MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowości w rekrutacji na studia na UJ. Uniwersytet wykształci specjalistów od sztucznej inteligencji i dietetyków klinicznych

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W rekrutacji na nowy rok akademicki na UJ na kandydatów czeka ok. 16,5 tys. miejsc
W rekrutacji na nowy rok akademicki na UJ na kandydatów czeka ok. 16,5 tys. miejsc Małgorzata Mrowiec
Na Uniwersytecie Jagiellońskim od 4 czerwca trwa rejestracja kandydatów na studia w rok 2024/2025. W ofercie uczelni pojawiły się nowości - wśród nich kierunek sztuczna inteligencja (studia I stopnia) i dietetyka kliniczna (studia II stopnia). Rekrutacja obejmuje 264 studia, łącznie uczelnia przygotowała 16,5 tys. miejsc. Już pierwsze dni rejestracji elektronicznej pokazały, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki-hity z poprzednich lat, jak psychologia i prawo, natomiast do pierwszej piątki dołącza też teraz pielęgniarstwo.

- To jest rekrutacja pod kątem 661. roku istnienia naszej uczelni. Jednocześnie minęło 130 lat, od kiedy pierwszy raz w Uniwersytecie w sposób oficjalny zaczęliśmy przyjmować panie - zwraca uwagę rektor elekt UJ prof. Piotr Jedynak. - Zdajemy sobie sprawę, że w szkolnictwie wyższym mamy do czynienia z różnymi wyzwaniami, w szczególności z niżem demograficznym. Statystyki liczby osób studiujących w tych miastach, w których są największe, wskazują, że spada liczba studentów. Jest to problem dla uczelni, ale również dla lokalnie zarządzających miastami. Z satysfakcją muszę odnotować, że w Uniwersytecie Jagiellońskim w ostatnich latach nie obserwujemy ubytku liczby studentów - stwierdził też rektor podczas konferencji prasowej dotyczącej rozpoczęcia rekrutacji.

Jak wskazał prof. Jedynak, jest to zasługa dobrej oferty dydaktycznej uczelni, ale także jej profesjonalnej prezentacji.

- Mamy świadomość, że nasza oferta musi być atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy w inny sposób niż kiedyś się z nią zapoznają i uznają lub nie uznają za atrakcyjną - mówił rektor. Podkreślił, że strona internetowa, która prezentuje ofertę UJ: studia.uj.edu.pl, cieszy się dużym zainteresowaniem - codziennie ma około 12 tysięcy odsłon.

Nowe kierunki studiów

UJ do swojej oferty na nowy rak akademicki dołączył pięć nowych kierunków. Są to:

Stacjonarne studia pierwszego stopnia:

 • Sztuczna inteligencja (Wydział Matematyki i Informatyki) - limit miejsc 20: dla obywateli polskich, 2 dla cudzoziemców
 • East European Studies: Languages and Discourses (Wydział Filologiczny) - 15 miejsc dla obywateli polskich i 15 dla cudzoziemców

Stacjonarne studia drugiego stopnia:

 • Analiza danych społecznych (Wydział Filozoficzny) - odpowiednio 25 i 5 miejsc
 • Dietetyka kliniczna (Wydział Lekarski) - odpowiednio 40 i 2 miejsca
 • Pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną (Wydział Filozoficzny) - odpowiednio 25 i 4 miejsca.

Dodajmy, że z oferty studiów na najstarszej polskiej uczelni ubywa też kilka kierunków, m.in. tych, którymi zainteresowanie osłabło. Należą do nich studia: Kultura Rosji i narodów sąsiednich na Wydziale Filologicznym (od momentu wybuchu wojny na Ukrainie zauważalny jest spadek zainteresowania studiami, które zajmują się tematem Rosji), a także kierunek lekarski niestacjonarny. Przy czym jeśli chodzi o ten ostatni, jak zaznaczają przedstawiciele UJ, w ślad za decyzją o zawieszeniu rekrutacji na studia niestacjonarne, idzie zwiększenie limitu przyjęć na studiach stacjonarnych dla przyszłych medyków - o około 20 miejsc.

Tak było w rekrutacji rok temu

Uczelnia, rozpoczynając nowy nabór, przypomniała liderów rekrutacji 2023/2024. Poniżej przypominamy te statystyki:

Największa liczba kandydatów

 • Psychologia (studia jednolite magisterskie, profil ogólnoakademicki Wydział Filozoficzny): 2204 kandydatów
 • Prawo (jednolite magisterskie): 1871 kandydatów
 • Psychologia (jednolite magisterskie, profil praktyczny Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej): 1853 kandydatów
 • Kierunek lekarski (jednolite magisterskie): 1249 kandydatów
 • Filologia angielska (pierwszego stopnia): 1201 kandydatów

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce

 • Psychologia (jednolite magisterskie, profil ogólnoakademicki Wydział Filozoficzny): 18,37 osób na jedno miejsce
 • Filologia orientalna – japonistyka (pierwszego stopnia): 15,93
 • Kierunek lekarsko-dentystyczny (jednolite magisterskie): 14,18
 • Ekonomia (pierwszego stopnia): 13,83
 • Finanse, bankowość, ubezpieczenia (pierwszego stopnia): 11,40.

Najwyższe progi (wszystkie studia I stopnia)

 • Informatyka analityczna (pierwszego stopnia): progiem wejścia było 98 punktów na 100 możliwych do zdobycia
 • Filologia orientalna - japonistyka (pierwszego stopnia): 95/100
 • Psychologia (jednolite magisterskie, profil ogólnoakademicki Wydział Filozoficzny): 94,5/100
 • Fizjoterapia (jednolite magisterskie): 92/100
 • Ekonomia (pierwszego stopnia): 91/100.

- Tegoroczna rekrutacja wystartowała dwa dni temu i statystyki układają się bardzo podobnie. Jeżeli chodzi o pierwszą piątkę kierunków w języku polskim dla obywateli polskich, które notują największe liczby kandydatów, to pierwsze cztery są identyczne jak w poprzednim roku, a na piątym miejscu mamy teraz pielęgniarstwo - przekazał w czwartek (6.06) Kamil Gajęcki, kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ.

Gdzie będą mieszkać studenci?

Uniwersytet Jagielloński obecnie dysponuje niewiele ponad 3 tysiącami miejsc w akademikach. Od najbliższego roku akademickiego zamierza jednak zwiększyć o kilkaset - m.in. w porozumieniu z innymi uczelniami, np. z AGH - liczbę dostępnych miejsc w domach studenckich. Uczelnia planuje także zmianę kryteriów w ich przyznawaniu. Już zapowiedziano, że w tym roku zostanie wydzielona specjalna pula miejsc dla osób dopiero rozpoczynających studia na I roku.

Z kolei nieużytkowany akademik "Kamionka" (który ostatnio zasłynął w związku ze zorganizowanym w nim strajkiem okupacyjnym) jest obecnie poddawany analizie technicznej. W ciągu najbliższych tygodni uczelnia zamierza uzyskać wycenę kosztów jego remontu, a równolegle będą organizowane odwiedziny tego akademika przez osoby potencjalne zainteresowane zamieszkaniem, by zobaczyły, jakie panują tam warunki. W tym budynku mogłoby znaleźć miejsce maksymalnie 120 osób, a jeśli trzeba będzie w nim wprowadzić windy - to ta liczba stopnieje.

UJ podkreśla, że priorytetem dla uczelni jest zbudowanie nowego akademika na kampusie na Ruczaju (bo tam studiuje teraz jedna trzecia studentów UJ), z 400 miejscami. Czynione są kroki w tym kierunku. Jak poinformował rektor UJ, realna data wybudowania tego akademika to 2027 rok.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski