Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna edukacja w Starym Teatrze

Urszula Wolak
Urszula Wolak
W muzeum otaczać nas będą ekrany. Interaktywna przestrzeń mieści się przy ul. Jagiellońskiej 1
W muzeum otaczać nas będą ekrany. Interaktywna przestrzeń mieści się przy ul. Jagiellońskiej 1 Fot. Paweł Nowosławski
Muzeum. W interaktywnej przestrzeni staniemy na miejscu twórców. Sami obmyślimy scenografię i sprawdzimy się jako aktorzy.

Za dwa tygodnie, kupując bilet do Narodowego Starego Teatru, będziemy mogli nie tylko zobaczyć spektakl, ale też zajrzeć za kulisy, zwiedzając nowe Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej. Co nas czeka?

- Naszym celem jest wywołanie w zwiedzających wrażeń czerpanych z doświadczania sztuki teatru przez zmysły, wzrok, słuch i dotyk. Zwiedzający wejdą za kulisy m.in. spektakli Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy i Jana Klaty - mówi Anna Litak, kurator muzeum.

Autor: Urszula Wolak

Wejdziemy m.in. w rolę reżysera, scenografa, kostiumografa, a nawet poczujemy się trochę jak aktorzy. - W tej przygodzie towarzyszyć nam będą komentarze najwybitniejszych twórców, ich refleksje o tworzeniu i relację z pracy na deskach teatru - mówi Litak.

W muzeum, jak przystało na najnowocześniejsze centrum edukacji, ze wszystkich stron otaczać nas będą ekrany. - Scenografie czy kostiumy zaprojektujemy w wirtualny sposób za sprawą zaledwie kilku kliknięć na ekranie - tłumaczy Litak. Rozpoczynając zwiedzanie mamy szansę wybrać jedną z pięciu tematycznych ścieżki: „Ciało i tożsamość”, „Wolność i zniewolenie”, „Pamięć i emocje”, „My i oni”, „Nowe światy”.

Dla przykładu wybierzmy ścieżkę „Pamięć i emocje”. Muzeum oferuje w tej materii wirtualny trening improwizacji aktorskiej. - Z wybranym aktorem, który pojawi się przed nami na ekranie, w intymnej przestrzeni zamkniętej kabiny odbędziemy ćwiczenia, które w oparciu o teksty dramatyczne nauczą nas kontrolowania emocji - opowiada Litak. Wśród aktorów-trenerów znaleźli się: Marcin Czarnik, Jacek Poniedziałek, Marta Nieradkiewicz i Bartosz Bielenia.

- Poznamy ich metody relaksacyjne, zobaczymy, jak pracują z tekstem. Później będziemy mogli sami sprawdzić się w zaproponowanych ćwiczeniach. Wszystko zostanie nagrane i zapisane w pliku cyfrowym. Efekt będziemy mogli zabrać do domu - zachęca Litak.

Do muzeum wejdziemy nie tylko z biletem na spektakl teatru, ale również kupując specjalną wejściówkę. Cena wynosi 12 zł (8 zł bilet ulgowy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski