Nowe spojrzenie

G

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

- Pomóc w tym, by Europa jednoczyła się w sposób właściwy, to znaczy stwarzała takie warunki życia, w których mógłby się dobrze rozwijać człowiek jako osoba, jako obywatel, jako członek Kościoła, jako chrześcijanin. DP Co chrześcijanie zyskali, zyskują, na jednoczeniu się Europy?

Rozmowa z ks. biskupem TADEUSZEM PIERONKIEM, przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".

DP Jakie są zadania Kościoła w jednoczeniu się Europy?
- Chrześcijaństwo zyskuje pewne nowe spojrzenie na człowieka, na społeczeństwo. To spojrzenie ma w sobie jakieś głębokie uznanie dla jedności w wielości.
Kościół nie jest temu spojrzeniu niechętny, ale musi się w pewnych okolicznościach go uczyć, bo wielu chrześcijan uważało, że są ludźmi lepszymi od innych, a to nie jest całkiem prawdą. Sytuacja ludzka jest bardziej skomplikowana. Z zasady wolności religijnej, wolności człowieka jako osoby wynika, że każdy człowiek ma tę samą wartość. Trzeba to docenić, umieć żyć w społeczeństwie pluralistycznym. DP Przeciwnicy procesu jednoczenia się Europy twierdzą, że integracja jest zagrożeniem dla katolicyzmu w Polsce, bo wraz z nią następuje zeświecczenie społeczeństwa.
- To są lęki nieuzasadnione, nie wiem, z czego wynikające. Poza tym zeświecczenie ma też swoje pozytywne aspekty. Ono nas oczyszcza z tego, co przed chwilą powiedziałem, z tego myślenia o sobie, że jesteśmy jedynymi dobrymi ludźmi na świecie. Europa więc nam nie zagraża. To zagrożenie może wystąpić tylko wtedy, kiedy sami nie jesteśmy sobą.
Rozmawiała:
GRAŻYNA STARZAK

Jaka Europa


W Centrum Konferencyjnym Dwór w Tomaszowicach pod Krakowem rozpoczęła się wczoraj VIII Międzynarodowa Konferencja z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej". Jej hasło przewodnie w tym roku brzmi: "Jaka Europa dla chrześcijaństwa? Jakie chrześcijaństwo dla Europy?". Konferencję otworzył kard. Stanisław Dziwisz. W konferencji udział wzięli m.in: prof. Hans-Gert Poettering, kard. Angelo Sodano i Bronisław Komorowski. (G)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo