18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe priorytety polityki zagranicznej Grybauskaitė

Redakcja
Tematami rozmów prezydent Dali Grybauskaitė i premiera łotewskiego rządu Valdisa Dombrovskisa były wspólne plany energetyczne oraz wspólne przezwyciężanie recesji Fot. ELTA
Tematami rozmów prezydent Dali Grybauskaitė i premiera łotewskiego rządu Valdisa Dombrovskisa były wspólne plany energetyczne oraz wspólne przezwyciężanie recesji Fot. ELTA
Prezydent Dalia Grybauskaitė potwierdziła, że jednym z najważniejszych kierunków w jej polityce zagranicznej będzie Skandynawia i kraje bałtyckie. Poprzednik Grybauskaitė — prezydent Valdas Adamkus kierował głównie się na Polskę. Przebywająca z wizytą w Rydze prezydent Grybauskaitė zapowiedziała, że poświęci wiele uwagi współpracy krajów bałtyckich i skandynawskich oraz rozwojowi tej współpracy i jej wzmacnianiu w Unii Europejskiej dążąc do realizacji wspólnych celów.

Tematami rozmów prezydent Dali Grybauskaitė i premiera łotewskiego rządu Valdisa Dombrovskisa były wspólne plany energetyczne oraz wspólne przezwyciężanie recesji Fot. ELTA

Zdaniem prezydentów Litwy i Łotwy — Dali Grybauskaitė i Valdisa Zatlersa, tymi celami były i pozostają —bezpieczeństwo energetyczna, współpraca regionalna oraz polityka zagraniczna.
Podczas czwartkowego spotkania z łotewskim kolegą Dalia Grybauskaitė powiedziała, że chciałaby widzieć bardziej aktywną wspólna politykę krajów bałtyckich i skandynawskich rozstrzygając ważne sprawy w Unii Europejskiej oraz koordynując jej politykę zagraniczną. Toteż Litwa zamierza aktywniej wykorzystywać w tym kontekście możliwości w ramach Rady Krajów Bałtyckich, w której Litwa przejmuje przewodnictwo.
Do Rygi Grybauskaitė przybyła ze Szwecji. W Sztokholmie Grybauskaitė również mówiła o potrzebie współpracy oraz otrzymała zapewnienia tej współpracy. Szwedzi jednak wypowiedzieli Grybauskaitė również swoje pretensje, głównie dotyczące przyjętej niedawno przez Sejm poprzez odrzucenie veta prezydenckiego kontrowersyjnie ocenianej ustawy o ochronie małoletnich przed negatywnym wpływem środków masowego przekazu. Chociaż litewski Sejm tłumaczy się, że przyjmując tę ustawę, jedynie dopasowywał prawo wewnętrzne do unijnego określonego w dyrektywach z lat 1984 oraz 2007, niemniej litewskie rozumienie prawa unijnego szwedzcy politycy nazwali „powrotem do nazizmu”, zaś szwedzkie media, w przeddzień wizyty Grybauskaitė zaapelowały do władz kraju, aby „potargał Litwę za uszy”. Toteż litewska prezydent nie tylko mówiła w Sztokholmie o współpracy i jej rozwoju, ale też tłumaczyła się z przyjętej przez Sejm ustawy. Zapowiedziała, że w najbliższym czasie zgłosi poprawki do uchwalonej ustawy, które zachodnie media i politycy określają jako łamiącą prawa człowieka, głównie homoseksualistów.
Na Łotwie było łatwiej, gdyż Grybauskaitė już nie musiała odpowiadać na niewygodne pytania i stawiane zarzuty. Po czwartkowym spotkaniu z prezydentem, w piątek Grybauskaitė spotkała się z premierem Valdisem Dombrovskisem. Tematem ich rozmów były wspólne plany energetyczne oraz wspólne przezwyciężanie recesji, która na Łotwie i Litwie jest największa w Unii. Łotewskie media doceniły chęci litewskiej prezydent udzielenia pomocy bratniemu krajowi. Dziennikarze przy tym podkreślali doświadczenie Grybauskaitė zdobyte na stanowisku unijnej komisarz ds. budżetu. Zdaniem niektórych łotewskich gazet, to doświadczenie Grybauskaitė mogłaby wykorzystać, konsultując Łotwę w jej negocjacjach z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, głównie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Stanisław Tarasiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski