Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy użytek ekologiczny Krakowa - Las Mogilski. Trwają konsultacje społeczne [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Las Mogilski ma zyskać szczególną ochronę
Las Mogilski ma zyskać szczególną ochronę Fot. Anna Kaczmarz
Nowa Huta. W mieście mamy dziś 12 użytków ekologicznych. Dzięki ich ustanawianiu cenne przyrodniczo tereny zyskują szczególną ochronę. Kolejny na tej liście ma być las wiązowo-jesionowy rozciągający się w południowej części Mogiły.

Las Mogilski, bo o nim mowa, zajmuje 24 hektary w pobliżu wałów przeciwpowodziowych Wisły, u ujścia Dłubni. Rozciąga się wzdłuż ul. Longinusa Podbipięty, pomiędzy ulicą Klasztorną a Zakarnie. Rosną tam głównie wiązy i dęby, a także jesiony, topole.

To najstarszy naturalny zespół leśny w Krakowie. Przed wiekami należał do dóbr rodzinnych biskupa Iwona Odrowąża, w XIII wieku został przez niego ofiarowany klasztorowi Cystersów. W 1950 roku las upaństwowiono. Dziś jest własnością gminy.

Szczególnie cenne - piękne i wiekowe - są rosnące w tym lesie wiązy. Liczą około 150 - 170 lat, niektóre nawet więcej. Nie są, niestety, w dobrej kondycji. Jeden z powodów to pogorszone warunki wilgotnościowe. Wiązy lubią gleby wilgotne, tymczasem budując obwałowania Wisły, odcięto możliwość dopływu wody na te tereny.

Zła kondycja drzew umożliwia atak owadów i grzybów. Wiązy, w tym pomniki przyrody, chorują. Rozwija się na nich grzyb, który przenoszą na swoich ciałach wgryzające się pod korę osłabionych drzew owady - ogłodki. Efektem jest zamieranie drzewa.

Żeby utrzymać cenne wiązy jak najdłużej, trzeba wykonywać odpowiednie zabiegi sanitarne. Co roku wyszukiwane są drzewa zasiedlone przez ogłodki i usuwane o określonej porze, tak by owady nie przeniosły się na kolejne. Zajmuje się tym Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, która opiekuje się Lasem Mogilskim (natomiast od przyszłego roku las trafi pod opiekę Zarządu Zieleni Miejskiej).

- Ustanowienie użytku ekologicznego sprawia, że obszar jest objęty szczególną ochroną. Będzie też można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na dbanie o niego - z funduszy na ochronę środowiska, a nawet o środki unijne - zwraca uwagę Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta.

Jak zapisano w projekcie uchwały Rady Miasta w sprawie ustanowienia użytku „Las Mogilski” (o powierzchni 20,26 ha), ma to na celu zachowanie lasu wiązowo-jesionowego, stanowiącego siedlisko i ostoję chronionych gatunków zwierząt. Oprócz oczywistych zakazów niszczenia lasu i zabijania zwierząt, zakazane będzie m.in. wykonywanie prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, dokonywanie zmian stosunków wodnych, jeśli nie służą ochronie przyrody lub racjonalnej gospodarce leśnej. Niedopuszczalna będzie też zmiana sposobu użytkowania ziemi.

Ustanowienie użytku ekologicznego zwraca uwagę na cenne tereny w mieście. Na takim obszarze mogą z powodzeniem powstawać ścieżki edukacyjne.

Miasto konsultuje teraz - do 5 października - projekt uchwały z organizacjami pozarządowymi. Projekt uchwały, a także formularz konsultacji można znaleźć na stronie internetowej dialogspoleczny.krakow.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski