Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy odcinek trasy S7 z Krakowa do Warszawy zostanie otwarty w połowie września. Na to czekali kierowcy

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
W połowie września 2023 roku ma zostać udostępniony do ruchu samochodowego nowy odcinek drogi ekspresowej S7 z Krakowa do Warszawy. Kierowcy będą mogli korzystać z przejazdu od granicy województwa świętokrzyskiego do węzła Miechów w Bukowskiej Woli.

- Dzięki uruchomieniu nowego odcinka drogi ekspresowej S7 przejezdna będzie już większość tej trasy między Krakowem a granicami województwa świętokrzyskiego. Oddanie do użytku nowego fragmentu drogi pozwoli na ominięcie miejscowości Antolka i Książ Wielki, co usprawni podróżowanie tą trasą samochodem w kierunku Kielc i Warszawy - podkreśla Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kolejne dwa odcinki S7 zostaną oddane w 2024 roku

Przypomnijmy, że w w Małopolsce realizowane są trzy odcinki drogi ekspresowej S7: Kraków Nowa Huta - Widoma (18,3 km), Szczepanowice - Miechów (5,3 km) oraz Miechów - Moczydło, granica województwa świętokrzyskiego i małopolskiego (18,7 km).

W październiku 2021 r. otwarto już odcinek drogi ekspresowej S7 Szczepanowice – Widoma o długości 13,1 km.

W przyszłym roku mają zostać zakończone prace na dwóch pozostałych odcinkach S7: Szczepanowice - Miechów (w sierpniu 2024 r.) i Kraków - Widoma (w listopadzie 2024 r.).

Pod koniec 2024 r. będzie więc można jeździć dwupasmową drogą ekspresową z Krakowa do granic województwa świętokrzyskiego.

Za rok dwupasmówką z Krakowa do Warszawy

Pod koniec kwietnia oddano do użytku kolejny odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki któremu kierowcy mogą bez przeszkód korzystać z trasy o długości 230 km pomiędzy Warszawą, Radomiem i Kielcami, aż do granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego. Oznacza to, że z końcem 2024 r. dwupasmową trasą S7 będzie można jeździć z Krakowa do stolicy.

- Dotrzymujemy słowa i uzupełniamy sieć dróg ekspresowych w całej Polsce. Droga ekspresowa S7 połączy wkrótce północ i południe Polski. Trasa ta, biegnąca od portów Trójmiasta, przez Warszawę i Kraków, jest jednym z głównych szlaków komunikacyjnych naszego kraju. Jej znaczenie dla gospodarki, turystyki oraz bezpieczeństwa podróży jest nieocenione - podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. W realizacji jest odcinek Płońsk - Czosnów. W przygotowaniu jest ostatni fragment S7 na północ od Warszawy.

Trasa Pychowicka ma przebiegać w tunelu pod Wisłą. Zarezerwowany zostanie też teren pod ewentualną budowę w przyszłości linii tramwajowej wzdłuż tej drogi.

Kraków. Wybrano warianty tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej...

Powstaje S7 przez Tatry na Słowację

Na południe od Krakowa kierowcy mają już do dyspozycji ponad 31 km drogi ekspresowej od Myślenic do Rabki-Zdroju z tunelem pod górą Luboń Mały. GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie nowego przebiegu drogi krajowej nr 7 od węzła Zabornia na S7 w Rabce-Zdrój do granicy państwa w Chyżnem. Planowany odcinek będzie dwujezdniową trasą o długości ok. 35 km.

Przebieg drogi uwzględniony jest w korytarzu europejskiej sieci TEN-T. Prowadzi on ruch tranzytowy do granicy ze Słowacją i dalej na południe Europy. Po stronie słowackiej nowa dwujezdniowa trasa połączy się z drogą R3.   DK7 na odcinku Rabka-Zdrój - Chyżne jest przygotowywana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Na etapie przygotowania jest natomiast budowa drogi ekspresowej S7 z Krakowa do Myślenic (nowa zakopianka).

PKN Orlen stawia na tanią i czystą energię

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy odcinek trasy S7 z Krakowa do Warszawy zostanie otwarty w połowie września. Na to czekali kierowcy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski