MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Rolniczy będzie kształcić specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Już w najbliższy poniedziałek, 3 czerwca, startuje rekrutacja na studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Pierwszy etap rekrutacji potrwa do 11 lipca. Uczelnia oferuje kształcenie na 35 kierunkach studiów prowadzonych w języku polskim oraz na siedmiu kierunkach prowadzonych w języku angielskim. W tegorocznej ofercie obecnie jest pięć nowości, a w czerwcu planowane jest powołanie kolejnego nowego kierunku - budownictwo na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji.

Jak przekazuje krakowska uczelnia, limit przyjęć na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie to 2485 miejsc, a na studia niestacjonarne I stopnia - 795. W trwającym obecnie roku akademickim na Uniwersytecie Rolniczym kształci się 6701 studentów (stan na 31 grudnia 2023 r.).

W zeszłorocznej rekrutacji największą popularnością wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia cieszyły się kierunki:

  • weterynaria (9,2 chętnych na jedno miejsce),
  • etologia i psychologia zwierząt (7,8),
  • architektura krajobrazu (5,1),
  • dietetyka (4,9),
  • biotechnologia (4,4).

Z kolei najmniej popularne okazały się studia niestacjonarne na kierunkach: biogospodarka i gospodarka przestrzenna.

- W tym roku bardzo liczymy na duże zainteresowanie nowościami. Prognozujemy również, że zainteresowanie takimi kierunkami jak weterynaria i dietetyka także nie spadnie i będzie podobne jak w zeszłych latach - przekazuje Izabella Majewska
rzecznik prasowy URK.

Nowości w tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia to:

  • agrobiologia (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny) - studia stacjonarne, inżynierskie, 7-semestralne; celem tych studiów jest kształcenie kadr dla otoczenia rolnictwa: szeroko pojętej oceny jakości produktów rolniczych różnego przeznaczenia oraz hodowli polskich odmian roślin uprawnych.

    "W trosce o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków, wysoką jakość krajowej produkcji rolniczej jak również planowany wzrost importu płodów rolnych z innych, często odległych regionów świata konieczny będzie rozwój sektora kontroli jakości rodzimych jak i sprowadzanych towarów. Agrobiologia jest odpowiedzią na potrzebę chwili - przygotuje wysoko wykwalifikowaną kadrę.
    Kształcenie kadr dla sektora hodowli roślin również wychodzi naprzeciw potrzebom rolnictwa naszego kraju. Zmiany klimatyczne zmuszają naukowców do wzmożonych prac nad nowymi odmianami rośli uprawnych dostosowanych do zmieniających się warunków produkcji rolniczej. Absolwenci kierunku agrobiologia będą przygotowani teoretycznie i praktycznie do pracy w stacjach i firmach hodowlanych" - opisuje uczelnia.

  • doradztwo i administracja rolnicza (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny) - studia stacjonarne, inżynierskie, 7-semestralne; w ich programie są przedmioty przygotowujące absolwenta do pracy w doradztwie rolniczym administracji okołorolniczej. Jak podaje UEK, są to studia przede wszystkim dla osób chcących w efektywny sposób wspierać rozwój rolnictwa oraz współzarządzać szeroko rozumianą biogospodarką, a poprzez to przyczyniać się do poprawy jakości życia na wsi i bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców kraju.

  • geoinformatyka (Wydział Inżynierii Środowiska I Geodezji) - studia stacjonarne, inżynierskie, 7-semestralne; to informatyka ukierunkowana na wykorzystywanie technik cyfrowych oraz stosowanie metodologii opartych o inżynierię geoprzestrzenną, w programie zostały m.in. zawarte treści z zakresu tworzenia i wykorzystywania algorytmów sztucznej inteligencji.

  • finanse i rachunkowość (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny) - studia stacjonarne, licencjackie, 6-semestralne; studenci będą zdobywać wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwach, analizy ekonomicznej, sporządzania sprawozdań finansowych, rachunkowości zarządczej, controllingu, finansów przedsiębiorstw, finansów publicznych, systemu podatkowego, zasad funkcjonowania systemu bankowego, ubezpieczeń gospodarczych i społecznych oraz funkcjonowania rynków finansowych, będą też mieli zajęcia z zakresu prowadzenia firm internetowych, cyberbezpieczeństwa, analizy dużych zbiorów danych ("big data") czy też dostęp do zajęć realizowanych w języku angielskim.

  • ochrona bioróżnorodności (Wydział Leśny) - studia stacjonarne, licencjackie, 6-semestralne; absolwent będzie posiadał wiedzę dotyczącą różnorodności organizmów oraz ich związków ze środowiskiem, procesów zachodzących w ekosystemach naturalnych oraz w układach przekształconych przez człowieka, będzie potrafił rozpoznawać w terenie gatunki roślin, zwierząt i grzybów, prowadzić monitoring stanu populacji i ich siedlisk, projektować zabiegi ochrony czynnej w sytuacjach wymagających tego typu ingerencji, identyfikować zagrożenia dla dzikiej przyrody i podejmować skuteczne działania w celu utrzymania lub odtwarzania właściwego stanu populacji rzadkich gatunków.

  • budownictwo - kierunek jeszcze nie zatwierdzony, w przypadku zatwierdzenia kierunku przez Senat zostanie powołany w czerwcu (Wydział Inżynierii Środowiska I Geodezji).

Szczegóły dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: rekrutacja.urk.edu.pl.

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski