Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe twarze

JOL
Zmiany w wielickiej policji

   Sier. szt. Ryszard Szarek jest nowym dzielnicowym I rejonu, obejmującego osiedla: Kościuszki, Przyszłość, Szymanowskiego oraz ulice: Akacjową, Bogucką (lewa strona za "czwórką"), Chrobrego, Chabrową, Dębową, Długą, Probusa, Harcerską, Jaśminową, Jedynaka, Kaczeńce, Kasztanową, Kopce, Kościuszki, Krakowską (do ul. Czarnochowskiej), Krzyszkowicką, Kubusia Puchatka, Lipową, Łany, Łąkową (lewa strona za "czwórką"), Mieszka I, Modrzewiową, Morsztynów, Ochota, Parkową, Pasternik, Podgórską, Podleśną, Przesmyk, Reformacką (lewa strona za "czwórką"), Sadową, Słoneczną, Sobótki, Solną, Spadową, Strzelców Wielickich, św. Barbary, św. Kingi, Topolową, Winnicką, Bolesława Wstydliwego, Wygoda, Za Torem, Zacisze, Zbożową i Źródlaną.
Od listopada w gminie Wieliczka obowiązują nowe zasady pracy dzielnicowych. Funkcjonariuszy jest obecnie mniej, ale nie oznacza to, że w swoich rejonach będą pojawiać się rzadziej niż do tej pory.
   Pilotażowy program "Dzielnicowi" został uruchomiony w województwie małopolskim w trzech gminach o różnym statusie - na obszarze miejskim (Kraków), wiejskim (Proszowice) i miejsko-wiejskim (właśnie w Wieliczce). Projekt będzie monitorowany na bieżąco: jeśli się sprawdzi, zostanie wprowadzony również w innych gminach.
   Wielicką gminę patroluje teraz pięciu (wcześniej było ich dziesięciu) dzielnicowych. Tym samym rejon, podlegający jednemu policjantowi, znacznie się powiększył, jednocześnie jednak funkcjonariusze ci zostali zwolnieni z obowiązków administracyjnych, a więc uciążliwej i pochłaniającej mnóstwo czasu "roboty papierkowej".
   Obecnie dzielnicowi poznają swoje rejony. Wielicka komenda policji przygotowuje ulotki informacyjne, które dotrą do obywateli gminy jeszcze w tym miesiącu. - Dla wielu mieszkańców dzielnicowi to teraz nowe twarze, bo granice dotychczasowych rejonów znacznie się zmieniły. Zorganizujemy już niebawem spotkania z przewodniczącymi osiedli i sołtysami. Zależy nam, aby jak najwięcej osób znało tych funkcjonariuszy. W ulotkach będą nie tylko dane nowych opiekunów terenu, ale także inne informacje, które ogólnie można nazwać apelem o społeczeństwo obywatelskie, a wiec przykładowo zwracanie uwagi nie tylko na własny "ogródek", lecz i to, co dzieje się u sąsiada - _mówi Krzysztof Kühl, zastępca powiatowego komendanta policji w Wieliczce.
   Tego typu akcję wielicka komenda przeprowadziła już jakiś czas temu z powodzeniem: np. osiedle Lekarka, na którym dochodziło kiedyś często do różnorodnych incydentów, stało się jedną z bezpieczniejszych części Wieliczki.
   Dzielnicowi pracują teraz przede wszystkim w terenie, ale jeden z nich dyżuruje również codziennie (w godz. 8-10 i 18-20) w komendzie.
- Każdy z dzielnicowych ma duże doświadczenie i odpowiednią wiedzę prawną i policyjną. Czasem są sytuacje, które nie wymagają interwencji, a na przykład tylko porady prawnej w kwestii nie tylko wykroczeń czy przestępstw, ale również spraw sąsiedzkich albo problemów wychowawczych z dziećmi. Z takimi sprawami również można zwracać się do dzielnicowych. Zapewniam, że pomogą. Chcemy, by stali się oni kimś w rodzaju "policjantów pierwszego kontaktu" - _mówi Krzysztof Kühl.
Tekst i fot.: (JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski