Nowy Sącz. Zróbmy plażę na Helenie

Jerzy Cebula
Kąpielisko w Starym Sączu podczas upałów jest oblegane przez setki ludzi szukających przyjemnej ochłody nad wodą
Kąpielisko w Starym Sączu podczas upałów jest oblegane przez setki ludzi szukających przyjemnej ochłody nad wodą Fot. Paweł Szeliga
Udostępnij:
Zagospodarowanie stawów na os. Helena byłoby dużo tańsze i prostsze niż tzw. Wenecji Sądeckiej. Kąpielisko w Starym Sączu to koszt 3,2 mln zł, budowa Wenecji na Dunajcu pochłonie 50 mln zł.

Radny Nowego Sącza Tadeusz Gajdosz zaproponował prezydentowi, by zamiast inwestować ogromne pieniądze w urządzenie tzw. Wenecji Sądeckiej, wyłożyć fundusze na powstanie plaży nad stawami na os. Helena.

- Róbmy to, na co nas stać - mówi radny Gajdosz.

Popularne przed laty dzikie kąpielisko w stawach nad Dunajcem przy ul. Dunajcowej skutecznie opanowała przyroda. Odkąd nikt tu nie pływa i nie plażuje, trudno o skrawek ziemi nie porośnięty trawą i chaszczami. Spokój na zapomnianych stawach chwalą sobie wędkarze.

Podglądajmy Stary Sącz
Radny Gajdosz pracuje jako kontroler biletów w MPK i obserwuje latem wzmożony ruch w autobusach w kierunku Starego Sącza.

- Widzę, że tłumy mieszkańców miasta jeżdżą do Starego Sącza, by kąpać się w tamtejszych stawach. Myślę, że Nowy Sącz może wziąć przykład ze Starego - dodaje radny.

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek cieszy się, że w ostatnie upalne dni na plaży wokół stawów nie było wolnego skrawka piasku. Kąpielisko odwiedzają tysiące ludzi z całej Sądecczyzny.

- Mamy tu kompleks stawów. Kąpielisko objęło jeden. Pozostałe przeznaczone są dla wędkarzy - dodaje Lelek.
Inwestycja kosztowa 3,2 mln złotych, z czego 1,8 mln zł stanowiła dotacja Unii Europejskiej. Pozostałą cześć dołożyła gmina Stary Sącz. Starania o to rozpoczął jeszcze poprzedni burmistrz Marian Cycoń.

- To był pomysł trafiony w dziesiątkę - komentuje burmistrz Lelek, jego następca. Jeżeli Nowy Sącz ma taką szansę, to podpowiada, że warto z niej skorzystać.

- Zgłosiłem propozycję budowy kąpieliska w formie interpelacji do prezydenta miasta - mówi radny Gajdosz.
Wydaje mu się, że to może być łatwiejsza do realizacji inwestycja niż Wenecja Sądecka. Stary Sącz uporał się z nią w osiem miesięcy.

Tylko nietrwała zabudowa
Radny z os. Helena Janusz Kwiatkowski z przyjemnością wspomina czasy, kiedy dawał nurka w pobliskich stawach.
- Tu pływałem i trenowałem przed egzaminem na AWF. Później przychodziłem tu z dziećmi. Dzisiaj jest tu dziko. Strach wejść do takiej wody - mówi. Ale kąpielisko? Czemu nie, tylko trzeba się porozumieć z właścicielami.

Zarządca tego terenu to Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zgodnie z przepisami w międzywalu Dunajca musi być zachowany swobodny spływ wody. To oznacza, że nie może być w tym miejscu stałej zabudowy.

- Jedynie taka, którą można szybko usunąć z zagrożonego powodzią terenu - mówi Konrad Myślik, rzecznik prasowy RZGW w Krakowie.

W takiej sytuacji lekka zabudowa, taka jak przy stawach w Starym Sączu, nie stanowiłaby problemu. Jednak miasto nie ma w planach zagospodarowania stawów sądeckich.

Główny powód jest taki, że teren ten jednak nie należy do miasta. Ponadto Nowy Sącz realizuje obecnie inne istotne inwestycje związane z zagospodarowaniem terenów rekreacyjnych.

Jak informuje prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, do najważniejszych należy rewitalizacja parku Strzeleckiego wraz z przyległościami oraz budowa toru rowerowego typu "pumptrack" oraz stworzenie ścieżek pieszo-rowerowych koło rzek Kamienica i Dunajec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie