Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowohucki zespół Hamernik od 45 lat na scenie. Hamernicy zapraszają na jubileuszowy koncert

Anna Piątkowska
Zespół Hamernik zaprasza na jubileuszowy koncert w NCK
Zespół Hamernik zaprasza na jubileuszowy koncert w NCK materiały prasowe
Od 45 lat Zespół Góralski Hamernik kultywuje w Krakowie folklor Skalnego Podhala, 27 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury amatorska grupa artystyczna po raz kolejny zaprezentuje swój repertuar na scenie. Tym razem zapraszając publiczność na jubileuszowy koncert "Wesele od Tatr do Bałtyku".

18 stycznia 1979 roku przy Domu Kultury Kombinatu Metalurgicznego w Krakowie powstał Zespół Góralski HAMERNIK - amatorska grupa artystyczna składająca się głównie z mieszkańców Podhala, a także osób zafascynowanych podhalańskim folklorem. Do tej pory w szeregach Hamernika występowało ponad 1200 osób, na scenie zespół pojawił się przeszło 1400 razy.

Zespół powołali do istnienia Anna i Kazimierz Lassakowie.

Anna Lassak działalność artystyczną prowadzi od 1964 roku. Tańczyła i śpiewała wówczas w międzyuczelnianych zespołach góralskich Hyrni i Skalni. W latach 70. prowadziła założony przez siebie szkolny zespół regionalny Skołka w Starem Bystrem, a w następnej dekadzie, już po przeprowadzce do Krakowa, zespoły Na dawną nutę i Mogilanie. Współpracowała z wieloma innymi grupami ludowymi z całej Polski (wśród nich m.in. zespoły z Cieszyna, Pruszkowa, Torunia czy Nowej Rudy), ucząc gwary, śpiewu i tańca. Od przeszło 40 lat przewodzi Hamernikom – tym starszym i tym młodszym.

Kazimierz Lassak na współpracy z zespołami ludowymi spędził ponad pół wieku. Rozpoczynał w Budorzach, po przeprowadzce do Krakowa występował w Studenckim Zespole Regle i w Zespole Góralskim Halni. To wtedy narodził się pomysł, aby skupić wokół siebie wszystkie osoby mieszkające w Krakowie i okolicach, które mają podhalańskie korzenie i chciałyby podtrzymywać i popularyzować tradycję swoich rodzinnych stron. I tak pod koniec lat 70. narodził się Hamernik. Kazimierz Lassak pochodzi z podhalańskiego Zęba, a układając kolejne programy Zespołu dzieli się tym, co sam pamięta z rodzinnego domu, co udało mu się zapamiętać, spisać i zachować dla przyszłych pokoleń. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Jednak zawsze podkreśla, że najważniejszą nagrodą jest dla niego uznanie publiczności dla efektów pracy całego Zespołu.

Hamernik prezentuje autentyczny folklor Skalnego Podhala i ma w swoim repertuarze następujące programy artystyczne: Radośniki, Na hamernicką nutę, Gwiazda, Kolędnicy, Szopka hamernicka, Wesele góralskie, Na hali, Przy watrze, Prucki, Zielone świątki, Na scyłściy, na zdrowiy, W te godne święta, Młocka, We Wiliom.

Od 1 września 1983 roku Hamernicy związani są z Nowohuckim Centrum Kultury.

Jubileuszowy koncert Hamernika

27 stycznia o godzinie 18.00 na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury Zespół Góralski Hamernik wystąpi przed publicznością w jubileuszowym koncercie. , by z przytupem świętować swój jubileusz. 45 lat temu powołali w Krakowie do życia grupę, której artystyczne serce bije na Podhalu.

- "Wesele od Tatr do Bałtyku" zacznie się od zaproszenia gości przez Pytacy w brązowych cuchach i Drużbów w białych cuchach. Później następuje scena ubierania Młodej Pani przez Starościny, którymi są Matki Chrzestne Młodej i Młodego, po czym Pytace, Drużbowie i druhny jadą po Młodego. Po przyjeździe do domu Młodej zaczyna się Mowa Ślubna Starosty i błogosławieństwo Rodziców – zapowiada Kazimierz Lassak.

- A potem Pytace i Drużyna wyprowadzają Młodych do ślubu. Po powrocie przyjmowani są przez Rodziców chlebem i solą. Pod wieczór odbywają się tak zwane „Cepowiny”. Będą przyśpiewki i życzenia - muzyka, taniec, śpiew górali podhalańskich oraz taniec zbójnicki. Wesele wieńczy wspólna polka wszystkich weselników – dodaje Anna Lassak.

Uroczystemu koncertowi jubileuszowemu, który poprowadzi Bartłomiej Koszarek, towarzyszyć będzie czynna do końca stycznia wystawa fotograficzna i ekspozycja nagród zdobytych przez Zespół w trakcie trwającej już cztery i pół dekady artystycznej drogi.

27 stycznia, godz. 18.00, Scena NCK.
Bilety: 30 zł

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Nowohucki zespół Hamernik od 45 lat na scenie. Hamernicy zapraszają na jubileuszowy koncert - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski