Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe życie teatralnego lamusa

Wacław Krupiński
Te przestrzenie niedługo wypełnią się eksponatami ze zbiorów teatru oraz multimediami
Te przestrzenie niedługo wypełnią się eksponatami ze zbiorów teatru oraz multimediami fot. AplausMedia
13 czerwca otworzy swe podwoje budynek przy ul. Radziwiłłowskiej 3, ostatni zrewitalizowany obiekt Teatru im. J. Słowackiego.

Nazwa Lamus Teatralny w pełni oddaje przeznaczenie i charakter obiektu. Ujawni go otwierana 13 czerwca na parterze liczącego 120 lat budynku przy ul. Radziwiłłowskiej 3 stała, multimedialna, interaktywna ekspozycja. Przywoła przeszłość tego teatru, odsłoni jego kulisy i tajemnice.

- Lamus Teatralny - jak sama nazwa wskazuje - będzie poświęcony historii i tradycji, ale prezentowanej poprzez najnowocześniejsze narzędzia, które przyciągną młode pokolenia - mówił wczoraj dyrektor Krzysztof Orzechowski. - To już ostatni obiekt w infrastrukturze teatru, który zostawię mojemu następcy w uporządkowanym stanie prawnym, w pełni zmodernizowany i mogący służyć tak teatrowi, jak i publiczności.

Kostiumy Modrzejewskiej

W piwnicy teatr ulokuje gromadzone przez ponad 100 lat stroje (część z nich trafiła w latach 70. minionego wieku do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) oraz teatralne akcesoria, których przechowywaniu ten budynek służył w przeszłości. Został wybudowany jako magazyn dekoracji dla ówczesnego Teatru Miejskiego, który później otrzymał imię Juliusza Słowackiego.

A ma ów teatr w swych zasobach kostiumy, które służyły m.in. Helenie Modrzejewskiej. Ma również unikatowe egzemplarze białej broni. I właśnie stroje oraz broń będą istotną częścią zaplanowanej ekspozycji. Merytorycznie wystawę przygotuje dr hab. Diana Poskuta-Włodek, kierująca Archiwum Artystycznym i Biblioteką teatru, stronę multimedialną z kolei przygotuje AplausMedia.

- To nie będzie wystawa obrazująca historię Teatru im. Słowackiego w ogóle. Tym razem, w przeciwieństwie do ekspozycji z okazji jego 120-lecia, zaprezentowanej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, odsłonimy zarówno magię teatru, jak i jego rzemiosło - mówi Diana Poskuta-Włodek. - Pokażemy świat zarówno sprzed kurtyny, jak i ten zza kulis.

Wiele rzeczy będzie można dotknąć, uruchomić, odwrócić. Będzie na przykład broń sceniczna, eksponowana w gablotach, po czym tę samą będzie można uaktywnić wirtualnie. Podobnie kostiumy, np. Zofii Jaroszewskiej jako Elżbiety, królowej Anglii. Będą także kostiumy z kolejnych inscenizacji „Wesela” Wyspiańskiego.

Na potrzeby tej wystawy powstaje również film, poświęcony m.in. właśnie kostiumom. Pokaże m.in. księgę pierwszego szatnego (czyli osoby odpowiedzialnej za garderobę) teatru, z 1893 roku, Ludwika Rozwadowicza, w której zapisywał on zestawy kostiumów od przedstawienia inauguracyjnego poczynając.

Przewidziano też wirtualną garderobę aktorską, w której będzie się można, rzecz jasna wirtualnie, charakteryzować. Dostępne będą także, na specjalnych wirtualnych stołach, liczne zdjęcia z przeszłości. Ekspozycja z czasem będzie poszerzana i modyfikowana.

Wreszcie sala prób niczym scena

Bardzo ważne będzie I piętro; znajdzie się tam sala prób z prawdziwego zdarzenia, odpowiadająca wielkością dużej scenie TJS. Takiego miejsca bardzo teatrowi brakowało. Pozwoli zapraszać teatromanów na próby otwarte, jak i na prezentacje niedużych form scenicznych. Będą one możliwe również na parterze.

Przy Radziwiłłowskiej powróci, ciesząca się dużym powodzeniem, wypożyczalnia strojów i akcesoriów. Lamus Teatralny to inwestycja powstała dzięki unijnym funduszom norweskim - ponad 6,7 mln zł, środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Województwa Małopolskiego. Koszt projektu to niemal 9,5 mln zł. Wykonawcą jest AGA-Bauservice, firma pracująca na wielu rynkach Europy, m.in. przy budowie elektrowni.

">
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski