Nowoczesna Ryszarda Petru wyrasta na drugą siłę polityczną w...

Nowoczesna Ryszarda Petru wyrasta na drugą siłę polityczną w naszym kraju [WIDEO]

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ryszard Petru jest w gronie polityków, którym Polacy ufają najbardziej
1/2
przejdź do galerii

Ryszard Petru jest w gronie polityków, którym Polacy ufają najbardziej ©Fot. Grzegorz Jakubowski

Polityka. W trzech ostatnich sondażach Nowoczesna znajduje się na drugim miejscu. Gdy pod koniec listopada w badaniu Estymatora dla „Newsweeka” partia Ryszarda Petru wyprzedziła Platformę Obywatelską, można to było jeszcze uznać za mało znaczący epizod.
Ale potwierdzenie drugiego miejsca w ubiegłym tygodniu w sondażu Millward Brown dla TVN24 oraz IBRIS dla „Rzeczpospolitej” (23 proc. poparcia) oznacza, że coraz więcej dotychczasowych sympatyków PO poparcie przenosi na Nowoczesną. I każe poważnie traktować zapowiedzi Petru, że jego stronnictwo będzie liderem opozycji.

WIDEO: "Chcemy ułaskawienia polskiej demokracji". Nowoczesna wzywa Andrzeja Dudę do wykonania wyroku TK

Źródło: TVN24/x-news

Sam szef Nowoczesnej należy do grona polityków, którym Polacy ufają najbardziej.
Wyżej od niego w tym rankingu są tylko prezydent Andrzej Duda i Paweł Kukiz. A za nim znaleźli się: premier Beata Szydło, były prezydent Bronisław Komorowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także liderzy Platformy Ewa Kopacz oraz Grzegorz Schetyna.

Partia w budowie

Za sondażowymi wzrostami na razie nie idzie rzeczywista siła partii mierzona liczbą jej członków. Jak do tej pory Nowoczesna ma ich tylko 250.

- Dopiero zaczęliśmy przyjmować do partii tych, którzy są z nami od samego początku, uczestniczyli w wyborach, pracowali w kampanii - tłumaczy poseł Jerzy Meysztowicz, koordynator Nowoczesnej w Krakowie. W samej Małopolsce lista kandydatów liczy ok. 120 osób.

Co tydzień sukcesywnie przyjmowani są kolejni członkowie Nowoczesnej. Gdy ten proces się zakończy, planowane są zjazdy regionalne i powoływanie władz lokalnych. W Małopolsce stanie się to najprawdopodobniej w lutym 2016 r.

Nie ma planów masowego przejmowania działaczy Platformy. - Mamy od nich pytania, ale skala tego zjawiska nie jest wielka - przyznaje poseł Meysztowicz. I podkreśla, że na przyjęcie do Nowoczesnej raczej nie mogą liczyć pierwszoplanowi działacze Platformy, bo ugrupowanie Ryszarda Petru wyrosło w proteście przeciwko temu, co oni robili.

Poszerzanie szeregów partyjnych będzie raczej nakierowane na szukanie ludzi, którzy mogliby reprezentować Nowoczesną w wyborach samorządowych. To - jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego - będą najbliższe wybory. A ponieważ odbędą się dopiero za trzy lata, stąd ostrożność władz Nowoczesnej w masowym rozdawaniu legitymacji partyjnych.

Pierwsi w krytyce

Tej ostrożności nie widać w poczynaniach Ryszarda Petru i jego posłów dotyczących krytyki prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Beaty Szydło. Dzięki temu Nowoczesna wysunęła się w sondażach przed PO.

Plusy wśród przeciwników PiS Nowoczesna zebrała podczas pierwszej sejmowej debaty dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Gdy Platforma opuściła salę obrad, najbardziej dosadnie błędy rządzącym wytykali właśnie posłowie Petru. Nawet podczas protestu wobec ostatniego powoływania sędziów TK bez podstaw prawnych, to ich było widać najbardziej. I to ludzie Petru jako pierwsi zaczęli nawoływać obrońców konstytucji i obecnego porządku prawnego do wyjścia na ulice i masowych protestów.

Zagorzali przeciwnicy PiS mogą posłuchać Petru. Nie tylko dlatego, że w krytyce rządzących jest bardziej wiarygodny niż politycy PO, którzy do niedawna sami rządzili. Platforma targana jest wewnętrznymi sporami i walką o przywództwo w partii. Dopiero gdy zostanie wyłoniony nowy lider, to on może konkurować z Petru. Ale do tego czasu to Nowoczesna ma przewagę i jak na razie dobrze ją wykorzystuje.

Co mówi Ryszard Petru?

Namawia do protestów. - Wzywam, żeby ludzie dawali sygnał, że są niezadowoleni. Ulica poprzez presję społeczeństwa obywatelskiego może zablokować decyzje Prawa i Sprawiedliwości.

Grozi prezydentowi. - Jeśli prezydent Andrzej Duda nie przyjmie natychmiast ślubowania od wybranych w czerwcu trzech sędziów, będzie to oznaczało łamanie konstytucji i naraża się tym samym na postawienie go przed Trybunałem Stanu.

Studzi swoich ludzi. - Tendencja wzrostowa Nowoczesnej jest oczywista. I to jest powód do dumy. Łatwo ulec magii sondaży. Dlatego nie koncentrujemy się na nich (po publikacji sondażu IBRIS).

grzegorz.skowron@dziennik.krakow.pl

Komentarze (59)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skończ waść, nie rób sobie wstydu

palivo z olivy (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kiedy Ryszard Petru zaprzestanie bumelanctwa? Trwa tu już drugi rok i nie widać, by miał zamiar przestać.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Panie Petru to ile płacicie za wyjscie na ulicę?

Marcin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

Pytam z ciekawości.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na drugą siłę polityczną

Artorius (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Kreują RPetru media obecnie "opozycyjne" w tym GWrocławska, wszystkie telewizje oprócz Republiki i Trwam.
Wmawiacie po prostu .N na siłe. Jak się dużo gada to coś zostanie...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Głosowałem na .Nowoczesną

otco (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Dlaczego zagłosowałem na .Nowoczesną? Głównie ze względu zespół jej kandydatów (nie wszyskich oczywiście). Znaczna część obecnych posłów .N przerasta Petru na polach swoich profesji a nawet jeśli...rozwiń całość

Dlaczego zagłosowałem na .Nowoczesną? Głównie ze względu zespół jej kandydatów (nie wszyskich oczywiście). Znaczna część obecnych posłów .N przerasta Petru na polach swoich profesji a nawet jeśli weźmiemy pod uwagę ogólny poziom intelektualny, czy umiejętności prezentowania się w sytuacjach publicznych. Takich ludzi wybrał do swojego zespołu. O czym to świadczy? Że jest uczciwy i wyrasta ponad poziom osobistych kompleksów. Nie było do tej pory na polskiej scenie takiego polityka.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dla kogo nowoczesna?

ddd1960 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

Szkoda, że Polacy zawsze potrzebują jakiegoś "guru", który im powie, co dla nich właściwe. Pan Petru przez wiele lat doradzał bankom, kręcił się po salonach polityczno-gospodarczych, mamił naiwnych...rozwiń całość

Szkoda, że Polacy zawsze potrzebują jakiegoś "guru", który im powie, co dla nich właściwe. Pan Petru przez wiele lat doradzał bankom, kręcił się po salonach polityczno-gospodarczych, mamił naiwnych ludzi między innymi kredytami frankowymi, korzystał z wszystkiego na co pozwalała PO, a teraz kiedy mowa o opodatkowaniu banków, sieci handlowych, itp wmawia nam, że klienci poniosą koszty tych operacji. Ciekawe jak? Banki się na nas pogniewają i podniosą prowizję? Bzdura! Może wreszcie zaczną ciąć koszty i prezesi banków przestaną zarabiać po 100 tys. miesięcznie. A sieci handlowe niby co? wyniosą się z Polski ? Na ich miejsce już czekają setki małych rodzimych sklepów, które spokojnie wypełnią tę lukę. I o tym wszyscy dobrze wiemy. Konkurencja jest bezlitosna i na pewno żaden bank się nie obrazi. Do każdego z nas w ciągu każdego tygodnia, dnia dzwonią dziesiątki "doradców" bankowych, wciskających nam konto, kartę, kredycik. To niby mamy uwierzyć, że obrażą się i zabiorą zabawki i wrócą do Anglii, Hiszpanii, Belgii, USA ( czyli tam gdzie mają centrale). Najśmieszniejsze jest to, że obecnie usługi bankowe w Polsce należą do najdroższych na świecie. Gorzej być nie może, bo już byłozwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dla mnie

otco (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Zobacz sobie na posłów Petru. Znaczna ich część przerasta Petru na polach swoich profesji a nawet ogólnie poziomu intelektualnego, czy umiejętności prezentowania się w sytuacjach publicznych....rozwiń całość

Zobacz sobie na posłów Petru. Znaczna ich część przerasta Petru na polach swoich profesji a nawet ogólnie poziomu intelektualnego, czy umiejętności prezentowania się w sytuacjach publicznych. Takich ludzi wybrał do swojego zespołu. Wiesz o czym to świadczy? Że jest uczciwy i wyrasta ponad poziom osobistych kompleksów. Nie było do tej pory na polskiej scenie takiego polityka.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ehhh

ehhh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

A Ty tylko kopiuj wklej. Grupę Petru wystraczy zidentyfikować po samych nazwiskach, a mozna się dowiedzieć co to za ludzie, więc przestań bredzic


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
otco

otco (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

A ty po nazwiskach wydajesz sądy o ludziach? Brawo, pochwal się jeszcze czymś. Z fusów pewnie wróżysz pogodę na dzień następny.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kto na niego głosuje?

Magda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Ludzie dajcie spokój

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Za co?

kasaj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Jak się dostaje za książeczkę dla dzieci 300000zł z naszych pieniędzy.To też będę drugą siłą?A od banksterów dostaje się miliony-to i tak licho to wygląda.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kpiny a nie druga siła. Chyba druga bezsilność.

Wawers (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Tylko pyskować potrafia więcej nic.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Picuś Petruś

dd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

Petru jest ostatnią deską ratunku starego układu. Nie dajmy się nabrać na tego picusia.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy "demokracja Petru" ma jakąś własną konstytucję?

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

Czy "demokracja Petru" ma jakąś własną konstytucję?

Panie Petru, aby kogokolwiek pociągnąć do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, to trzeba dokładnie wskazać, z jakiego PRZEPISU Konstytucji...rozwiń całość

Czy "demokracja Petru" ma jakąś własną konstytucję?

Panie Petru, aby kogokolwiek pociągnąć do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, to trzeba dokładnie wskazać, z jakiego PRZEPISU Konstytucji oraz w czym przejawia się tego PRZEPISU złamanie.

Aby móc wskazać konkretny artykuł Konstytucji, to trzeba ją najpierw przeczytać, a potem jeszcze i zrozumieć.

Pana pokrzykiwanie bez uzasadnienia, pod adresem najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej, może przysporzyć kłopotów pokrzykującemu krzykaczowi.

Dlaczego? No to właśnie wynika z PRZEPISÓW Konstytucji.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie udawaj głupka

otco (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Prezydent przyjął ślubowanie sędziów wybranych niezgodnie z konstytucją, to jeden z powodów do postawienia go przed TS. Przy tym zrobił to świadomie, gdyż wcześniej zwracał się do Sejmu o...rozwiń całość

Prezydent przyjął ślubowanie sędziów wybranych niezgodnie z konstytucją, to jeden z powodów do postawienia go przed TS. Przy tym zrobił to świadomie, gdyż wcześniej zwracał się do Sejmu o wstrzymanie z wyborem do wyroku TK. Wystarczy!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niezgodny z Konstytucją

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Niezgodny z Konstytucją to jest CAŁY TK, bo funkcjonuje na podstawie ustawy niezgodnej z Konstytucją.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ehhh

ehhh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

No i własnie sam nie wiesz co piszesz... A swoją drogą to TK nie powinien istnieć bo nie reprezentuje ani jednego obywatela. To klika wybierana tylko pośród swoich .

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo