Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowohuckie spółdzielnie rezygnują z piecyków gazowych

Małgorzata Stuch
Mieszkańcy nowohuckich osiedli nie ukrywają lęku przed gazowymi piecykami. Boją się zaczadzeń
Mieszkańcy nowohuckich osiedli nie ukrywają lęku przed gazowymi piecykami. Boją się zaczadzeń WALDEMAR WYLĘGALSKI
Miasto. W środę kolejna spółdzielnia podpisze umowę z MPEC i będzie korzystać z ciepłej wody użytkowej

Ponad 10 tys. mieszkańców nowohuckich Mistrzejowic skorzysta niedługo z ciepłej wody użytkowej. Umowę w tej sprawie podpisze 10 czerwca Spółdzielnia Mieszkaniowa Mistrzejowice-Północ.

SM Mistrzejowice-Północ to już kolejna, trzecia w Krakowie spółdzielnia, która zdecydowała się na kompleksową wymianę piecyków gazowych na ciepłą wodę użytkową. Wcześniej na wymianę zdecydowała się SM "Na Kozłówce" (umowę podpisała jeszcze w 2011 roku) i SM Nowy Prokocim.

Spółdzielnia "Mistrzejowice -Północ" obejmuje 75 budynków na os. Piastów i Bohaterów Września. Ma ok. 4 tys. mieszkań. Kilka budynków wybudowanych w latach 90. od początku miało instalacje ciepłej wody.

Dwa lata temu spółdzielnia pilotażowo wymieniła piecyki w 2 blokach, potem w kolejnych dwóch. Elżbieta Okine-Tyrkiel, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice-Północ wyjaśniła, że ci mieszkańcy, u których zlikwidowano piecyki gazowe, bardzo tę zmianę zachwalali.

I dlatego w związku z licznymi prośbami członków, spółdzielnia postanowiła wymienić piecyki we wszystkich pozostałych budynkach. Zdecydowana większość mieszkańców jest z tej zmiany bardzo zadowolona. - Zamienienie piecyka gazowego na ciepłą wodę z kranu to wygoda. Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie. Ciągle słyszy się o zatruciach i zaczadzeniach osób, które mają w łazienkach piecyki gazowe. Jestem za taką wymianą - mówi Andrzej Filarski, mieszkaniec os. Bohaterów Września.

Program ciepłej wody użytkowej nie zakłada wymiany we wszystkich budynkach spółdzielni jednocześnie. Na objąć 65 budynków spółdzielni Mistrzejowice-Północ, ale rozciągnie się w czasie. Co roku modernizowane będzie kilka budynków. Cała operacja potrwa więc kilka lat.

O wymianie piecyków myślą też inne nowohuckie spółdzielnie mieszkaniowe m.in. SM Czyżyny i SM Mistrzejowice. - Mieliśmy przypadki zaczadzeń w wysokich 10-piętrowych blokach - mówi Michał Smagowicz, wiceprezes SM Mistrzejowice. - Mamy więc zamiar pilotażowo wprowadzić zamianę piecyków gazowych na ciepłą wodę użytkową. Na razie w rachubę wchodzą niektóre wieżowce na os. Tysiąclecia - te, w których doszło do problemów z instalacją gazową - dodaje wiceprezes Smagowicz.

Program ciepłej wody użytkowej został stworzony w 2004 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC), EDF Polska oddział nr 1 (krakowska elektrociepłownia) oraz CEZ Skawina. Przez pierwsze 10 lat funkcjonowania udało się zlikwidować piecyki gazowe w ponad 14 tys. mieszkań i kilkudziesięciu firmach oraz instytucjach, takich jak szkoły, przedszkola czy żłobki.

- Spółdzielnie mieszkaniowe zainteresowały się tym programem dopiero ok. 2 lata temu. Jak się okazało zachęciły ich do tego opinie i prośby mieszkańców, którzy chcieli pozbyć się groźnych piecyków. Zainteresowanie tym miejskim programem rośnie i bardzo się z tego cieszymy ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta.

Rzeczniczka dodaje, że w poprzednim sezonie grzewczym (październik 2013 - kwiecień 2014) strażacy odnotowali 174 zatrucia tlenkiem węgla. 8 osób nie udało się już uratować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski