęło się od „Na stary rok” dla Grażyny Łobaszewskiej, potem była „Kolęda rozsianych po świecie” do muzyki Seweryna Krajewskiego, którą przyniosła do mnie Maryla Rodowicz, potem „Święta z bajki” dla Edyty Geppert, dalej „Dziś nadzieja rodzi się” z Ryszardem Rynkowskim. I tak to trwa aż do dzisiaj, kiedy moje najnowsze utwory nagrali Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Kasia Cerekwicka, Józef Skrzek czy Igor Herbut – wyjaśnia autor.

Pod tytułem „Kolęda na cały rok” ukrywa się dziesięć autorskich kolęd, które powstały do odnalezionych niedawno nieznanych wcześniej tekstów Wojciecha Młynarskiego. Na pomysł ich nagrania wpadł syn legendarnego tekściarza – Jan Emil Młynarski.

– Kilka miesięcy po śmierci taty odważyłem się otworzyć teczki z jego maszynopisami, które rzetelnie archiwizował przez lata. Może chciałem pobyć z nim sam na sam, bo nie mieliśmy zbyt wielu do tego okazji. Może chciałem go lepiej poznać. Znalazłem kolędy. Równie piękne jak te staropolskie śpiewane od pokoleń w każdym domu – opowiada.

Dzięki odnalezionym tekstom powstały nowe utwory w wykonaniu m.in. Grzegorza Turnaua, Gaby Kulki, Moniki Borzym czy Natalii Schroeder.

Na ciekawy pomysł wpadł Michał Bajor – choć sięgnął po wyłącznie tradycyjne kolędy i pastorałki, to do ich wykonania zaprosił wyjątkowych gości. Są nimi dwie najpopularniejsze obecnie polskie aktorki – Joanna Kulig i Agata Kulesza. W kilku innych utworach wsparcie zapewniła mu z kolei bratanica – Bogumiła.

– Był maj, przełom czerwca. Niezwykle trudne warunki psychologicznie do interpretacji wigilijnych piosenek. Ale od tego jesteśmy aktorami, żeby przeskoczyć przeciwności pogodowe, panującej za oknem, upalnej pory roku – wspomina Michał Bajor.

Na jego płycie usłyszymy takie kolędy, jak „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu” czy „Gdy się Chrystus rodzi”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski