18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Rok podwyżek?

Redakcja
Sytuacja na polskim rynku pracy jest coraz korzystniejsza z punktu widzenia zatrudnianych: maleje bezrobocie, dynamicznie rośnie ilość ofert pracy. Zapotrzebowanie na pracowników musi się przekładać i przekłada się bezpośrednio na warunki ich zatrudnienia. Generalne tendencje, które obserwujemy, to podnoszenie przez firmy wynagrodzeń oraz zwiększanie nacisku kładzionego na pozapłacowe motywowanie pracowników.

Krzysztof Bujak: OKIEM FACHOWCA

Badania przeprowadzone przez Advisory Group "TEST" HR pokazują, iż podwyżki w tym roku, na wszystkich poziomach zatrudnienia, były większe niż w roku 2006. Co charakterystyczne, procentowo najwięcej zyskali pracownicy szeregowi oraz specjaliści. Warto przyjrzeć się bliżej tej drugiej grupie i temu, jak kształtowało się zwiększanie wynagrodzeń wśród jej przedstawicieli w roku, który dobiegł końca oraz jakie są prognozy na najbliższą przyszłość.
Od razu można zaznaczyć, że tradycyjnie już, przeważająca liczba podwyżek będzie miała miejsce w pierwszym kwartale roku (styczeń i kwiecień to miesiące, w których, według prognoz, nastąpi ok. 60 proc. wszystkich podwyżek płac). Również podnoszenia zarobków specjalistów należy oczekiwać w tym właśnie okresie. Ważniejszym chyba jednak pytaniem od "kiedy" jest "ile".
Najprawdopodobniej utrzyma się tendencja z roku ubiegłego, czyli najwięcej zyskają specjaliści zatrudnieni w branży logistycznej - 10 proc., co stanowi o ok. 2-2,8 proc. więcej niż wyniosą podwyżki w FMCG (8 proc.), motoryzacji (7,7 proc.) czy budownictwie (7,2 proc.). Ciekawa relacja zachodzi pomiędzy tym, jak kształtowały się podwyżki w roku ubiegłym, a jakie są deklaracje firm odnośnie roku 2008. Specjaliści z branż: budowlanej i FMCG mogą spodziewać się większych podwyżek w tym roku niż w poprzednim, natomiast zauważamy, iż średnie, przewidywane podnoszenie płac w logistyce i motoryzacji wykazuje odwrotną tendencję. Prawdopodobnie rok 2007 był okresem, kiedy rynek zareagował impulsywnie na zmniejszenie się liczby dostępnych specjalistów (spowodowane m.in. emigracją zarobkową, zwiększonym zapotrzebowaniem na ich kompetencje, etc.), natomiast teraz stopniowo sytuacja powinna się stabilizować - przykładowo jeszcze w roku ubiegłym różnica podwyżek dla tego poziomu zarządzania w firmach z kapitałem krajowym i zagranicznym była bardzo wyraźna (odpowiednio 14,64 proc. i 6,53 proc.). Natomiast przewidywania na rok bieżący zakładają, iż będą one właściwie zbieżne - wyniosą ok. 8,5 proc.). Najprawdopodobniej firmy polskie, chcąc zapobiec odpływowi pracowników ze swoich struktur do lepiej płacących firm zagranicznych, postanowiły zwiększyć wynagrodzenia - tak, by były bliższe oferowanym przez kapitał obcy.
Odbiegając na moment od tematu głównego, można postawić hipotezę, iż w momencie, gdy w większości firm zarobki będą podobne, wzrośnie rola bonusów pozapłacowych, które - według ekspertów - lepiej przyczyniają się do długotrwałego motywowania pracowników. To jednak temat na tyle aktualny i przede wszystkim ciekawy, że zasługuje na osobne potraktowanie.
Spójrzmy jeszcze na rozkład spodziewanych podwyżek dla specjalistów w poszczególnych regionach Polski. Najwyższego wzrostu wynagrodzeń mogą spodziewać się pracujący w obszarze województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego (średnia podwyżek dla specjalistów prawdopodobnie wyniesie tam aż ok. 14,5 proc. aktualnej pensji). Stosunkowo wysokich podwyżek spodziewać się również można w województwach: śląskim (10,25 proc.), wielkopolskim, lubuskim i łódzkim - potraktowanych jako jeden region (10,5 proc.) czy dolnośląskim i opolskim (9,6 proc.). Natomiast najmniejsze podwyżki otrzymają specjaliści zatrudnieni w mazowieckim (7,4 proc.), małopolskim (7 proc.) i regionie zawierającym województwa podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie (jedynie 6 proc., czyli ponad dwa razy mniej niż spodziewany wzrost wynagrodzeń w regionach, gdzie przewiduje się największe podwyżki).
Porównując planowane podwyżki na różnych poziomach zarządzania, widać że znów najwięcej zyskają pracownicy szeregowi i specjaliści. I chociaż spodziewane wzrosty wynagrodzeń dla tej grupy pracowników nie są już może tak spektakularne, jak w 2007 roku, to nadal kształtują się na wysokim poziomie. Jedno nie ulega wątpliwości: specjaliści są potrzebni i będą potrzebni, a to gwarantuje, że będą coraz lepiej zarabiać.
Autor jest konsultantem Działu Wynagrodzeń
w Advisory Group "TEST" Human Resources
(www.testhr.pl, www.RaportPlacowy.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski